1. Anasayfa
  2. Araba Rehberi

(2023 GÜNCEL) 20 Bin Altı Arabalar: 20 Bin Altı Alabileceğiniz En İyi Otomobiller

(2023 GÜNCEL) 20 Bin Altı Arabalar: 20 Bin Altı Alabileceğiniz En İyi Otomobiller
0

İnsanlar bir çok farklı saik ile otomobil sahibi olmak isterler. Covid-19 nedeniyle sosyal izolasyonun önem arzettiği şu günlerde insanların otomobil sahibi olma isteği artmıştır. Maddi anlamda belli olgunluğa erişmiş olan insanlar bütçelerine göre hali hazırda bir otomobil sahibi olsa da kısıtlı bütçe ile işe gidip gelmek yada ailesini bir yerden bir yere götürmek isteyen insanlar toplu taşımaya mahkum olmaktadır.

Bu durumda olan insanlara yazımız devamında kısıtlı bütçe ile sahip olabilecekleri otomobilleri ve bu otomobillerin belirgin özelliklerini kısaca anlatarak rehber olmasını istediğimiz bu yazıyı derledik.

Öncelikle altı çizilmesi gereken nokta insan kısıtlı bütçe ile alınacak otomobillerin gider kalemleri iyi hesaplanmalı, otomobilin satın almakla bitmeyen ve sabit ve olası giderleri olan bir menkul olduğu unutulmamalıdır.
Unutulmamalıdır ki 15-20 bin TL arasında alınabilecek çok çeşitli otomobil vardır.

Bu fiyat bandında A segment küçük bir otomobil alabileceğiniz gibi D segment halk tabiri ile gemi gibi bir otomobil alabilirsiniz. Biz satın aldığınızda idame ettirmekte zorlanmayacağınız otomobilleri derlemeye çalıştık. Ayrıca otomobil seçiminde bir çok kıstas olduğu ve bu kıstasların öznel olduğu unutulmamalıdır.
İşte bu çerçevede tavsiye edebileceğimiz otomobiller.

1-Renault 9 – Ekonomi Canavarı

Broadway-Spring- Fairway gibi alt modellere ayrılır. Genel olarak Renault markası ekonomik yakıt tüketimi ile nam salmış bir markadır. Bu nedenle kısıtlı bütçe ile tercih edilebileek otomobiller sıralamasında olmazsa olmaz bir modeldir. Özellikle 1.4 Lt motor hacmine sahip olan broadway ve spring modelleri oldukça ekonomik yakıt tüketimine sahiptir. Sedan formundaki kasa yapısı makul ölçüdeki bagaj ihtiyacınızı giderebilecek genişliktedir. (400Lt) Hidrolik direksiyon, klima gibi donanımlardan yoksun olan bu model broadwaylerin tamamında ve spring modellerinin bir kısmında otomatik ön cam donanımı mevcuttur. Yedek parçasının ucuz ve piyasada bolca bulunması, usta bulma kolaylığı, kronik bir arızasının olmaması bu modeli tavsiye edebileeğimiz otomobiller arasına sokmaktadır.

2- Tofaş Şahin Doğan Kartal- Az Para Çok Eğlence

Kuş serisi diye tabir edilen bu 3 otomobil temelde aynı otomobil olsada daha donamım farkı ile birbirinden ayrılmaktadır. Tofaş serisine 1.4 litre karbüratörlü (sadece şahin serisinde) 1.6 litre karbüratörlü ve enjeksiyonlu motor seçenekleri bulunmaktadır. Bizim tavsiyemiz her ne kadar ilkel teknoloji olarak görülsede tamir kolaylığı, parçalarının ucuz ve bulunabilir olması, usta bulma kolaylığı açısından karbüratörlü modellerdir. Enjeksiyonlu modellerle arasında yakıt tüketimi ve performans olarak esaslı bir fark yoktur. Ancak enjeksiyonlu modellerin tamiri zor ve ustalar pek ilgilenmek istememektedir.

Yakıt tüketimi halk arasında çok olduğu sanılsada bakımlı bir tofaş LPG de ortalama 10 lt yakıt tüketmektedir. Şahin ve Doğan modelleri 400 Lt bagaj hacmine sahiptir. Kartal modeli ise halihazırda oldukça geniş bagaj hacmi ile geniş ve hafta sonu kaçamkalrını seven ailelere hitap etmekle birlikte koltukları katlandığında oldukça büyük olan bagaj hacmi hafif ticari arçları kıskandıracak kadar geniş olmaktadır.

Doğan modellerinde yıllara göre değişmekle birlikte far yıkama, otomatik ön cam, hidrolik ve yüksekliği ayarlanabilir direksiyon, arka kol dayama, arka kitap okuma ışığı gibi hayatı kolaylaştıracak bir çok donanıma sahiptir. Ayrıca doğan modellerinin fabrika çıkışı klimalı modelleri mevcuttur.

Değinmeden geçmeyelim. Söz konusu bir Tofaş ise ön yargılarınızı bir kenara bırakıp direksiyonuna oturduğunuzda, mekanik sürüş keyfi ve arka çeker bir otomobil olması nedeniyle direksiyonuna güvenenler için küçük sportif hareketlere müsaade etmesi nedeniyle sizi kendine hayran bırakacaktır. Bir kere bu otomobile sahip olmuş olan herkes aradan yıllarda geçse bu otomobil ile olan anılarını ve kendisine verdiği sürüş keyfin asla unutamamaktadır.

3-Ford Taunus- Az Para Çok Konfor

Alırsın Ford olursun lord.. Gerçektende ilk iki sıradaki otomobilden çok daha konforlu olan bu otomobil ikisindende daha ucuz olması ile dikkat çekmektedir. Bununda çok geçerli bir nedeni vardır. Yedek parça fiyatı bir miktar daha fazla olsada ucuz olmasının esas nedeni yakıt tüketimi. LPG ile şehir içi ortalama 13-14 litre şehir dışı en az 10 Lt yakıt tüketimine sahip bu otomobil yakıt tüketmi dışında bu fiyatlara alınabilecek neredeyse en iyi otomobildir.
Geniş iç hacme sahip ve özellikle uzun yolda oldukça konforlu olan bu otomobil, 1.6 ve 2.0 litre hacminde motor seçeneğine sahiptir. 1.6 litre hacmindeki motor 70 bg güce sahipken 2.0 litre hacmindeki motor 101 bg güce sahiptir. Yakıt tüketimi açısından aralarında fark olmasada bu iki motor arasında performans anlamında bariz bir fark vardır. Tavsiyemiz 2.0 litre hacminde klimalı ve hidrolik direksiyonlu bir Ford Taunus size kendinizi lord gibi hissettirecektir. (makul bütçeli bir lord)

Ayrıca Bkz: Ford Taunus alınır mı?

4- Lada Samara-Az Yakar Çok Kaçar

Atik 1.5 motoru ile az yakar çok kaçar tabirinin karşılığı olan Samara tavsiye ettiğimiz otomobiller arasında en ucuz olanı. Buna karşılık sunduklarıda oldukça az. Hatta sizi bir noktadan diğerine ulaştımak dışında hiçbir şey vaat etmez. Soğuk iklimi seven tipik bir rus otomobili olan samara basit ve kırılgan iç trimleri, hidrolik olmayan ve ağır direksiyonu ile bayan kullanıcılara pek hitap etmez. Ancak makul yakıt tüketimi, ucuz yedek parça, usta bulmanın kolay olamsı ve dayanıklı ön takımı ile tercih edilesi otomobiller arasında yer alır.

Ayrıca Bkz: Lada Samara 1.5 Alınır mı?

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir