1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Amerika’da Taksici Olmak Ne Kadar Kazandırır?

Amerika’da Taksici Olmak Ne Kadar Kazandırır?
0

Amerika… Herkesin rüyalarını süsleyen, refah seviyesinin ülkemize oranla çok daha iyi olduğu ve yaşlısından gencine, herkesin gitmek istediği bir ülke. Peki ya burada taksici olmak… Bunu da herkes ister mi?

Yazımızı okuduktan sonra isteyeceksiniz. Çünkü bu yazımızda, “Amerika’da bir taksici ne kadar kazanır? Ve kazandığı bu parayla ne kadar rahat geçinebilir?” bundan bahsedeceğiz. Dilerseniz fazla uzatmadan hemen konumuza geçelim.

 

Taksicilik için 2 alternatif var. Birincisi bir madalyon sahibi olma. Madalyon, yani plaka. Türkiye’de, taksi plakası almak gibi düşünebilirsiniz. Amerika’da buna madalyon deniyor. Ve bu madalyonlar oldukça pahalı.

Bunu genel olarak çok zengin kişiler tercih ediyor. $ 900.000’dan fazla bir miktar ödenerek bir madalyon satın alınıyor. Amerika’daki faizlerin oldukça düşük olmasından dolayı, parayla para kazanmak oldukça zor. $ 1 Milyon ile hazineye bir yatırım yaptığınızda, size yılda $ 15.000 kazandırıyor. Bunun aksine, bu parayla bir taksi madalyonu (plaka) satın alıp, tercihinizi bu yönde yaparsanız, bu size yılda, $ 50.000 ile $ 80.000 kazandırabiliyor. Ancak dediğim gibi bu yöntem oldukça pahalı. O yüzden ikinci alternatif olan taksi şoförlüğünden bahsedelim.

 

İkinci alternatif; Taksi Şoförlüğü: New York için taksicilik, ortalama olarak günde $ 350 kazandırıyor. Bu da saat başına düz hesap olarak, $ 45’a denk geliyor. Bu miktardan benzin ve madalyon ücretini de çıkarınca bir taksicinin saat başına ücreti $ 19 denk geliyor. Taksiciler, yine ortalama olarak bir müşteri başına, taksi firmasından $ 1, açılış ücretinden de $ 2,50 alıyor. Bununla beraber, araştırmalara göre, müşteri başına bahşiş ortalamasının ise

$ 3 olduğunu görüyoruz. Bir taksicinin günde 8 saat çalıştığını da yine bu araştırmalardan görebiliyoruz. Ve bu 8 saatte ise yine ortalama 16 müşteriyi arabalarına aldıklarını biliyoruz. Kısaca müşteri başına ekstra $ 6 kazandıklarını da düşünürsek, saat başına ekstra $ 12 kazanıyorlar. Bu parayı da biraz önce bahsettiğimiz saatlik ücretlerine ekleyince, bir saatlik çalışmaları sonucu, $ 31 gibi bir miktar kazanıyorlar. Elbette bu rakamlar kesin değil. Ayrıca eyaletlere göre elbette değişiklik gösterebiliyor. Zaten başta dediğimiz gibi bu hesap NYC olarak yapılmış durumda. Bir taksicinin ortalama haftalık kazancı $ 950 gibi bir sayıya denk geliyor. Aylık olarak ise yaklaşık $ 4.000 gibi bir ücret kazanıyorlar. Bazı özel günlerde bu aylık kazancın $ 7.000 gibi sayılara çıktığı bile söylenebilir.

 

Farklı eyaletler için konuşacak olursak, saatlik başına kazanılan ücretin ortalama olarak $ 15’a kadar düşebiliyor. Ama bu eyaletlerde yaşam da daha ucuz olduğu için çok da bir şey fark etmiyor. Yine de NYC’de taksici olmakta fayda var diyebiliriz.

 

Hepimizin bildiği gibi, Amerika’da bulunan market ve pazar ürünlerinin fiyatlarının oldukça uygun olması, kazanılan bu paranın gayet rahat yetmesine yarıyor. İster NYC’de taksici olun ister başka bir eyalette, kazandığınız para size her türlü yetecek ve Türkiye’den daha refah bir yaşama sahip olacaksınız. Türkiye’de taksici olmanın, özellikle de İstanbul’da taksici olmanın, tamamen resmi kayıtlara ve işlere göre çok kazandırmadığını biliyoruz. Bu durum tabii ki Türkiye’deki yaşam şartlarından kaynaklanıyor. Ancak yine de Türkiye’de normal bir taksici olmak, ya da herhangi başka bir mesleği yapmak yerine, Amerika’da taksici olmak, bu yazımızı okuduktan sonra iştahınızı kabartmış olabilir.

 

Umarım yazımız sizin için yararlı ve ilgi çekici olmuştur. İyi günler, sağlıcakla kalın.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir