1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Aytaç Yalman Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybetti: Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Hakkında Neler Biliniyor?

Aytaç Yalman Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybetti: Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Hakkında Neler Biliniyor?
0

Son dönemde sosyal medyada hızlı bir şekilde paylaşılan ve koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği söylenen eski kara kuvvetleri komutanı Orgeneral Aytaç Yalman hakkında resmi açıklama Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından yapıldı.

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman geçen pazartesi İstanbul’daki Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayata gözlerini kapamıştı. Yaşanan bu üzücü olayın ardından sosyal medyada Aytaç Yalman’ın koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları ortalıkta dolaşmaktaydı.

Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde vekillere seslenen ve soruları yanıtlayan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Aytaç Yalman ile ilgili de bilgileri paylaştı.

Yalman’ın KOAH hastalığı nedeniyle tedavi gördüğünü ve hayatını kaybettiği dönemde bununla ilgili doktorların çok titiz çalıştığını belirtti. Yaşanan ölümün ardından koronavirüs testinin ilgili ekiplerce yapıldığını aktaran Koca yapılan test sonucunun negatif çıktığını ancak hemen olayın peşinden ailesine test yapıldığını ve ailesinde pozitif sonuç çıkan bireylerin olduğunu, bunlar arasında Yalman’ın eşinin de olduğunu söyledi. Ailenin karantinaya alındığını söyleyen Dr. Fahrettin Koca koronavirüs testinin negatif çıkmasına rağmen ailede pozitif görüldüğü için bu ölümdeki koronavirüs şüphesinin yüksek olduğunu yine meclise konuşma yaparken açıkladı. Böylelikle 19 Mart saat 17:00 güncel verileri itibarıyla ülkemizde koronavirüs nedeniyle yaşanan ölüm sayısı da 3’e yükselmiş oldu.

DHA’ya da bir açıklama yapılarak durum hakkında bilgi verildi.

* 12 Mart ta şikayetleri nedeniyle Fenerbahçe Orduevi doktoru eve çağrılmış. Orduevi doktorundan alınan bilgiye göre; fizik muayene bulguları (12.03.2023): Dispneik, hafif taşipneik, Ateş 38.5, NDS: 96, Sat: oda havasında %92, dinlemekle akciğerde bilateral raller mevcut.

* Bu bulgular ile orduevi hekimi hastaneye gitmesi gerektiğini bildirmiş ancak hasta kabul etmemiş, kendisine evde serum tedavisi uygulanmasını istemiş

* 13.03.2023 tarihinde şikayetlerinin artışı nedeni ile aynı doktor tekrar eve çağrılmış ve bu sefer hasta ikna edilerek hastaneye götürülmüş. Bilgisayarlı tomografisi çekilen hastaya “interstisyel pnomoni” tanısı konulmuş ve yatış önerilmiş, hasta yatışı kabul etmemiş, eve gitmiş ancak kötüleşince hastaneye tekrar gidilmiş ve saat 17:00 de özel bir sağlık kuruluşuna yatırılmış.

* 14.03.2023 ve 15.03.2023 tarihlerinde hastanede yatmaya devam ederken hastanın genel durumu bozulmuş, hipoksisi derinleşmiş.

* 15.03.2023 tarihinde sabah saatlerinde hastanın filmleri konsültasyon amacıyla Sultan Abdülhamid EAH Göğüs Hastalıkları kliniğince değerlendirilmiştir.

* Yapılan değerlendirme sonucunda takip eden doktoruyla da görüşülerek hastanın hastanemize nakli sağlanmıştır. 15.03.2023 saat 13.00 de Sultan Abdülhamid 2. Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisine getirildiğinde muayene bulguları: Bilinç açık, uykuya meyilli, genel durum kötü, dispneik, taşipneik, yardımcı solunum kasları solunuma katılıyor, TA:130/60, Sat: %45, NDS: 117.

* Hasta bu halde derhal entübe edilerek ventilatöre bağlanmıştır. Hastanın viral pnomoni tablosuna istinaden gerekli tedavisi planlanmış ve tetkikleri istenmiştir. Ancak hastada saat 19.10’da arrest gelişmiş , derhal hızlı ve etkin CPR başlanmış.15 ampül atropin, 10 ampul bikarbonat yapılmış ancak 40 dakika sonunda ritmi dönmeyince 19.50’de exitus olarak kabul edilmiştir.

* Hastanın kliniğinin ve tetkiklerinin bakanlık COVID 19 rehberinde tarif edilen olası vaka tanımına benzemesinden dolayı filyasyon yapılmasına karar verilmiş, yapılan filyasyon sonucunda eşinde semptomlar görülmesi üzerine 15.03.2023 tarihinde aynı hastaneye yatışı yapılmıştır.

* Hastaya daha önce takip edildiği sağlık kuruluşu ve orduevinde tedavi uygulayan sağlık profesyonelleri, ev temaslıları, iş yeri temaslarına filyasyon yapılmış numuneleri alınmış gerekli izolasyon tedbirleri uygulanmıştır.

* Eşinin test sonucunun Covid pozitif gelmesi üzerine merhum Aytaç Yalman’ın klinik tablosunun da uyumlu olduğu dikkate alındığında Covid-19’a bağlı vefat ettiği kanaati oluşmuştur.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap