1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Amerika’da Bulaşıkçı Olmak Ne Kadar Kazandırır?                           

Amerika’da Bulaşıkçı Olmak Ne Kadar Kazandırır?                           
0

Amerika’da yaşama isteği, çoğumuz için çocukluktan beri gelen bir istek. Orada yaşama isteği, belki de izlediğimiz dizi ve filmlerin bir etkisi sonucu oluştu. Ancak büyüdükçe neden yaşamamız gerektiğini daha iyi anlar olduk. Tabii ki de yaşam şartlarından dolayı. Bu yazımızda, prestiji en düşük olan mesleklerden biri hakkında yazacağız. Bu yazımızdaki konumuz ” Amerika’da Bulaşıkçı Olmak Ne Kadar Kazandırır? “. Türkiye’de bulaşıkçı olarak yaşanamayacağını hemen hemen herkes bilir. Hem alınan ücret olsun hem de işin monoton ve sıkıcılığı olsun, bulaşıkçı olmak kimsenin pek istemeyeceği bir meslek konumunda. En azından Türkiye’de öyle denilebilir.

Peki ya Amerika’da bulaşıkçı olmak? Bunun hakkında da aynı mı düşünüyorsunuz? Amerika’da bulaşıkçı olarak rahat bir şekilde geçinebilmek mümkün mü? Gelin hep birlikte bakalım.

 

Amerika’da her eyalet kendi içerisinde ekonomik bakımdan bağımsız durumdadır. Elbette hepsi genel olarak Amerika hükümetine bağlı kalsa da ekonomik olarak kendi kararlarını ülke içerisinde verebilirler. Bu yüzden de her eyalet farklı büyüklükte ekonomi gücüne sahiptir. Örneğin; New York’taki bir bulaşıkçı, Utah’takine göre saatlik olarak 5$ ‘a kadar daha fazla ücret alabiliyor. Ancak elbette New York’taki ev kiraları ile pazar ürünlerinin fiyatı, Utah’takiyle bir değil. Aslında bu yüzden ekonomi dengelenmiş oluyor. Biz, bulaşıkçıların alacağı ücretin ortalamasını alacağız. Öncelikle gelin, bulaşıkçı olarak istihdam gösterenler eyaletlere göre ne kadar kazanıyor ona bir bakalım.

 

Eyaletlere Göre Ücretler;

 

Saat başına ücret, New York; $ 15.00, New Mexico: $ 13,77, California: $ 13,00, Nevada: $ 12,97, Utah: $ 11,77 ve son olarak Florida: $ 10,00 ‘a kadar inebiliyor. Ancak dediğim gibi, her eyalette vergiler ve sosyal güvenlik kesintileri farklı olduğu için bu maaşlar arasındaki farkla, yaşam standartlarını ciddi şekilde etkilemiyor. Ayrıca Amerika’da bulunan overtime ücretleri de oldukça tatmin edici şekilde. Amerika’da fazla mesai yaptığınız zaman, saatlik ücretinizin yüzde 50’si kadar fazla ödeme alıyorsunuz, ya da bu ücrete karşılık gelecek saat kadar izin yapılması gerekir. Eğer pazar günleri çalışırsanız bu durumda overtime %100 olur, yani iki katı ücret almanız gerekir.

 

 

Amerika’da Bulaşıkçı Olarak Nasıl Bir Hayat Sürülür;    

Aslında sadece alınan ücretlerden bahsetmek pek de yeterli olmuyor. Çünkü oranın yaşam tarzı hakkında pek bilgimiz olmadığı için, bu ücretler yeterli mi gibi sorular kafamızı bulandırıyor. Ne de olsa, evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor. İşte bu yüzden ortalama bir ücret aldığınızı varsayarak, Amerika’da yaşam standardınız hangi seviyede olur bundan bahsedeceğim.

 

Amerika’da ortalama olarak, saatlik $ 13,00 ücretle bulaşıkçı olduğunuzu varsayalım. Haftada yaklaşık 440 dolar ve ayda ise yaklaşık 1850 dolar kazanıyorsunuz. Orta halli bir eyalette bulunan ev kiralarının 300-600$ arasında olduğunu düşünür ve ev kirası ile ev masraflarını yine ortalama olarak 600 dolar olarak düşünürsek, 1 yıl içerisinde, 15.000$ gibi bir para elinize kalmış oluyor. Ve bu paranın içerisinde ev kirası ve masrafları yok. Bu 15.000$ tamamen size ait bir para. Elbette harika bir evde yaşam sürmezsiniz, ancak Türkiye’de bulunan ortalama evler gibi bir evde kalarak, çok daha iyi bir yaşam sürmeniz mümkün. Yaşam standartlarınızı yükseltmek elbette sizin elinizde. Aylık olarak bazı yerlerden yapacağınız kısıtlamalarınız ve fazla mesai yaptığınız günlerde kazandığınız paralarla, çok daha iyi bir yaşam sürebilirsiniz.

 

Yazımızda gördüğünüz gibi, Türkiye’de bulaşıkçı olmak ile Amerika’da olmak arasında çok ciddi farklar var. Zaten son dönemlerde, ülkemizin ekonomik şartlarından dolayı bunu herkes biliyor. Yazının başında dediğim gibi Amerika’da bulaşıkçı olmayı kabul edecek Türk vatandaşı çok fazla. Belki harika bir yaşama sahip olmuyorsunuz ancak Türkiye’dekine kıyasla çok daha iyi bir yaşama sahip olacağınız kesin. Alınan ücretler ve fazla mesailerle birlikte kazanılabilecek miktarlar oldukça tatmin edici.

 

Umarım yazımız sizin için yararlı ve ilgi çekici olmuştur. İyi günler, sağlıcakla kalın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir