1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Amerikada Garson Olmak Ne Kadar Kazandırır?

Amerikada Garson Olmak Ne Kadar Kazandırır?
0

Her Türk vatandaşının istediği gibi Amerika’ya gitmek şu dönemlerde bir hayalden ibaret. Hele ki 1 doların 14 Türk lirasına dayandığı bu dönemlerde… Amerika’da garson olmak, Türkiye’de üniversite okumuş birçok gencin hayali olmuş durumda. Eğer ki bir gün Amerika’ya giderseniz ve orada herhangi bir işletmede ” Garson ” olursanız, ne kadar para kazanırsınız? Bugünkü yazımızda bundan bahsedeceğiz. “Amerika’da garson olmak, Türkiye’de olmaktan neden daha avantajlı?” ve “Amerika’da garson olarak geçinmek mümkün mü?” gelin bu soruların ve fazlasının cevaplarını verelim.

Amerika’da Garson Olarak Geçinmek Mümkün mü?

Öncelikle “Amerika’da garson olarak geçinmek mümkün mü?” sorusuna bir cevap bulalım. Amerika’daki ev kiraları, eyaletlere ve doğal olarak bulundukları konumlara göre elbette değişiyor ancak standart bir ev kirasının 300 ile 600 dolar arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.  Ve yine Amerika garson maaşları için federal ortalama saatlik ücreti 12.88$. Dediğim gibi eyaletler arasında bu ücret 5 dolara kadar değişebiliyor.

ABD genelinde, garsonlar için en yüksek ücretli eyaletler; New York $17.86, California $15.55, Florida $12.66, Pennsylvania $12.20 ve son olarak Texas $10.61. Bu eyaletler arasında ortalama yıllık kazancı 26.000$ olarak kabul eder ve maksimum hesaptan, yıllık olarak eve verilen kira ücreti ve diğer ev harcamalarını da 6.000$ olarak kabul edersek, bir garsonun eline yıllık olarak 20.000$ kalmış oluyor. Amerika’da satılan pazar ve market ürünlerinin ucuz olduğunu düşünürsek, normal bir garson, yıllık 20.000$ ile çok rahat bir şekilde geçinebilir.

 

Diğer konumuz olan “Amerika’da garson olmak, Türkiye’de olmaktan neden daha avantajlı?” sorumuza gelirsek. Amerika’daki garsonları, Türkiye’deki garsonlar ile karşılaştırırsak; Türkiye’deki bir garson, saat başına en az 8 ve en fazla 13 TL kazanabiliyor. Ancak hepimizin bildiği gibi bu ücretlerle geçinebilmek oldukça zor. Zaten yeni yayımlanan verilere göre, alınan bu ücretler Türkiye’deki yoksulluk sınırının oldukça altında. Türkiye’de ek bir iş yapmadan geçinmek oldukça zor. Aslında elbette geçinebilirsiniz. Ama buna pek de geçinmek denmez. Yaptığınız tek şey hayatta kalmak ve bunun karşılığında belli işletmelerde çalışmak olur. Konumuzun bu sorusu için çok fazla şey yazmaya gerek bile yok denilebilir.

 

Toparlayacak olursak, Amerika’daki bir garson, ortalama olarak saatlik 14$ kazanırken, yıllık 26.000$ kazanabiliyor. Ve bu miktar, bir garsonun Amerika’da geçinebilmesi için rahatlıkla yetiyor. Elbette lüks bir yaşama sahip olamıyorsunuz ancak standartların üstünde bir yaşama sahip olabiliyorsunuz. Özellikle de Türkiye’den, Amerika’ya çalışmaya giden biriyseniz… Bu miktarlar ve oranın yaşam şartları sanki size cennet gibi gelebiliyor.

Yazımızı okuduktan ve Amerika’daki garsonluk ücretlerini gördükten sonra, Türkiye’de normal bir mühendis, hemşire, devlet memuru, vb. bir meslekte olmaktansa, Amerika’da garson olmayı tercih edenlerden biri olma düşüncelerine girmiş olabilirsiniz. Kim Amerika’da yaşamak istemez ki…

 

Umarım yazımız sizin için yararlı ve ilgi çekici olmuştur. İyi günler, sağlıcakla kalın…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir