1. Ana Sayfa
  2. Araba Rehberi

2023 İnceleme: BMW 1 Serisi Alınır mı? Nasıl? Teknik Özellikler, Yakıt, Yorumlar

2023 İnceleme: BMW 1 Serisi Alınır mı? Nasıl? Teknik Özellikler, Yakıt, Yorumlar
0

Merhaba arkadaşlar, sizler için BMW‘nin, kompakt hatchback sınıfındaki temsilcisi olan 1 Serisini inceledik. BMW 1 serisi alınır mı? BMW 1 serisi nasıl arabalar? Yakıt tüketimi ve özellikleri sizler için derledik.


Öncelikle Türkiye’de sadece iki farklı motor seçeneğiyle satışa sunulan 1 Serisi118i ve 116d olarak iki farklı model ile yer alıyor. 118i, benzinli, 1499 CC ve 136 bg iken 116d, dizel, 1496 CC ve 116 bg. Benzinli 1 Serisinde, üç silindirli, yenilikçi ve akıcı olan TwinPower Turbo Benzinli Motor kullanılıyor. Dizel 1 Serisinde ise tasarruf ve güç veriminin birleştiği TwinPower Turbo Dizel Motor kullanılıyor.

BMW 1 Serisi teknik verileri


118i

  • 0-100 km/sa Hızlanma (sn): 8.7
  • Azami Hız (km/sa): 210
  • Ortalama Tüketim (l/100km): 5.1
  • Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 119

116d

  • 0-100 km/sa Hızlanma (sn): 10.3
  • Azami Hız (km/sa): 200
  • Ortalama Tüketim (l/100km): 3.9
  • Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 103

Burada değinmemiz gereken bir nokta var, o da ortalama tüketimin fabrika verilerine göre olduğunu unutmamalıyız. Bu tüketim değerlerine ulaşmak pek de mümkün değil.

Aracı satın alırken, bir kaç farklı tasarım paketi sunuluyor. 118i‘yi, PureUrban Line ve M Sport paketlerinden biriyle tercih edebilirken, 116d’yi ise Pure ve M Sport paket ile tercih edebilirsiniz.


Açıkçası seçeceğiniz tasarım paketi, tamamen sizin zevkinize ve tarzınıza bağlı. Pure, sadece temel özelliklere sahip olan, arabanın en sade hali diyebiliriz. Urban Line, sade ama biraz daha fazla özelliğin olduğu, aynı zamanda görsel açıdan daha şık bir paket diyebiliriz. M Sport, arabanın iç ve dış parçalarının değiştiği, arabayı sportifleştiren ve aynı zamanda da BMW‘nin en çok tercih edilen paketi.

Güç aktarma organlarında küresel lider markası olan Alman şirketi ZF Friedrichshafen AG‘nin, Yeni Nesil 8 Vitesli Otomatik Şanzımanı kullanılıyor. Yakıt ekonomisi sağlamanın yanında, yüksek performans sunan ZF, en sorunsuz ve en eksiksiz şanzımanların başında geliyor.


1 Serisini diğer araçlardan da ayıran en önemli özelliklerden biri, aracın arkadan itişli olması ve hatta BMW dışında hiç bir markanın arkadan itişli hatchback araç üretmemesi. Bunun en önemli sebeplerinden biri ise üretim maliyetlerinin önden çekişli araçlara göre daha yüksek olması. Onun dışında, arkadan itişli araçlar, yüksek güç, yüksek süratler ve virajlarda önden çekişli araçlara göre daha başarılı olması, 1 Serisini rakiplerinin önüne geçiren en önemli etkenlerden biri.

1 Serisinin dış tasarımından bahsetmek gerekirse, oldukça dinamik ve sportif çizgileriyle dikkat çekiyor. Özellikle M Sport paket ile aracınızı daha da hırçınlaştırmanız mümkün.


Araca ön taraftan bakıldığında, BMW‘nin klasikleşmiş böbrek ızgaraları ve standart olarak sunulan LED farlar daha hemen ardından ise uzunca bir ön kaputla dikkat çekiyor. Kompakt bir otomobil olmasına rağmen aracın genel tasarımı ve çizgileri sayesinde sürtünme katsayısı 0.29 gibi gayet iyi bir rakam ve bu rakam da iyi bir aerodinamiğe sahip olduğunu gösteriyor. Arkaya bakıldığı zaman ise eski kasalarına göre daha büyük stoplar kullanılmış yani, 1 Serisi BMW‘nin yeni tasarım dilinden (LCI) nasibini almış diyebiliriz.

Arabaya bindiğinizde, sürücüye yönelik BMW‘nin klasik tasarımı sizleri bekliyor. Öncelikle oturuş pozisyonuna dikkat çekmek isteriz. Adeta aracın içine gömülü bir şekilde oturabiliyorsunuz, bu da sportif algıyı güçlü kılan bir etken. Kullanılan malzeme kalitesine değinmek gerekirse, muadillerinin bir tık altında ancak kesinlikle kötü hissettirdiğini söyleyemeyiz. En çok hoşumuza giden detay ise kullanımı kolay ve eğlenceli JoyStick vites iken, hoşnut olmadığımız detay ise koltuk ayarlarının manuel ve çok zor ayarlanıyor olması. Ek olarak da 1 Serisinin i-Drive sisteminin rakiplerine kıyasla daha sezgisel, sorunsuz ve hatta en başarılı sistem olduğunu düşünüyoruz.


Arkadan itişli olarak üretilen 1 Serisinin, en büyük artılarından biri de performansı diyebiliriz. Özellikle ilk kalkışlarda ve şehir içi ara hızlanmalarda oldukça başarılı ve aracı kullanan çoğu kişiyi tatmin edecektir diye düşünüyorum. Sadece 150 km civarlarında aracın gücünde düşüş oluyor. Ancak şehiriçi, kompakt bir otomobil için performansı gayet yeterli.

Tabi bir BMW anlatırken, yol tutuşundan da bahsetmemiz gerekiyor. Yüzde elliye, yüzde elli ağırlık dağılımı ve arkadan itişli olmasıyla, virajlarda araç çizgisini hiç bozmuyor ve virajlara atılmak çok zevkli bir hale geliyor. Biraz daha fazla güce sahip olsa, bu otomobilin neler yapabileceğini tahmin bile edemiyorum. Ancak şunu da belirtmek isterim, zorlu kış koşullarında bu bir dezavantaja neden oluyor ve önden çekerli araçlara göre kayma potansiyeli artıyor.

Aracın en önemli özelliklerinden biri ise sunmuş olduğu sürüş modları; ECOComfort ve Sport. Ek olarak M Sport paket ile satın alınan araçlar M Sport + sürüş modu da mevcut. Sürüş modlarına göre yakıt tüketiminde, tepkilerde ve performansta değişiklikler meydana geliyor.


EcoPro; Uzun yolda, sakin kullanım ve yakıt tasarrufu yapmaya yarıyor. Ayrıca gaz tepkimeleri oldukça zayıf ve direksiyon da oldukça yumuşak.


Comfort; Günlük şehiriçi, şehirdışı kullanım için tasarlanmış, Aracın gaz tepkimeleri ve direksiyon sertliği yerinde. Aynı zamanda güç ayağınızın altında, performans olarak yeterli seviyede.


Sport; Adından anlaşılacağı üzere, aracın en iyi gaz tepkimelerine sahip olduğu, direksiyonun en sert olduğu ve performansın maksimum düzeyde olmasını sağlıyor.


Sport +; Spor modun üstüne bir de DSC (Dynamic Stability Control-Dinamik Denge Kontrolü) kapanıyor yani, aracı daha performanslı kullanmanıza olanak sağlıyor. Aynı zamanda aracın ESP sistemini devre dışı bırakarak, size tam anlamıyla sportif bir sürüş imkanı sağlıyor.

C Premium Segment sınıfında, Audi A3‘ün, Mercedes A Serisinin ve Volvo V40‘ın rakibi olan BMW 1 Serisinin artıları olduğu gibi eksileri de mevcut. Özellikle spor araç sevenler için bir adım öne geçecek olan 1 Serisinin en büyük artıları; motor, frenler, performans, yol tutuş, arkadan itiş. Negatif yönleri ise arkada sunduğu yaşam alanının dar olması ve malzeme kalitesinin rakiplerine göre düşük olması diyebiliriz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap