1. Ana Sayfa
  2. Film
  3. Al Pacino Filmleri: Sinema Tarihinin Efsanesi Al Pacino’nun En İyi Filmleri

Al Pacino Filmleri: Sinema Tarihinin Efsanesi Al Pacino’nun En İyi Filmleri

en-iyi-10-al-pacino-filmi-filmloverss
15

Dünya çapında büyük bir hayranlık uyandırmış ve pek çok dövüş ve aksiyon filminde yer alan Al Pacino, 1940’da dünyaya geldi. 80 yaşında olan Al Pacino hala yaşını belli etmemektedir. 1960’lardan bu yana en az 50’den fazla filmde rol aldı ve rol aldığı filmlerin pek çoğu da Oscar’a aday gösterildi. Pek çok alanda muazzam başarı sağlayan Al Pacino,  dünyanın en büyük oyuncularından biridir. Al pacino filmleri de kendisi kadar merak edilmektedir. Zaten filmleri dünya çapında en çok izlenen yapıtlardan biridir. Al pacino filmlerini seyretmek istiyor ancak hangi filmi seyredeceğinize karar veremiyorsanız, bu yazıyı okuyabilirsiniz. Bu listede hangi Al Pacino filminin daha güzel olduğu veya en güzel olan Al pacino filmleri sıralanıyor.  

 

Bu yazıda yer verdiğimiz Al Pacino filmleri IMDB’den en az 6 puan ve üzeri puan alan yapıtlar olmaktadır. Al Pacino’nun yer alıp da düşük puan aldığı dizi pek yoktur ama yine de biz 6 puan ve üstünü derlemeyi uygun gördük. Listemizi hazırlarken puan dışında izleyenlerin yorumlarını da dikkate almalısınız. İşte karşınızda en çok izlenen Al Pacino filmleri, bu filmleri izlediğiniz zaman emin olun her anlamda en iyilerini izlediğinize emin olacaksınız. Al Pacino filmleri sıralaması yaparken en iyi filmleri sunmak için çaba sarf ediyoruz. Sıralamamızda en az 20 Al Pacino filmi bulunuyor, aralarında en çok puan alanlarını derleyerek listeye ekledik. 

1- The Godfather (1972) – IMDb Puanı: 9,2

Organize bir suç hanedanının yaşlanan aile reisi, gizli imparatorluğunun kontrolünü isteksiz oğluna aktarır. Francis Ford Coppola’nın yönettiği bu tüm zamanların en çok konuşulan filminin başrolünde Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Diane Keaton gibi isimler yer alıyor.

2- The Godfather: Part II (1974) – IMDb Puanı: 9

1920’lerde New York’taki Vito Corleone’nin erken yaşamı ve kariyeri tasvir edilirken, oğlu Michael (Al Pacino), aile suçları sendikası üzerindeki tutumunu genişletir ve sıkılaştırır.

3- Scarface (1983) – IMDb Puanı: 8,3

1980, Miami. Kararlı bir Küba göçmeni bir uyuşturucu kartelini devralır ve açgözlülük kazanır. Brian De Palma’nın yönettiği bu filmde, Al Pacino’ya Michelle Pfeiffer, Steven Bauer ve Mary Elizabeth Mastrantonio eşlik ediyor.

4- Heat (1995) – IMDb Puanı: 8,2

Bir grup profesyonel banka soyguncusu, farkında olmadan en son soygunlarına bir ipucu bıraktıklarında polisin sıcaklığını hissetmeye başlar. Robert De Niro’ya Val Kilmer ve Jon Voight eşlik ediyor.

5- The Irishman (2019) – IMDb Puanı: 8

Scorsese, Goodfellas’ı The Color of Money filmini çekerken rastladığı Wiseguy (Nicholas Pileggi) romanından esinlenerek çekmişti. The Irishman’de ise I Heard You Paint Houses: Frank “The Irishman” Sheeran and Closing the Case on Jimmy Hoffa (Charles Brandt) etkisini görüyoruz. İsmi kibarca ”adam öldürmek” fiilinden gelen kitap, suç makinesi Frank Sheeran‘ın hayatını hedef alan eski cinayet savcısı, araştırmacı ve savunma avukatı Charles Brandt tarafından yazılan, kurgusal olmayan anlatıdır. Bufalino suç ailesi için gerçekleştirdiği suçları itiraf eden tetikçi Frank Sheeran’ın, kitabın ilk yayınlanmasından sonra ortaya çıkan itiraflarının bağımsız olarak doğrulanmasını ayrıntılı bir şekilde anlatan 71 sayfalık da arka kısmı mevcuttur.

Filmin uyarlandığı bu kitabı New York’tayken okuyan De Niro, kitaptan Joe Pesci’ye de bahsetmiş ve bu filmi yapacaklarını söylemiş. Al Pacino’nun da The Irishman: In Conversation’da dediği gibi, filmin en önemli özelliği gerçek olaylara dayanması ve dünyamızdan bir parça olması. Scorsese’ye göre de, kendisinin ve oyuncuların yaşları itibariyle de biraz daha kişisel ve samimi bir film. Filmde çok fazla karakter görüyoruz ama aslında üç adamın etrafında dönüyor.

6- Scent of a Woman (1992) – IMDb Puanı: 8

Paraya ihtiyacı olan bir hazırlık okulu öğrencisi, kör bir adama “bebek bakıcılığı” yapmayı kabul eder, ancak iş hiç beklediği gibi değildir.

7- Dog Day Afternoon (1975) – IMDb Puanı: 8

Usta yönetmen Sidney Lumet’in bu efsane filminde, bir adam (Al Pacino), sevgilisinin operasyonu için bir banka soyar ama olay rehin durumuna kadar gider ve bir medya sirkine dönüşür.

8- Carlito’s Way (1993) – IMDb Puanı: 7,9

Hapishaneden yeni serbest bırakılan Porto Rikolu eski bir hükümlü, çevresindeki baskıya rağmen uyuşturucu ve şiddetten uzak durmaya ve N.Y.C dışında daha iyi bir hayata yol açmaya söz verir. Al Pacino bu filmden tam on sene önce de Scarface’te Brian De Palma ile birlikte çalışmıştı.

9- The Insider (1999) – IMDb Puanı: 7,8

Bir araştırmacı kimyager, Big Tobacco ile ilgili olarak 60 Dakika (1968) programına katılmaya karar verdiğinde kişisel ve profesyonel saldırıya uğrar.

10- Donnie Brasco (1997) – IMDb Puanı: 7,7

Ülkemizde ”Köstebek” olarak vizyona giren film, Joe Pistone’un kendi yazdığı bir kitaptan uyarlama. Pistone (Johnny Depp) işine ve teşkilatına sadık bir FBI ajanı olarak uzun bir süredir Donnie Brasco adıyla mücevher hırsızlığı yapmaktadır. Git gide role alışmaya ve kendini Donnie olarak sanmaya başlayan Joe, bir süre sonra mafyanın damarlarında gezindiğini de hissedecektir.

11- Serpico (1973) – IMDb Puanı: 7,7

Yönetmen koltuğunda yine Sidney Lumet’i gördüğümüz bu İtalya-Amerika yapımı film, Peter Maas’ın 1973 yılında yazdığı aynı adlı çok satan biyografik kitabına dayanıyor ve kesinlikle rüşvet almayan ve dünyayı daha iyi bir yer yapacağına inanan hipi görünüşlü polis memuru Serpico’nun etrafında geçiyor.

12- Glengarry Glen Ross (1992) – IMDb Puanı: 7,7

James Foley’in Al Pacino, Jack Lemmon, Alec Baldwin, Alan Arkin gibi oyuncuları tek mekandaki dev kadroda topladığı bu filmde, bir emlak ofisinde perde arkası işlemlerin iç yüzüne konuk oluyoruz.

13- The Godfather: Part III (1990) – IMDb Puanı: 7,6

İlk filmden 18 yıl sonra çekilen The Godfather: Part III (1990)’te, 1979’da New York ve İtalya’daki iş ilişkilerini meşrulaştırmaya çalışırken, yaşlanan Mafya Don Michael Corleone, yeğeni Vincent Mancini’yi (Andy Garcia) kanatlarının altına alırken günahları için av yapmaya çalışır.

14- The Devil’s Advocate (1997) – IMDb Puanı: 7,5

Şimdiye kadar asla bir davayı kaybetmemiş, acımasız genç bir Florida avukatı olan Kevin Lomax (Keanu Reeves), dünyanın en güçlü hukuk firması tarafından işe alınır. Annesinin uyarılarına rağmen, teklifi ve beraberinde gelen parayı da kabul eder. Ancak yakında karısı evde şeytani güçler hissetmeye başlar. Bununla birlikte, Kevin yeni işine katlanmaya çalışırken karısına da daha az vakit ayırmaya başlar. Patronu ve danışmanı John Milton (Al Pacino), her problemin üstesinden nasıl geleceğini bilir ve sadece Kevin’i korkutuyor gibi görünür. Kibir en sevilen günah mıdır? Şeytanın Avukatı, Andrew Neiderman’in aynı isimli kitabından uyarlanmıştır. Bu arada Charlize Theron‘un da kariyerinin başlarındaki en iyi performanslarından biridir.

15- And Justice For All (1979) – IMDb Puanı: 7,4

Bir avukat, diğer masum müşterileri savunurken ve suçlu için ceza bulmaya ve masum için adalet sağlamaya çalışırken, suçlu bir hakimi savunmaya zorlanır.

16- Scarecrow (1973) – IMDb Puanı: 7,3

Başrollerini Al Pacino ve Gene Hackman’ın paylaştığı, ülkemizde ”Korkuluk” adıyla gösterime giren Scarecrow’da, Max, Pittsburgh’da oto yıkama yapmak için para biriktiren eski bir mahkumdur. Lionel ise denizdeyken doğan çocuğu görmek için eve batıya dönen bir denizci. Kavga eden Max, Lionel’in dünyayla nasıl başa çıktığını biraz öğrenir gibi beklenmedik bir ikili olurlar: Lionel, korkuluğun kuşları korkutmadığına inanır, ancak onları eğlendirir – kuşlar korkutucu kargaları komik bulur.

17- Looking for Richard (1996) – IMDb Puanı: 7,3

Al Pacino’nun aynı zamanda yönetmenlik koltuğunda olduğu Looking for Richard’da, röportajlar ve “Richard III “‘ün derinlemesine bir analizi yoluyla Shakespeare’in modern dünyadaki önemi ve alaka düzeyi üzerine derinlemesine tartışılıyor. Al Pacino filmleri içindeki ilk yönetmenlik deneyimi.

18- Insomnia (2002) – IMDb Puanı: 7,2

Christopher Nolan‘ın eski sayılabilecek filmlerinden olan Insomnia (2002)’da (hatta Memento ve Following’den sonra üçüncü uzun metrajı), Al Pacino’ya Robin Williams, Hilary Swank, Martin Donovan gibi oyuncular eşlik ediyor. İki Los Angeles cinayet dedektifi, yerel bir gencin metodik cinayetini araştırmak için güneşin doğmadığı bir kuzey kasabasına gönderilir.

46 milyon dolarlık bütçesi ve Al PacinoRobin Williams ve Hilary Swank gibi yıldız oyuncularla 2002’de vizyona giren film, Nolan’ın filmografisine bakıldığında ‘daha geleneksel bir Hollywood filmi’ olarak görülür. 1997’de aynı isimle çıkan Norveç yapımı filmin yeniden çevrimi olan Insomnia, kritiklerden olumlu yorumlar alır. Gişede 113 milyon hasılat elde ederek Nolan için yine finansal açıdan başarılı bir proje olur.

19- The Panic in Needle Park (1971) – IMDb Puanı: 7,1

Bu film, New York’taki “İğne Parkı” nda takılan bir grup eroin bağımlısı arasındaki hayatın keskin bir tasviri. Yönetmen koltuğunda ise yaklaşık 20 senedir yeni filmini göremediğimiz ve aslında ‘Vogue’ ve ‘McCall’s’ gibi dergilerde eserleri yayınlanan profesyonel fotoğrafçı Jerry Schatzberg yer alıyor.

20- Chinese Coffee (2000) – IMDb Puanı: 7,1

İki başarısız yazar olan Harry ve Jake, para, estetik, dostlukları ve Harry’nin yeni el yazması hakkında tartışarak katartik bir akşam geçirirler. Yönetmen koltuğunda yine Al Pacino var.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap