1. Ana Sayfa
  2. Kredi

Banka Kredisi Alırken İstenilen Belgeler

Banka Kredisi Alırken İstenilen Belgeler
0

Banka kredisi alırken istenilen belgeler vardır. Bankalar çeşitli belgeleri sizden istiyor. bankaların bu belgeleri şstemesindeki temel amacı ödeme zorluğu yaşayıp yaşamadığınızı ölçmektir. Öncelikle her banka ne tür bir kredi çekerseniz çekin hatta çok düşük miktarlarda kredi kartı alırken bile kredi notunuza bakarak size kredi veriyor. kredi notunu ise daha önceki kredilerinizi öderken ödeme planına uyup uymadığınızıi kredi kartı kullanırken ödemelerinizi zamanında yapıp yapmasıdığınızı gösteriyor. Bu sebeple kredi notu hem kredi kartı alırken hem de kredi çekerken oldukça önemli bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan ödemelerinizi nasıl yapacağınızı gösteren belgeleri, ödeme yapmadığınızda bankanın başvuracağı kefili ve en sonunda çeşitli haciz yollarını size gösteriyor.

Banka Kredisi Alırken İstenilen Belgeler Nelerdir ?

Banka kredisi alırken öncelikle krediyi geri ödeyebileceğinizi gösteren maaş bordrosunu sunmanız gerekiyor. Eğer hali hazırda bir işiniz yoksa son 6 ayda sigorta girişini gösteren bir belgeyi sunmanız gerekiyor. Diğer yandan maaş durumunuz da çekebileceğiniz kredi miktarını etkiliyor. Banka hem tüketiciyi madur etmemek hem de kendi kredisi alabilmek için maaşının çok üzerinde kredi çekmeye izin vermiyor. Bu durum yasal olarak koruma altına alınmış olup bankanın aksi yönde hareket etmesi olanaksızdır. Krediyi yalnızca çalışanlar değil emekliler de çekebilir. Emekliler için ise emekli aylığını gösteren belge isteniyor.

Ne Kadar Kredi Çekilebilir

Kişinin kredi notuna, emekli aylığına, maaş düzeytine göre çekilebilecek kredi miktarı değişiyor. Bu durum öncelikle tüketiciyi korumak için oluşturulmuş bir durumdur. Kredi çekerken aranılan şartları taşımanız durumunda nüfus cüzdanı örnekleri, tapu kayıtları örnekleri isteniyor. Eksiksiz bir şekilde istenilen belgelerle başvurmanız durumunda kredi çekebilirsiniz. Günümüzde gelişen bankacılık sektörü teknolojiye ayak uydurarak bankaya gitmenize bile gerek kalmadan hangi miktarda kredi çekebileceğinizi cep telefonundan bile öğrenmenizi sağlıyor. Bankaların cep uygulamalarını indirerek giriş yaptığınız da kredi imkanlarını görebilirsiniz. Size özel ihtiyaç kredilerini ve çeşitli kredi imkanlarını anında görebilirsiniz. Ancak krediyi çekebilmek için belgeleri bankaya ulaştırmanız gerektiği için bu uygulamar üzerinden çeşitli kredileri anında çekebilmeniz mümkün değildir.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap