1. Ana Sayfa
  2. Kredi Rehberi

Bankalardan Kredi Çekemiyorum 2023 (YARDIM KONUSU)

Bankalardan Kredi Çekemiyorum 2023 (YARDIM KONUSU)
0

Bankalardan neden kredi çekemiyorum? Kredi Başvurum Neden Onaylanmıyor? Kredi almak için hangi şartlara uygun müşteri olmamız gerekiyor. Başvuru şartları ve yöntemleri nedir? Hangi bankadan kredi başvurusu yapmalıyım?

Bildiğiniz gibi ihtiyaçlarımız olduğu zaman bankalara giderek ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi başvurusu yaparız. Hatta ihtiyaç kredisi verilen limitleri yetmediği zamanda bankadan ipotekli kredi başvurusu yaparız. Bu işlemleri yapabilmek ve ihtiyaçlarımızı giderebilmek için başvuru yaptıktan sonra banka sizi kısa süreli bir değerlendirmeye alır. Bu değerlendirme otomatiktir ve sizin kredi sicilinize göre değerlenecektir.

Eğer banka politikalarına uygun değilseniz kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır. Bu durumda da neden kredi alamadığınızı merak edebilirsiniz. Şimdi sizlere neden kredi çekemiyorum ve ne zaman kredi alabilirim gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Kredi Çekemiyorum, Ne Yapmalıyım?

Ülkemizde kredi çekimi son yıllarda çok zorlaşmıştır. Artık tamamen bankalar kişilerin sicil durumlarına göre krediler vermektedir. Eğer kredi siciliniz çok iyi ise bankalar sizden gelir belgesi bile istemeyebilir. Bu durumda da hızlı ve anında kredi alarak ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

İhtiyaç kredilerinde vadeler 60 ay olduktan sonra bir nevi bankaya yapılan başvurularda artmıştır. Eğer 36 ay vadeliyken kredi limitiniz düşükse bu şekilde daha yüksek kredi sicilinize ulaşabilirsiniz. Kredi başvurusu için banka şartlarına uygun olmanız durumunda da bankalar ayrıca aşağıdaki şartlara da önem göstereceklerdir.

  • Yaş Sınırınız önemlidir. 18 yaşından büyük olmanız ve TC Vatandaşı olmanız gerekmektedir.
  • Kredi notunuz ve kredi siciliniz çok önemlidir. Düşük kredi notu olan ve bankalardan icralık olanlar kredi alamazlar.
  • Gelir belgesi her banka için önemli olmasa da eğer bir yerde çalışmıyorsanız kredi almanız zor olacaktır. Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalaryazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Başvuru yaptığınız kredi limiti önemlidir. Eğer yüksek limitli krediler istiyorsanız ipotekli kredi başvurusu yapabilirsiniz.
  • Daha önce kullandığınız veya kullanmakta olduğunuz tüm krediler ve kartları da incelemeye alınacaktır. Eğer düzensiz ödeme varsa kredinizi kullanamazsınız.

Bankalar bu durumları tek bir ekrandan öğreniyorlar. KKB ekranı dediğimiz bu ekran ile sizin TC kimlik numaranızı girdikten sonra tüm kredi puanınızı ve tüm kredi sicilinizi göreceklerdir. Eğer bu şartlara uygun değilseniz kredi alamazsınız. Bu durumda banka dışında kredi veren yerleri inceleyebilirsiniz.

Banka Dışında Kredi Veren Yerler Var mı?

Eğer bankalardan kredi alamıyorsanız İmkansız Kredi Çıkartılır adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Bu kredi danışmanlık firmaları üzerinden bankalardan sorunlu kredilerinizi alabilirsiniz. Ayrıca banka dışında faktoring firmaları ve finans şirketleri de krediler vermektedir. Ama bu şirketlerden bireysel kredi alamazsınız. İpoteğinizin olması durumda bu bankalardan kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca Senetle kredi veya borç para veren yerler yazımızı okuyarak bu konu hakkında da bilgiler alabilirsiniz.

Emekliyim Kredi Çekemiyorum

Emekli olan vatandaşlarımız için bankalar daha cazip kampanyalar yapmaktadırlar. Örneğin emekli olan kişiler kredi notu düşük olsa dahi emekli maaşı aldığı bankadan kredi alabilirler. Emekli maaşınız eğer size kredi vermiyorsa Ziraat Bankası, PTT, Aktifbank, Denizbank, Vakıfbank, Halkbank ve Burgan Bank’a maaş taşıyarak kolay bir şekilde ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Bu bankalardan 50.000 TL ile 100.000 TL arasında kredi alabiliyorsunuz. Tek şartları bankalardan dolayı güncel icralık dosyanızın olmaması ve başvuru yapacağınız bankadan emekli maaşı alıyor olmanızdır. Eğer şartlara uygunsanız kimliğinizle en yakın banka şubesine gidebilirsiniz.

Devlet Memuruyum Kredi Alamıyorum?

Eğer bankalardan dolayı bir sıkıntınız varsa ve devlet memuru vatandaşıysanız kredi almanız için sizlere kamu bankalarına gitmenizi öneririz. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden 100.000 TL’ye kadar kredi başvurusu yapabilirsiniz. Devlet memuruna kredi vermek içinde bankalar kendilerine özel kampanyalar yapmaktadırlar. Özellikle kredi notu düşük olmasını fazla önemsemezler. Bu sebeple sizde eğer devlet memuru iseniz ilk olarak maaş aldığınız bankayı daha sonra da diğer kamu bankalarını tercih edebilirsiniz. Ama bankalardan dolayı icralık olduysanız kredi başvurunuz onaylanmayacaktır.

Çalışmıyorum, İşsizim, Ev Hanımıyım

Eğer çalışmıyorsanız ve bir sigortanız yatmıyorsa kredi notunuzun ve kredi sicilinizin yüksek olması gerekmektedir. Çalışmayan ve sigortası olmayan kişiler gelir belgesiz kredi alabilirler. Kamu bankalarından yapacağınız başvurular olumsuz sonuçlanır. Bu yüzden yukarıda da verdiğimiz bağlantıdan gelir belgesiz kredi veren bankaları öğrenebilir ve kredi sicilinizin uygun olması durumunda kredinizi kullanabilirsiniz.

Yukarıda sizlere kredi çekemiyorum, ne yapmalıyım hakkında bilgiler verdik. Sizde bankalardan kredi başvurusu yapacaksanız ilk bilmeniz gereken size hangi bankanın kredi vereceği olacaktır. Ama eğer bankadan maaş alan biriyseniz ilk olarak maaş aldığınız bankayı tercih etmelisiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap