1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Aylık 500 TL Nasıl Biriktirilir?

Aylık 500 TL Nasıl Biriktirilir?
0

Aylık 500 TL Nasıl Biriktirilir?

Hepimiz yaşadığımız ülkenin şartlarına hakimiz. Gerek dolar kuru olsun, gerekse diğer ekonomik zorlamalar olsun, bu dönemlerde para biriktirmek oldukça zor. Çünkü yapılan harcamalar elimizde herhangi bir
miktar kalmasını engelliyor. Ancak bu durum böyle olmayabilir. Nasıl mı? Gelin bundan bahsedelim.

Para biriktirmeyi, illa bir kumbaraya her gün ya da belli günlerde para atarak biriktirmek gibi düşünmeyim. Para biriktirmenin birçok yolu var. Özellikle de 1 Ay gibi bir süremiz var ise. Para biriktirmenin yolları
arasında; Yatırım hesabı açma, kumbara kullanma, faturalarınızı düşürme, kripto paralar, vb. gibi birçok yol var. Bu yazımızda ise, size hangi yolu izlemelisiniz, kısa ve öz şekilde bundan bahsedeceğiz.

1: Yatırım Hesabı Açma; bilindiği gibi yatırım hesabı açarak, elinizde halihazırda bulunan belli bir miktarı buraya yatırarak, aylık 500 TL gibi bir miktar biriktirmek mümkün. Yalnız bu durumda yüksek faiz yakalamak
çok önemli. Bunun yolu da, Bankaların kampanyalarını vs. dikkatlice takip edip, size en uygun faizi belirlemek olacaktır.

2: Kumbara Kullanma; hepimiz gün içerisinde para harcıyoruz. Ve bu harcamalardan elimize bozuk paralar ve kullanmayacağımız 5’lik ve 10’luk TL’ler kalıyor. İşte bu paraları gün sonunda eve geldiğiniz zaman
kapağına delik açtığınız herhangi bir kavanozu alıp, bunun içine atabilirsiniz. Hem böylelikle kumbaraya vereceğiniz paradan da tasarruf etmiş olursunz. Diyelim ki, bir günün sonunda elinize 3-4 TL gibi bozuk para kaldı. Bu parayı gün sonunda bu kumbaraya atmak, bir haftada size 25 TL kazandırabilir. Bu miktarı, ara ara evde kaldığınız günlerde, dışarıda harcayacağınız, ama o gün dışarı çıkmadığınız için elinizde kalan parayı da bu kumbaraya atarak arttırabilirsiniz.

Böylelikle haftalık kazancınızı 50 TL’ye kadar çıkarabilirsiniz. Ancak bu da yeterli olmuyor. Aylık 500 TL biriktirmek için yapmanız gereken şey hesabınızı iyi tutup, dışarıda daha az harcama yapmanızdır. Günde kenara bıraktığınız, boşa gitmemiş

1 TL bile, sizin için oldukça önemli. Ne de olsa, damlaya damlaya göl olur. Kendinize bir limit belirlemeyin. Örneğin; haftada şu kadar biriktirmem gerekli gibi bir limit koymayın. Ancak kumbaraya her daim para atmaya çalışın.

Ekmek mi aldınız? Hemen artan parayı kumbaraya atın. Sizi gün içerisinde zengin etmeyecek miktarlar, birikerek ay sonunda fark yaratabilir.

 

3: Faturalarınızı Düşürme; bir gün boyunca yaktığınız doğalgaz ve harcadığınız elektrikle, su gibi şeyler, ay sonunda ciddi bir şekilde faturanıza yansıyor. Ne de olsa bildiğiniz gibi, Türkiye’de her gün belli bir şeye zam geliyor.

Bu zamların büyük bir çoğu da faturalara yansıyor. Dişlerinizi mi fırçalıyorsunuz, hemen suyu kapatın ve tam ağzınızı çalkalayacakken açın. Kullanmadığınız odalardaki ışıkları kapatın. Dışarı çıkarken, modeminizi bile kapatabilirsiniz. Ayrıca modemim belli süreler kapalı kalması, modemin ömrünü uzatarak, daha verimli internet almanızı bile sağlar. Televizyon gibi aletlerin fişlerini çekip, dışarı çıkmayı unutmayın. Çok fazla kullanmadığınız odalardaki kaloriferleri kapatıp, doğalgazdan da tasarruf etmeniz mümkün. Göreceksiniz ki ay sonunda en az 20 ile 100 TL arasında kazanç elde edeceksiniz. Ve bu kazancınızı da kullandığınız kumbaraya eklemek, ay sonunda size ciddi bir miktar kazandıracak.

4: Kripto Paralar; Kripto paralar bilindiği gibi, özellikle de ülkemizde çok yaygın bir şekilde kullanılıyor. Artık internette bununla ilgili birçok öneri ve bilgi var. “Hangi kripto paraya yatırım yapmalıyım?” gibi sorular aklınızı
bulandırıyorsa, bu bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Size tavsiyemiz, elinizde bulunan 200 TL’den daha büyük paralarınızı, iyi araştırarak kazanç elde edebileceğiniz herhangi bir kripto paraya yatırmak. Aylık olarak buradan elde edeceğiniz 100 TL  ek kazanç bile, ay sonunda kumbaranıza girerek, yine size büyük bir katkı sağlayacaktır.

Kripto Paralara Nasıl Yatırım Yapılır?

Binance ve BTC Turk gibi kripto para yatırımı yapılan herhangi bir platforma üye olduktan sonra, hesabınızı doğrulayarak ve hesabınıza belli bir miktar para yatırarak, kripto para yatırımı yapabilirsiniz. Bununla ilgili birçok bilgi ve video internette mevcut.Söylediğimiz gibi para biriktirmenin birçok yolu var. Bu saydıklarımız bunlardan sadece daha etkili olanları. Arkadaşlarınıza vereceğiniz hediyeleri kendinizin yapması gibi daha çok yol var. Umarım yazımız yararlı ve ilgi çekici olmuştur. İyi günler, sağlıcakla kalın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir