1. Ana Sayfa
  2. Bankalar

Bankacılık Terimleri Nelerdir?

Bankacılık Terimleri Nelerdir?
0

Bankacılık sektörü içerisinde kullanılan birçok kelime bizlere yabancı gelebilmektedir. İktisat piyasasındaki bu kelimelere aşina olmadığınız sürece kafa karışıklığına yol açabilme potansiyeli bulunmaktadır. Bankacılık terimleri nedir adlı yazımız ile en çok kullanılan ve işinize yarayacak olan bankacılık terimlerini basit bir anlatımla göstermeye çalışacağız.

En Çok Kullanılan Bankacılık Terimleri

Bankacılık işlemlerini gerçekleştirirken birçok kısaltma ve farklı terim ile karşı karşıya kalabilmeniz mümkün. En çok kullanılan bankacılık terimleri aşağıdaki şekilde açıklanabilir.

Elektronik Fon Transferi (EFT): Para transfer işlemlerini gerçekleştirirken duymaya alışkın olduğumuz EFT kelimesinin açılımı Elektronik Fon Transferi’dir. Burada önemli olan nokta EFT’nin iki farklı banka arasında yapıldığıdır. Bir bankadan diğer bir bankaya para gönderme işleminiz EFT olarak adlandırılacaktır. Mesai saatleri içerisinde yaptığınız EFT işlemleri aynı gün diğer hesaba aktarılırken mesai saatleri dışında yapılan işlemler bir sonraki iş gününde diğer banka hesabına geçmektedir.

Havale: Aynı bankanın iki farklı hesap numarasında yapılan para transferine havale denmektedir. Mevduat sahibi kişi, bir başkasının hesabına ya da kendi hesabına para aktarımı gerçekleştirebilir. Havale aynı bankada işlem gördüğü için günün her saati yapılabilir ve uzunca süre beklenmeye sebep olmaz.

Virman: Mevduat sahibi kişinin para transfer işlemleri kişinin bir hesabından diğer hesabına geçiyorsa bu işleme virman denir. Kısaca iki hesabın sahibi aynı kişi ise ve aynı hesaplar aynı bankaya aitse bu para geçiş işlemine virman denmektedir.

Mevduat: Banka hesabınızda var olan paralar mevduat adını almaktadır. Süreli ya da süresiz, karşılıklı ya da karşılıksız bir şekilde bankaya yatırılan para, kıymetli madenler ya da dövizler mevduat ismini almaktadır.

Vadesiz Mevduat: Vadesiz mevduat hesabı, banka müşterisinin parasını saklama işlemidir. Hesaptan dilediği şekilde var olan parasını çekebilir veya dilediği gibi para yatırma işlemini gerçekleştirebilir.

Vadeli Mevduat: Vadeli mevduat hesabında, bankaya yatırılan para miktarı belirli bir dönem kalmak ve belirli bir faiz uygulanmak şartıyla bağlı kalır. 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık veya 1 yıllık mevduat hesapları oluşturulabilir. Bu süre zarfında faiz geliri elde edilir ve bu faiz geliri bankadaki paranın üzerine eklenir. Gerekli zaman dolmadan para çekme işlemini gerçekleştirebilirsiniz ancak faiz kesintisine uğrarsınız.

Kambiyo: Kambiyo işlemleri para veya para yerine kullanılan belgeleri değiştirme, bozdurma anlamına gelir. Döviz gibi yabancı para işlemleri bu alanda değerlendirilmektedir. Poliçe, bono ve çek işlemlerini de para kullanılan belgelerin işlemi olarak değerlendirebiliriz.

Çek: Çek bir bankaya yazılmış ödeme emri niteliğindeki evraktır. Çek üzerinde çeki yazan kişinin ve para miktarının yazdığı ibareler bulunur. Yapılan anlaşmalar gereği çek yazan kişi, karşı tarafın bu belgeyi yönlendirilen bankadan çekmesini sağlar. Para çekme işlemi çekin yazan kişinin hesabından alınır.

Bono: Bono bir ödeme vaadidir. Borçlu kişi tarafından imzalanarak alacaklıya teslim edilir. Belli bir paranın belli bir süre içinde ödeneceğini “ödeyeceğim” şeklinde ifade ederek taahhüt verilir. Alacak verecek konusu bu şekilde çözümlenir.

Arbitraj: Kıymetli maden, para, hisse senedi ve tahvillerin fiyat farkından yararlanarak alıp satma işlemine arbitraj denmektedir.

Nakit Avans: Kişilerin kredi kartlarında belirtilen ölçülerde kredi limitlerini nakde çevirme işlemidir. Belirli bir faiz uygulanarak limitinizi nakde çevrilir ve ay sonunda kredi kartı faturanıza yansıtılır.

Kredi Notu: Bankalar ile yaptığınız kredi işlemleri ile sizlere sunulan finansal geçmişin notuna kredi notu denir. Bu not sayesinde bankadan talep ettiğiniz kredi işlemleri değerlendirmeye alınır ve geri ödeme konusunda değerlendirmeye alınırsınız. Kredi notu yüksek olan kişiler ödemelerini düzenli olarak yapmış, para iadesini güvenli yapan müşteri anlamına gelmektedir.

Hisse Senedi: Borsa üzerinde işlem gören, şirket ortaklarının paylarını ve ortaklıklarını resmi olarak belgeleyen kıymetli evraklara hisse senedi denedir. Bu hisseleri satın alabilir ve değer kazandığında siz de kazanabilirsiniz. Ancak hisse senedinin değer kaybetmesi halinde sizin de varlık değeriniz düşmüş olacaktır. Birçok platform üzerinden bu senetleri al sat yapabilme imkanına sahipsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap