1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Amerikada Konut Kredisi(Mortgage) Almak

Amerikada Konut Kredisi(Mortgage) Almak
0

Amerikada Konut Kredisi(Mortgage) Almak

Konut kredisi, dünyanın neredeyse her ülkesinde olan bir kredi çeşididir. Ev fiyatları, normal insanların biriktirip satın alabileceğinden çok daha pahalıdır, bu nedenle bankalar bu evler için çok uzun vadeli borçlar vermektedir. Türkiye’de en uzun konut kredisi vadesi 20 yıl iken, ABD’de 30 yıl vadeli konut kredisi bulunmaktadır. Peki Amerika’da konut kredisi alma şartları nelerdir, nasıl alınır?

 

 

Amerika’da Konut Kredisi Peşinatı

Bankadan kredi alıyorsanız öncelikle evin peşinatını ödersiniz. Amerika’da genelde ev kredisi için yüzde 3 peşinat talep edilir. Yani alacağınız ev 200 bin dolar ise, 6 bin dolar peşinat ödemelisiniz. 200 bin dolarlık bir ev için banka en fazla 194 bin dolar kredi veriyor. Peşinat ödenmesinin sebebi ise, ileride borcunuzu ödememeniz durumunda bankanın ödediğiniz peşinat oranı kadar evin fiyatını düşürerek hızlıca satıp parasını tahsil etmesi içindir.  Bu yüzden bankadan alınan evler daha ucuzdur.

 

Amerika’da Konut Kredisi Faizleri

Faizler kişiye göre belirlenir, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi. Eğer kredi notunuz düşükse yüksek faiz ödersiniz, kredi notunuz yüksekse düşük faiz ödersiniz, fakat ortalama yıllık faiz yüzde 3 civarındadır. Yani 30 yıllık krediyi toplamda yüzde 90 faizle alıyorsunuz.

 

Yüksek kredi notuna uygulanan faiz: hiç yok- yüzde 0,5- yüzde 1 veya yüzde 2

Orta kredi notuna uygulanan faiz: yüzde 2,5-5,5 arası

Düşük kredi notuna uygulanan faiz: yüzde 5,5-13

 

Amerika’da Konut Kredisi Vade Süresi

 

Konut kredileri en fazla 30 yıl vadeli alınabiliyor. Bunun dışında 1-2-5-10 gibi istediğiniz sürede kredi alabilirsiniz.

 

 

Amerika’da Konut Kredisi Giderleri

 

Ana borç ödemesi, özel mülk vergisi, ev sahibi sigortası, özel konut kredisi sigortası. Saydığımız bu giderler, kredi öderken borcunuza aylık olarak eklenecek olan giderlerdir. Ana borç ödemesi adı üzerinde aldığınız kredi borcudur, özel mülk vergisi ise Amerika’da yasal olarak evinizin değerince ödedeiğiniz bir vergidir, krediniz bittikten sonra da ödemeye devam edersiniz. 200 bin dolarlık bir ev için aylık 135 dolar tutarında vergi çıkmaktadır. Ev sahibi sigortası, bu sigorta tipi evinizin çeşitli hırsızlık, yangın ve doğal afetlere karşı korunduğu sigorta tipidir.

 

Özel konut kredisi sigortası ise, kredinizin sigortasıdır, yani bir nevi banka bu sigorta sayesinde sizin kredinizi geri ödeyeceğinizi garanti altına alır. Şimdi 200 bin dolarlık bir ev için ne kadar kredi ödemesi yapacağınıza bakacağız.

 

Çekilen Kredi Tutarı: 194.000 USD

Peşinat: 6.000 USD

Aylık Kredi Taksidi her şey dahil: 1.389 USD

Ana para ödemesi ve faiz: 940 USD

Ev sahibi sigortası: 233 USD

Özel Konut Kredisi Sigortası: 81 USD

Konut Vergisi: 135 USD

 

 

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir