1. Ana Sayfa
  2. Finans Rehberi

Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek?

Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek?
0

Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek? Provizyon Sorunları hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız. Ülkemizde son yıllarda aşırı derecede artan bir kredi kartı kullanımı vardır.

Bu durumda tüm alışverişlerimizi İnternet üzerinden olsun, normal olsun artık kartlarımız ile yapmaktayız. Taksitli alışveriş yapmak istiyorsanız da kredi kartınızın olması gerekmektedir. Bu şekilde devamlı kullandığımız kredi kartı olduğu için bazı alışverişlerimizde çeşitli hatalar alabiliyoruz. Bu hatalar kart kullanıcısı, banka veya alışveriş yaptığınız firma tarafından gerçekleşebilir.

Hata olduğu zamanda pos cihazından bir rapor çıkmaktadır. Bu hata provizyon hatası olarak bilinmektedir. Banka terimlerini bilen kişiler dahi bazen provizyonun ne demek olduğunu bilmemektedir. Şimdi sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Provizyon Nedir?

Provizyon genel anlam olarak karşılık anlamına gelir. Bankalar tarafından duyulan provizyon kelimesi de yaptığınız kartlı alışverişlerde ödeme yapılmaması durumunda verilen bir hata olarak bilinmektedir. Bir mağazadan veya firmadan alışveriş yaparsanız, alışveriş yaptığınız firma banka ile irtibata geçecektir.

Banka ile hızlı bir şekilde irtibata geçip sizin limitiniz dahilinde alışverişinizi ödeyecektir. Eğer iletişim gerçekleşmezse provizyon hatası oluşur. Bu durumda da alışverişinizi tamamlamamış olursunuz.

Provizyon hatası genel olarak İnternet alışverişlerinde karşınıza çıkmaktadır. İnternet üzerinden sanal olarak alışveriş yaptığınız için bazen banka ile anında iletişim kurulamaz olabilmektedir. Eğer kartınızda, bankanızda ve alışveriş yaptığınız firmada bir sıkıntı varsa alışveriş onayı verdikten sonra provizyon hatası alırsınız. Bu hatayı aldığınızda ödeme yapılmamış demektir.

Banka Provizyon Vermedi Hatası Neden Olmaktadır?

Yukarıda da söylediğimiz gibi aslında bu hata genel olarak İnternet alışverişlerinde yaşanmaktadır. Ama bazı mağazalarda veya alışveriş yaptığınız yerlerde de yaşanabilir.

İnternet üzerinde yapılan bu alışverişlerde kredi kartınız İnternet alışverişine açık değilse provizyon hatası %100 alırsınız. Bunun için bankanız ile iletişime geçerek kartınızı İnternet alışverişine açmanız gerekmektedir.

Eğer İnternet alışverişine kartınız açık ise ve hala bu hatayı alıyorsanız kart numaralarını düzenli girmemiş olabilir ve arkada yazan CVV numarasını yanlış girmiş olabilirsiniz. Kredi kartınızın veya bankamatik kartınızın son kullanma tarihi geçmiş ise de bu hatayı alabilirsiniz. Tüm bu durumlarda provizyon hatası almanız mümkündür.

Hangi Firmalarda Provizyon Hatası Yaşanır?

İnternet üzerinden alışveriş yaptığınız firmalarda bu sıkıntıyı yaşayabilirsiniz. Özellikle çok girilen İnternet siteleri olan giyim sitelerinde provizyon hatası almanız mümkündür. Hem taksitle, hem de peşin alışverişlerinizi uygun fiyatlara aldığınız bu siteler ve uygulamalarda provizyon hatası alabilirsiniz.

Bunun sebebi ise aşırı yoğunluk veya yukarıda saydığımız kartınızla ilgili sıkıntılardır. İnternet bağlantıları da bu hatayı vermeye meyillidir. Bu sebeple İnternet bağlantılarını da kontrol edebilirsiniz.

Yukarıda sizlere Banka Provizyon Hatası hakkında bilgiler verdik. Sizde eğer bu hatayı alıyor ve sorun olmadığını düşünüyorsanız bankanız ile iletişime geçerek bu konu hakkında destek alabilirsiniz. Banka müşteri hizmetleri numarasını arayarak kartınızın durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

 

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap