1. Ana Sayfa
 2. Araba Rehberi

2023 İnceleme: BMW 5 Serisi Alınır mı? Nasıl Araba? Yakıt Tüketimi & Yorumlar

2023 İnceleme: BMW 5 Serisi Alınır mı? Nasıl Araba? Yakıt Tüketimi & Yorumlar
0

Bugün sizler için,  BMW’nin Premium D segmentinde yer alan, yeni 5 Serisini tüm yönleriyle ele almaya çalıştık. BMW 5 serisi alınır mı? BMW 5 serisi nasıl araba? Yakıt tüketimi, teknik özellikler ve yorumlar…


Ülkemizde yeni 5 Serisi, 4 farklı motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. Bu motorlar; ülkemiz için uygun fiyatlı olan 520i1.6 lt benzinli, 170 bg gücünde ve 250 Nm torka sahip, 530i2.0 lt benzinli252 bg gücünde ve 350 Nm torka sahip, 540i3.0 lt benzinli340 bg gücünde ve 400 Nm torka sahip ve son olarak 520d2.0 lt dizel190 bg gücünde ve 400 Nm torka sahip. Biz bu motorlardan ülkemizde çokça satılan 520i modelini inceledik.

5 Serisinin teknik verilerine göz atalım.


520i

 • 0-100 km/sa Hızlanma (sn): 8.3
 • Azami Hız (km/sa): 226
 • Ortalama Tüketim (l/100km): 6.5
 • Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 149

530i

 • 0-100 km/sa Hızlanma (sn): 6.2
 • Azami Hız (km/sa): 250
 • Ortalama Tüketim (l/100km): 6.2
 • Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 141

540i

 • 0-100 km/sa Hızlanma (sn): 4.8
 • Azami Hız (km/sa): 250
 • Ortalama Tüketim (l/100km): 7.6
 • Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 174

520d

 • 0-100 km/sa Hızlanma (sn): 7.5
 • Azami Hız (km/sa): 238
 • Ortalama Tüketim (l/100km): 4.7
 • Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 124

Ülkemizde 5 Serisini, dört farklı paketle satın alabilirsiniz. Bu paketler Pure LineSport LineLuxury Line ve M Sport Line diye geçiyor. Pure Line‘da araç standart donanımlara sahip, Sport Line‘da adından da anlaşılacağı gibi, daha sportif bir algı söz konusu, örneğin spor koltuklar ve piyano siyahı detaylar gibi. Luxury Line‘da ise araç, daha şık bir görünüm ve daha fazla donanıma kavuşuyor, özellikle aracın içinde ve dışında bulunan krom detaylar ve içerde kullanılan deri ve ahşap kaplamalar, bu şıklıkta önemli bir pay sahibi. M Sport Line‘da ise araç tamamen dinamizm odaklı, geniş hava girişleri ve spor jantlar ile dışardan dikkat çekerken, içerde ise spor koltuklar ve alüminyum kaplamalarla, bu sportifliği en üst düzeyde hissetmenize olanak sağlıyor.

Gelelim aracın dışardan nasıl göründüğüne ve eskisiyle farklarına. Öncelikle dış görünümün, paketlere göre değişiklik gösterdiğini yukarda belirtmiştik. Ancak aracın genel değişimi şu şekilde, eskisine göre en büyük yenilik, 5 Serisinin ön bölümünde yer alan, yeni far grubunun daha büyük ve ön böbreklere tamamen bitişik olması, yeni 5 Serisinin çok daha heybetli ve sportif bir görünüm sağlıyor. Arkaya geçtiğimiz zaman ise, daha büyük olan L şeklindeki stoplar, yeni BMW 5 Serisinin hem dinamizmini, hem şıklığını artırıyor ve aynı zamanda da daha fazla dikkat çekmeyi başarıyor.

Yeni BMW 5 Serisinin direksiyonuna geçtiğimizde, bizleri klasik bir BMW tasarımı karşılıyor. Ancak tabiki de birçok değişim mevcut, örneğin yeni 10.25 inçlik dokunmatik multimedya ekranı,  işaret algılama teknolojisine sahip, yani bir kaç el komutuyla multimedya sistemini kontrol edebiliyorsunuz.


Mesela bir parmağınızı sağa doğru daire çizer gibi hareket ettirirseniz sesi açıyor, sola doğru hareket ettirirseniz de sesi kısıyor. İç ambiyans aydınlatması da oldukça hoş görünüyor ve birçok farklı renk seçme olanağız bulunuyor.

BMW 5 Serisinin konforuna gelecek olursak, bizim kullandığımız araç, 520i M Sport paketti. Ancak süspansiyonlar ülkemize M Sport spor süspansiyon iptali ile geliyor, yani standart süspansiyon. Motor ve yol sesi kabin içine girmiyor ve çukur, kasis gibi engebelerden rahat bir şekilde geçebiliyorsunuz.


Yeni M paket, BMW 5 Serisinin alkantra-deri karışımı koltukları da bir hayli başarılı, hem sportif, hem de oldukça rahat bir yapıya sahip. Böylece yeni 5 Serisi size gayet konforlu bir sürüş deneyimi sunuyor.

Gelelim yeni 5 Serisinin performansına ve yol tutuşuna, bizim kullandığımız araç 170 bg ve 250 Nm torka sahip, benzinli 520i modeliydi. Yeni BMW 5 Serisinin boyutlarına baktığınız zaman, bu veriler göze az gibi gelebilir ancak önceki nesline göre hafifleyen şase sayesinde, araç gayet hızlı hissettiriyor.


Tabi bunun bir nedeni de, 8 kademeli ZF şanzımanın işini gerçekten çok iyi yapıyor olması. Vites geçişleri sorunsuz ve oldukça hızlı. Ayrıca gaz tepkisini ve direksiyon sertliğini ayarlayabildiğiniz sürüş modları sayesinde, isteğinize ve yolun koşullarına göre 5 Serisini kullanabiliyorsunuz.


Bu sürüş modları; ECO Pro yani aracın gaz tepkisinin minimum ve direksiyonun yumuşak tutarak, size maksimum yakıt verimliliğini sunan mod. Comfort modu ise direksiyonun ve gaz tepkisinin en optimize hali diyebiliriz. Sport modunda ise direksiyonun en sert ve gaz tepkisinin, en hisli yapıya kavuşarak, size motorun maksimum performansını kullanmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca Sport Plus modunda, Sport‘a ek olarak, aracın belli bir açıya kadar kaymasına izin veriyor, böylece daha saf ve eğlenceli bir sürüş elde edebiliyorsunuz.

BMW 5 Serisiyle virajlara girdiğiniz zaman, bu devasa boyutunu hiçbir şekilde hissettirmiyor, hatta bir 3 Serisi kullanıyormuş hissine kapılıyorsunuz, bunun nedenleri ise hafifleyen şasi ve çok iyi bir hisse sahip direksiyon simidi.


Ayrıca araçta M Sport süspansiyonu olmamasına rağmen, yeni 5 Serisinin şasesini çizgisinden çıkarmak bir hayli güç. Bu da aracın dinamizmini ve sürüş keyfini artırıyor. Tabi daha fazla yol tutuş ve güvenlik için yeni BMW5 Serisini, dört tekerlekten çekiş, yani xDrive seçeneğiyle de satın alabilirsiniz.

Performans isteyenler için ise en doğru seçeneklerden biri BMW M5 olucaktır. Yeni BMW M5 xDrive Sedan4395 cc‘lik bir motora sahip ve bu motor 600 bg güç üretiyor, böylece 0’dan 100 km hıza, tam 3.4 saniye gibi etkileyici bir sürede çıkıyor.

Yeni BMW 5 Serisinin rakiplerine bakacak olursak, iç tasarımda adeta çağ atlayan Mercedes E-Serisi ve kalite hissinin maksimum hissedildiği Audi A6 gibi modellerle kıyasıya bir rekabet söz konusu. Bu rekabette BMW 5 Serisi, dinamizm ve premium hissinin en iyi harmanlanmış hali diyebiliriz. 

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap