1. Ana Sayfa
 2. Araba Rehberi

2023 İnceleme: Mercedes X Class Alınır mı? Nasıl Araba? Yorumlar, Yakıt Tüketimi, Özellikler

2023 İnceleme: Mercedes X Class Alınır mı? Nasıl Araba? Yorumlar, Yakıt Tüketimi, Özellikler
Mercedes-Benz X-Klasse – Exterieur, Danakilrot, Ausstattungslinie PROGRESSIVE // Mercedes-Benz X-Class – Exterior, danakil red, design and equipement PROGRESSIVE
0

Herkese merhaba, bugün sizler için Mercedes‘in, kısa bir süre önce satışa çıkarmış olduğu X Class‘ı inceleyeceğiz. Mercedes X Class alınır mı? Nasıl araba? Yorumlar, teknik özellikler ve yakıt tüketimi…


Mercedes‘in pick-up sınıfındaki ilk aracı olan X Class, aynı zamanda da hafif ticari araçlar kategorisinde yer alıyor.


X Class‘ın üç farklı dizel motor seçeneği bulunuyor; X220dX250d ve X250d 4MaticX220d163 bg ve 403 Nm gücündeyken, X250d ve X250d 4Matic190 bg ve 450 Nm gücünde. X250d 4Matic, diğer motor seçeneklerinden farklı olarak, dört çeker özelliğine sahip.

Şimdi de motorların teknik verilerine bakalım.


X220d

 • 0-100 km/sa Hızlanma (sn): 12.5
 • Azami Hız (km/sa): 172
 • Ortalama Tüketim (l/100km): 7.6

X250d

 • 0-100 km/sa Hızlanma (sn): 10.9
 • Azami Hız (km/sa): 184
 • Ortalama Tüketim (l/100km): 7.5

X250d 4Matic

 • 0-100 km/sa Hızlanma (sn): 11.1
 • Azami Hız (km/sa): 176
 • Ortalama Tüketim (l/100km): 8.0

Mercedes X Class Yorumları

Mercedes-Benz X-Klasse – Exterieur, Danakilrot, Ausstattungslinie PROGRESSIVE // Mercedes-Benz X-Class – Exterior, danakil red, design and equipement PROGRESSIVE

Mercedes X Class‘ı üç farklı tasarım paketlerinden biri ile tercih edebiliyorsunuz; PureProgressive ve Power. Paketler aracın iç ve dış tasarımında büyük farklar yaratıyor ve aracı tamamen değiştiriyor diyebiliriz. Pure donanımda, aracın en temel donanıma sahip olduğu paket, bu pakette plastik siyah ön tampon, mat siyah 2 çıtaya sahip ön ızgara, halojen teknolojisine sahip farlar, 17 inç kullanılan çelik jantlara sahip.


Progressive donanımında, araç daha sportif  bir tasarıma kavuşuyor bunun için gövde renginde ön tampon, iridyum grisi 2 çıtaya sahip ön ızgara ve krom kapı tutacakları bulunuyor.


Power donanımında, yüksek teknolojili LED farlar, 19 inç hafif alüminyum alaşımlı jantlar ve kullanılan krom kaplamalar yer alıyor. Özetle üç donanımı da kıyaslayacak olursak, boş, orta ve lüks paket olarak sınıflandırmamız mümkün. Yani ticari amaçlı veya uygun fiyatlı alımlar için Pure donanımı tercih ederken, daha stil sahibi kullanıcılar Progressive veya Power donanımını tercih etmektedirler.

Mercedes-Benz X-Klasse – Interieur, Ausstattungslinie PROGRESSIVE Mercedes-Benz X-Class – Interior, design and equipment line PROGRESSIVE

X Class‘a baktığımız zaman, Mercedes‘in alışık olduğumuz tasarımıyla karşı karşıyayız. X Class, premium pick-up sınıfının öncüsü ve bu sayede X Class‘ı rakiplerinin bir adım önüne geçiriyor. Modern tasarımı sayesinde, tarz sahibi bir otomobil olduğunu da söyleyebiliriz. Önden baktığımızda, aracın merkezinde bulunan Mercedes amblemi, geniş ön ızgara, şık ön koruma ve uzun motor kaputu ile oldukça güçlü ve agresif bir tasarıma sahip. Arka tarafta ise sade bir tasarımla Nissan Navara‘yla olan benzerliği dikkat çekiyor. Bu benzerlik birçok Mercedes kullanıcısını üzebilir.

İç kısma geçtiğimiz zaman, Mercedes‘lerde alışık olduğumuz bir tasarımla karşı karşıya kalıyoruz. Kullanılan malzeme kalitesi premium bir araç olduğunu hissettiriyor ve rakiplerinden bir üst seviyesinde yer alıyor. Yatay olarak konumlandırılmış geniş sürüş kokpiti, dekoratif öğeleriyle dikkat çekiyor. Kullanımı kolay, ergonomik tasarıma sahip kontrol üniteleri ve modern multimedya sistemleri sayesinde beğenileri topluyor.


Diğer Mercedes modellerinden alışık olduğumuz direksiyon simidi ele çok rahat oturuyor, aynı zamanda da kullanımı oldukça rahat. Ön havalandırma menfezleri ise X şeklinde olup, aracın modeliyle özdeşleşiyor. Alt tarafta kullanılan vites topuzu ise eski Mercedes modellerinden direk olarak alınmış, bu da gözümüzde negatif bir etki yaratıyor. Ayrıca ön taraf dışında, arka tarafta da sınıfından beklendiği gibi baş ve diz mesafesi yeterli bir seviyede.

Biz Mercedes X ClassX250d 4Matic modelini inceleme fırsatı bulduk. Bir çok rakibinden daha konforlu olduğunu söyleyebiliriz. Geniş iz açıklığı ve fark yaratan helezon yaylı arka süspansiyonlar sayesinde, araç oldukça konforlu ve dengeli diyebiliriz. Bunun dışında, bulunan iklimlendirme sistemi ve çok yönlü ayarlanabilir rahat ön koltuklar yolculuklarınızı daha keyifli bir hale getiriyor.


Ancak Mercedes mühendisleri düşündürücü bir hamle yaparak, Nissan Navara‘yla aynı alt yapıyı kullanmış. Bu alt yapı gayet sağlam, ayrıca yol tutuşuna ve konfora katkı sağlamışlar. Yine de Mercedes mühendisleri daha iyi bir şase ve alt yapı oluşturabilirlerdi diye düşünüyoruz. Aracın yalıtımına gelecek olursak, bir pick-up’a göre oldukça sessiz olduğunu söylememiz mümkün ancak geniş yan aynalarından dolayı 110 km hızdan sonra yol sesi kabine sızıyor. Yol tutuş ise bir pick-up’tan beklediğinizin çok üstünde özellikle dört çeker sistemi çok iyi çalışıyor.


Bunun dışında farklı modlar sayesinde, en zorlu arazilerde bile hiç zorlanmadan ilerlemenize olanak sağlıyor.Bu modlar, 4×2 için 2Hi, 4×4 yüksek hız için 4Hi ve 4×4 düşük hız için 4L tercih edilebilir. Bu sayede, X Class, %100’e varan diklikteki yamaçları aşma olacağı sağlar ve yaklaşık 49 derecelik yan eğime kadar dengeli sürüşü yapmanıza imkan tanıyor.Ayrıca yüksek kalite çelikten ve sağlam bir merdiven tip şasi üstüne inşa edilen X Class, bu sayede 1.000 kg’dan fazla yük taşıma ve 3.500 kg’a kadar çekme kapasitesine sahiptir.

Araç ile yola çıkar çıkmaz, düşük devirlerde bile gücü ve torku hissedebiliyorsunuz. 2.0 lt.190 bg olan bu motor, gayet akıcı bir şekilde devirleniyor. Tabi kullandığımız aracın, bir arazi araç olduğunu unutmamalıyız. Şanzıman ise eski tip 7G-Tronic olarak adapte edilmiş. Bu şanzımanın ilk gaz tepkisi Mercedes‘in yeni tip 9G-Tronic şanzımanına göre biraz ağır kalıyor. Dokuz kademeli şanzıman ile daha iyi bir performans sağlanabilirmiş. Belki de Mercedes mühendisleri sağlam ve uzun ömürlü olduğu için 7G-Tronic şanzımanını kullanmış olabilir.

Pick-up sınıfına X Class ile ilk defa giriş yapan Mercedes‘in Türkiye’deki en büyük rakipleri ise Toyota HiluxVolkswagen AmarokFord RangerNissan Navara ve Mitsubishi L200. Bu arada, ticari araçlar sınıfına girdiği için fiyatlar düşük olmasına rağmen, yıllık vergilendirme lüks araçlar sınıfına göre yapıldığı için, ödeyeceğiniz miktarlar bir hayli yüksek. Rakiplerine göre daha yüksek bir fiyata sahip olan X Class, tasarım açısından rakiplerinin bir adım önünde diyebiliriz. Ancak daha uygun veya daha donanımlı bir pick-up için rakiplerinden biri tercih edilebilir. Daha güçlü bir motor için ise hemen hemen aynı fiyat bandında olan, V6 dizel motorlu Volkswagen Amarok tercih edilebilir.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap