1. Ana Sayfa
  2. Film

Animasyon Filmleri: İzlemeye Doyamacağınız En İyi Animasyon Filmleri

Animasyon Filmleri: İzlemeye Doyamacağınız En İyi Animasyon Filmleri
0

Animasyon filmleri temel olarak herhangi bir karakterin oynamadığı veya çekim için herhangi bir zaman ve mekâna ihtiyaç duyulmayan bilgisayar ortamında hazırlanan filmlerdir. Animasyon dünyası ortaya çıktığında pek çok kişi animasyon filmlerini büyük bir zevkle izledi. Kimi filmlerin içerisine animasyon eklenirken, kimi filmler ise herhangi bir karakter barındırmadan sadece animasyon içerdi. Türkiye’de animasyon kullanılarak çekilen filmlerden biri de korku filmidir, 2008 yılında çekilen Semum filmi için, (link-korku filmleri- link) yazımıza göz atabilirsiniz. Bu film Türkiye’de animasyon kullanılarak çekilen ilk filmlerden biridir. Ancak yurtdışında animasyon ile hazırlanan çok fazla film vardır ve bunlara hızlıca bu yazıda göz atabileceksiniz. 

 

Animasyon filmlerinin sevilmesindeki genel tanı, hikayelerin akıcı olması ve izleyiciye almak istediği şeyi güzel bir şekilde yansıtabilmesidir. Bu yazıda sizler için derlediğimiz animasyon filmleri, IMDB puanı en az 6 seviyesinde olan filmlerdir, Türk filmlerinin de barındırıldığı bu yazımızda pek çok alanda animasyon filmi görebilirsiniz. Bildiğiniz gibi, animasyon filmleri genelde tek düze işlenmez, yani duyguların baskın geldiği duygusal animasyon filmleri olduğu gibi, çizgi animasyon filmleri de vardır.  Bu yazıda sizlere her alanda hazırlanmış ve büyük ödüller almış olan animasyon filmlerini derledik ve sizlerin beğenisine sunduk, umarım beğenirsiniz.  

 

WALL-E – VOL-İ

Film ilk kez 27 Haziran 2008’de ABD’de gösterime girmiştir. Şu ana kadar yapılmış en yüksek maliyetli Pixar Animation Studios filmidir.

IMDB: 8,5/10

TOY STORY – OYUNCAK HİKAYESİ

Pixar’ın 1995 yapımı animasyon filmidir. 2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

IMDB: 8,5/10

THE LION KING – ASLAN KRAL

Walt Disney Pictures yapımı bir animasyon filmidir. Hikâye, William Shakespeare in Hamlet oyunundan etkilenmiştir.

IMDB: 8,5/10

UP – YUKARI BAK

Film Pixar Animation Studios tarafından yapılmış ve Walt Disney Pictures tarafından dağıtılmıştır.

IMDB: 8,3/10

FINDING NEMO – KAYIP BALIK NEMO

Ünlü animasyon stüdyosu Pixar’ın 5. filmi olan “Kayıp Balık Nemo”, ilk üç günde 70 milyon dolar hasılat yaparak, o zamana dek bir canlandırma filmi için en iyi açılış rekorunu kırmıştı. Kasım 2003’te ABD ve Kanada’da piyasaya verilen DVD’si de 28 milyon kopya satarak bir başka rekor getirdi.

IMDB: 8,2/10

THE NIGHTMARE BEFORE CHRISTMAS – NOEL GECESİ KABUSU

1993 yapımı bir müzikal animasyon filmdir. Animasyon olmakla birlikte stop motion tekniğiyle yapılmış olan bu film özellikle gotik havasıyla dikkat çeker. Bu film daha sonra kitap haline getirilmiştir.

IMDB: 8,1/10

MONSTERS, INC – SEVİMLİ CANAVARLAR

2001 yılı yapımı bilgisayar 3D animasyonlu film. Yaratıcıları Toy Story animasyon filminin de yaratıcı ekibidir.

IMDB: 8,1/10

RATATOUILLE – RATATUY

Pixar tarafından yapılan ve Walt Disney Pictures tarafından dağıtılan, 2007 yılı, 3D bilgisayar animasyon filmidir. Filmin adı bir Fransız yemeği olan Ratatouille’den gelmektedir.

IMDB: 8,0/10

THE INCREDIBLES – İNANILMAZ AİLE

2004 ABD yapımı bilgisayar animasyonu, aksiyon komedi ve süper kahraman filmidir. En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Ses Kurgusu da dahil olmak üzere iki adet Akademi Ödülü ile birlikte, En İyi Animasyon Film dalında Annie Ödülü’ne layık görüldü.

IMDB: 8,0/10

ALADDIN – ALADDİN

Alladdin’in Prenses Jasmine, Genie, Lago, Abu, Sihirli Halı ile olan maceralarını konu alır.

IMDB: 8,0/10

SHREK – ŞREK

Oscar ödülü kazanmış bir 3D animasyon filmi serisi. Şrek sözcüğünun muhtemelen İbranicedeki שרעק (Okunuşu Şreck) sözcüğünden ya da Almancadaki korku, şiddet anlamlarına gelen schreck sözcüğünden geldiği düşünülüyor.

IMDB: 7,9/10

DESPICABLE ME – ÇILGIN HIRSIZ

https://www.youtube.com/watch?v=tRCrohu062k

2010 yapımı ABD aile filmi, animasyon. Türkiye’de; Çılgın Hırsız filmi 3 Eylül 2010’da, devam filmi Çılgın Hırsız 2 ise 3 Temmuz 2013’te vizyona girmiştir.

IMDB: 7,7/10

ICE AGE – BUZ DEVRİ

Tahmini, 60.000.000 dolarlık bütçesine karşılık, 378.300.000 dolar gişe hasılatı yaparak, dünya listesinde 85. sıraya oturmuştur. Buz Devri, Dünya’nın buzla kaplanmaya başladığı dönemde, Buzul Çağı’nda, bir mamut, bir kılıç dişli kaplan, bir miskin ve bir bebeğin, buzdan kaçış hikâyesini anlatıyor.

IMDB: 7,6/10

KUNG FU PANDA – KUNG FU PANDA

https://www.youtube.com/watch?v=y2-jLmb5Cf4

Mark Osborne ve John Stevenson’ın yönettiği 2008 yapımı bir 3D animasyon filmidir.

IMDB: 7,6/10

CORPSE BRIDE – ÖLÜ GELİN

Ölü Gelin Tim Burton’un Edward Scissorhands ve The Nightmare Before Christmas filmlerinde yaratmış olduğu gotik ve karanlık havaya sahiptir. Yönetmen bu filmi de The Nightmare Before Christmas ‘ta olduğu gibi stop-motion animasyon tekniği ile çekmiştir.

IMDB: 7,4/10

CARS – ARABALAR

Pixar tarafından yapımı, Walt Disney tarafından dağıtımı gerçekleştirilen, 2006’da yayımlanan Amerikan güldürü ve animasyon filmidir.

IMDB: 7,3/10

TARZAN – TARZAN

IMDB: 7,1/10

BOLT – BOLT

Walt Disney Animation studios ürünü film.

IMDB: 7,0/10

MADAGASCAR – MADAGASKAR

DreamWorks tarafından yapılan ve 2005’te gösterime giren bir animasyon filmi.

IMDB: 7,0/10

HAPPY FEET – NEŞELİ AYAKLAR

Seslendirmeleri Elijah Wood(Mumble), Robin Williams(Ramone), Hugh Jackman(Memphis) ve Nicole Kidman(Norma Jean) tarafından yapılmıştır.

IMDB: 6,5/10

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap