1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Yardımlar

18 Yaş Altı Engelli Maaşı Nasıl Alınır? Ne Kadar? (2023 BAŞVURU)

18 Yaş Altı Engelli Maaşı Nasıl Alınır? Ne Kadar? (2023 BAŞVURU)
0

Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Geleceğimiz olan çocuklar gerek doğuştan, gerek bazı sebeplerden ötürü engelli durumuna düşebiliyor. Biz büyükler olarak çocuklara her koşulda sahip çıkmak kalıyor. Normal bir insanın ihtiyaçlarınız karşılamak ciddi anlamda zahmet gerektirirken, engelli bir bireyin ihtiyaçlarını karşılayabilmek onu mutlu edebilmek gerçek anlamda ciddi emek ve çaba ister. Engelli olan 18 yaş altında bir kişi ise, bu ekstradan da bir takım zorlukları beraberinde getirir. Devlet tarafından desteklenen sosyal yardımlar sayesinde 18 yaş altı engelli bireylerin ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Bu yazımızda 18 yaş altı engelli maaşı alabilir mi, 18 yaş altı engelli maaşı 2023 ne kadar ve 18 yaş altı engelli hakları nelerdir bu soruları cevaplıyoruz.

Engelli bir bireye bakabilmek için 7/24 yan yana olmak gerekir. Dolayısı ile engelli bireye bakan kişinin işsiz olacağı anlamına gelir. Bu durumun değerlendirilmesi sonucunda 18 yaş altı engelli çocuklar içinde maaş başvurusu yapabilirsiniz. Bu makalede 18 yaş altı engelli maaşı ne kadar , 18 yaş altı engelli yakını aylığı şartları nelerdir, 18 yaş altı engelli hakları nelerdir, 18 yaşını dolduran engelli maaşı sorularının cevaplarına ulaşabilirsiniz.

18 Yaş Altı Engelli Maaşı: Çocuklarda küçük yaşta engelli olabilmektedir. Engelli olan çocuk birey arkadaşlarını dışarıda oynarken dolaşırken ya da ders çalışırken gördüğünde psikolojik olarak ta etkilenecektir. Bundan dolayı çocuk olan bir bireyin engelli olması profesyonel yardım gerektirebilir.  18 yaş altı engelli maaşı, bakan kişi ile aynı evde olması şartı ile %40 engeli bulunan 18 yaş altı çocuklara bağlanan maaştır.

18 Yaş Altı Engelli Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

Genel olarak vatandaşlara yapılan tüm yardımlarla alakalı bilgiyi Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfından alabilirsiniz. Bu yardım ile alakalı detaylı bilgiyi de oradan bulabilmeniz mümkün. Aynı zamanda başvurularınızı bağlı bulunduğunuz ilçedeki Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına yapmanız gerekmektedir. Başvuru yapmadan önce belli başlı bir takım önemli evrakları hazır etmelisiniz.

18 Yaş Altı Engelli Maaşı Başvurusunda İstenilen Belgeler Ve Şartlar Nelerdir?

Çocuklar için engelli aylığı almak isteyen kişiler, bir takım şartları yerine getirmelidir. Öncelikle engelli aylığı alabilmek için, engelli olan bireyin engelli sağlık raporunun olması gerekmektedir. Engelli bireyin bakımını üstlenecek olan kişi, engelli olan bireyin anne ya da babası değil ise başvuru esnasında velayet belgesi istenmektedir. Eğer engelli olan bireyin annesi ile babası herhangi bir sebepten dolayı boşanmış ise hakim kararı ile verilen velayet belgesi kimde ise, o kişi maaş için başvuru yapabilir. Ayrıca eğer anne ve baba herhangi bir sebepten dolayı vefat etmiş ise, bu gibi durumlarda velayeti alan kişide yardım almak için başvuruda bulunabilir.

18 Yaş Altı Engelli Aylığı Ne Kadar ?

Her yeni yıl ile birlikte, bazı şeylere zam gelmiştir. Bu yıl ise, 2023 itibari ile 18 yaş altı engelli bireylere sağlanan yardım aylığı 575 TL olarak belirlenmiştir. Her geçen yıl artan aylıklar ve yardımlar önümüzdeki senede artacaktır.

Yeni Sistem Engelli Raporu Oranları Nasıl Hesaplanır ?

Yeni çıkan kanunlar ve yasalar çerçevesinde raporlarda da bir takım değişikler oldu. Bu değişikler birçok kişi tarafından bilinmese de, yakın zamanlarda bazı problemlere yol açmaya başlamıştır. Bundan dolayı yeni sistem engelli raporunda oran yer almamaktadır. Oran yerine oran aralığı ile ifade biçimi tercih edilmiştir. Yeni sistem raporlarda ise oranlar şu şekildedir;

  • Özel Gereksinim var: Bu rapora sahip kişiler %20 ile %39 oranına sahiptir.

Bakıcı maaşı alamazlar.

  • Hafif Düzeyde Özel Gereksinim Var : Bu rapora sahip kişiler %40 ile %49 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.
  • Orta Düzeyde Özel Gereksinimi Var : Bu rapora sahip kişiler %50 ile %59 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.
  • İleri düzeyde Özel Gereksinimi var: Bu rapora sahip kişiler %60 ile %69 arasında rapora sahiptirler. Bakıcı maaşı alamazlar.
  • Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinime Var: Bu rapora sahip kişiler %70 ile %79 oranında rapora sahiptir. Bakıcı Maaşı Alabilirler.
  • Özel Koşul Gereksinimi Var (ÖKGV): Bu rapora sahip kişiler %90 ile %99 oranında bir rapora sahiptirler. Bakıcı Maaşı Alabilirler.
facebook takipçi satın al

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap