1. Ana Sayfa
  2. Film

Beyin Yakan Filmler: İzlerken Bu da Neymiş Diyeceğiniz Beyin Yakan Filmler

Beyin Yakan Filmler: İzlerken Bu da Neymiş Diyeceğiniz Beyin Yakan Filmler
0

Filmler pek çok izleyiciye göre komik, üzücü ve korku olmak üzere 3’e ayrılır. Film izlemek isteyenler bir veya birden fazla duyguyu en ağır şekliyle yaşamak isterler. Filmlerin temel amacı da budur, empati yapılmasını sağlamak ve izlenilen karakterin en iyi şekilde anlaşılabilmesini sağlamaktır. Kimi filmlerde gerçek hayata çok yakın ve hatta gerçek hayatta olabilecek hikayeler anlatılırken, kimi filmlerde ise, gerçek hayattan uzaklaşılır. Genelde gerçek hayattan bahsedilmeyen filmlerde, izleyici meraklanmaz. Ancak gerçek hayattan bahsedilen sıradan bir film gerçek olmayan sıra dışı bir filme karşı koyabilir ve daha baskın gelebilir. İşte beyin yakan filmler de bunlardır. İzleyene büyük bir merak ve bir yandan da korku uyandıran filmlerdir. 

 

Beyin yakan filmler listemizde, izlediğiniz zaman aklınızı yitireceğiniz, neye ne zaman ne olduğunu anlamakta zorluk çekeceğiniz filmler bulunuyor. Listemizi sonuna kadar okursanız gerçekten de hangi filmi izlemeniz gerektiğine kendiniz karar verebilirsiniz. Beyin yakan filmlerde pek çok soruya yanıt alamazsınız, gerçekleşen olaylara ve pek çok bilgiye ulaşamazsınız. Bu filmlerin de özelliği budur. Bu yazıda sizlere beyin yakan filmleri derledik. IMDB puanına göre sıralama yaptığımız filmlerde hepsi 6 puan ve üzeri filmlerdir. IMDB puanı dışında elbette birkaç sıralama kriterimiz daha bulunuyor, bu sıralama kriterlerimiz arasında en popüler olanı da elbette yorum ve izleyici geri dönüşleridir. Bu geri dönüşler doğrultusunda bu içerikleri sizler için hazırlama ihtiyacı duyduk. 

1- Night and Fog (Gece ve Sis) (1956)

night and fog

Nuit et Brouillard yani “gece ve sis”, Alain Resnais‘nin 1955 yapımı belgesel nitelikli kısa filmi. Televizyonda gösterilmesi neredeyse imkansız olan toplama kampı hikayeleri ve görüntüleri içermektedir. Yahudi soykırımına dair beyninizi allak bullak edecek bir başyapıt. 32 dakika boyunca, Polonya’daki nazi konsantrasyon kamplarında olan bitenlere kör, sağır ve dilsiz kalamayacaksınız. Hatta beyniniz çoktan yanmış olacağı için bu üçünü yine yapamayabilirsiniz.

Gece ve Sis Fragman:

IMDB Puanı: 8.6

2- Le sang des bêtes (1949)

le sang des betes

Bir ultra-gerçekçilik örneği olan Canavarların Kanı, Paris’in eteklerinde sessiz, pastoral yaşamın yakındaki kesimhanelerde, hayvanların maruz kaldığı zorlu koşulları tüm gerçekliğiyle yansıtıyor. Kolay kolay midesi bulanan biri olmasanız bile beyninizin bulanacağı kesin. Mezbaha hayvanlarıyla ilgili daha güncel beyin yakan film önerileri arayanlara da “farm to fridge-the truth behind meat production” ile 2005 yapımı “earthlings” belgesellerini mutlaka izlemelerini tavsiye ederiz. “Teknoloji gelişti artık öyle değildir”e yer yok. Kusura bakmayın.

IMDB Puanı: 7.9

Beyin Yakan Bilimkurgu Filmleri – IMDB Puanına Göre Sıralı

1- Twelve Monkeys (1995)

12 monkeys

Bilinmeyen ve ölümcül bir virüs, 1996’da beş milyar kişiyi yok eder. Nüfusun yalnızca %1’i 2035 yılına kadar hayatta kalır ve yer altında yaşamak zorundadırlar. Salgının kökeniyle ilgili bilgi toplamak için 1996’ya geri gönderilmek üzere gönüllü olarak çalışan bir mahkum (James Cole), gizemli “Twelve Monkeys Ordusu” tarafından yayılan virüsü  mutasyona uğramadan önce bulmaya çalışır ki gelecekteki bilim adamları bunu inceleyebilsin. Sonrasında Cole, 12 Maymun Örgütü ile ilişkili olduğunu tahmin ettiği Jeffrey Goines’i (Brad Pitt) bir akıl hastanesinde bulur ve olaylar gelişir. Terry Gilliam‘ın insanlığa ve deliliğe selam çakan en şahane bilimkurgu filmlerinden biridir.

Twelve Monkeys (12 Maymun) Fragman:

IMDB Puanı: 8.0

2- The Truman Show (1998)

the truman show

Bu filmde Truman, baştan aşağı hayatı sahte olan bir adamdır… Yaşadığı yer, aslında her yerde gizli kameralar bulunan büyük bir stüdyodur ve etrafındaki tüm arkadaşları ve çevredeki insanlar rollerini çok iyi oynayan aktörlerdir. Jim Carrey, dünyadaki popüler TV dizisi: The Truman Show‘un baş kahramanıdır. Truman, sıradan bir hayatı olan sıradan bir adam olduğunu düşünür ve kendisinin nasıl sömürüldüğüyle ilgili hiçbir fikri yoktur. Ta ki bir güne kadar… her şeyi öğrenir. Tepki verecek midir?

The Truman Show Fragman:

IMDB Puanı: 8.1

3- Donnie Darko (2001)

donnie darko

1988 cumhurbaşkanı seçimleri sırasında Donnie Darko adlı bir genç, bir gece evinden dışarı çıktığında Frank adlı dev, şeytani görünüşlü bir tavşan görür ve ona göre dünya 28 gün, 6 saat, 42 dakika ve 12 saniye sonra son bulacaktır. Ertesi sabah evine geri döner ve bir jet motorunun yatak odasına çarpmış olduğunu bulur. Neden hayatta kaldığını anlamaya ve okuldaki kabadayı, muhafazakâr sağlık öğretmeni ve kendi kendine yardım gurusu gibi kasabasında yaşayan insanlarla başa çıkmaya çalışırken, Frank, Donnie’nin zihninde ortaya çıkmaya devam ederek vandalizm gibi eylemlerini yerine getirmeye devam eder ve üstelik daha kötü şeyler de Frank’i beklemektedir.

Donnie Darko Fragman:

IMDB Puanı: 8.1

4- Arrival (2016)

Dilbilim profesörü Louise Banks, dünyanın dört bir yanındaki devasa uzay gemilerinin araştırılmasından sorumlu seçkin bir ekipte liderlik yapmaktadır. Uluslar, küresel savaşın eşiğinden bakarken, Banks ve ekibi, dünyalarına çöreklenen bu dünya dışı ziyaretçilerle iletişim kurmanın bir yolunu bulmak için zamanla yarışmak zorundadır. Gizemi çözmek umuduyla, hayatını ve muhtemelen tüm insanlığı tehdit edebilecek bir şans elde eder.

IMDB Puanı: 8.0

5- Moon (2009)

Üç yıllık sözleşmesinin bitimine sadece üç hafta kaldıktan sonra, Sam Bell nihayet Dünya’ya döneceği için hem endişeli hem de mutludur. Ay’a bağlı bir üretim tesisinin bilgisayar kullanıcısı ve asistanı GERTY ile birlikte çalışan tek kişidir. Bununla birlikte, uzun süre boyunca yalnızlığını kendisiyle veya bitkileri ile konuşarak geçirmiştir. Uzun süredir devam eden bir iletişim arızası yüzünden Dünya ile doğrudan iletişim mümkün değildir, ancak eşi Tess’ten ara sıra mesaj alır. Ancak bir kaza geçirdiğinde, yalnız olmadığını farkederek uyanır. Ayrıca kendi dünyasının onun düşündüğü gibi olmadığını anlamaya başlar.

IMDB Puanı: 7.9

6- Mr. Nobody (2009)

Ütopik bir gelecekte, Nemo ölümsüzlüğü seçen en yaşlı ve en eski insandır. Film, genç bir çocukken imkansız bir kararla karşı karşıya kalan Nemo’yu araştırma süreci üzerine kuruludur: babasıyla birlikte kalması veya annesiyle ayrılması gerekir mi? Film ortaya çıkabilecek tüm olası hayatlarını temel alır ve bunların hepsi sonraki hayatını etkileyecek bir karara bağlıdır.

IMDB Puanı: 7.9

7- Gattaca (1997)

Çok uzak olmayan bir gelecekte, insanlar genlerindeki mükemmellik seviyelerine göre meslek gruplarına yerleştirilmektedir. Toplum, Vincent Freeman‘ı genetik yapısı göz önünde bulundurulduğunda, üst kademe bir işe uygun bulmayacak şekilde sınıflandırır ve sadece daha düşük kalite işlerde kullanışlı olan alt sınıflardan biri haline getirir. Kariyerinde ilerleyebilmek için, bir araba kazası sonucu felç kalan fakat mükemmel bir genetik koda sahip olan Jerome Morrow‘un (Jude Law) kimliğini kullanmaya karar verir. Vincent Morrow’un mesleki tavsiyeleriyle DNA ve numune muayenesini aldatmayı öğrenir. Nihayet bir uzay görevi için plan yaptığı sırada program direktörü öldürülür ve polis, Vincent’ın sırrını tehlikeye atacak soruşturma başlatır.

IMDB Puanı: 7.8

8- Dark City (1998)

Bir adam, John Murdoch (Rufus Sewell), otel odasının banyosunda uyanır. Kendi adını bile hatırlamayan adamın bulunduğu odada bir de ölü bir fahişe vardır. Daha sonra Doctor Schreber‘den (Kiefer Sutherland) bir telefon alır ve kendisini görmeye bazı insanların geldiği ve derhal orayı terk etmesi gerektiği söylenir. John kaçar fakat bir dizi fahişe cinayetlerinin en büyük şüphelisi haline gelir. Dava üzerinde Müfettiş Frank Bumstead (William Hurt) vardır. Murdoch’un karısı Emma (Jennifer Connelly) Murdoch’ın kayıp olduğunu bildirdiğinde Bumstead olayı ilginç bulur. Bu arada, özel güç sahibi bazı garip insanların da Murdoch’un peşinde oldukları ve aynı zamanda şüpheli oldukları açıktır. Matrix’e ilham kaynağı filmlerden biri olan Dark City’i mutlaka izlemelisiniz.

IMDB Puanı: 7.7

9- The Butterfly Effect (2004)

Evan Treborn, çalışan annesi ve arkadaşları ile küçük bir kasabada büyür. Karışıklıklarla aniden kendisini başka bir yerde bulan bellek kesintilerinden muzdariptir. Evan’ın arkadaşları ve annesi, beladan kurtulmak için onun uydurduğunu düşünerek kendisine inanmamayı seçeler. Evan büyüdükçe, iyileşmesi beklenene kadar bu elektrik kesintileri biraz azalır. Yedi yaşından beri kararma anlarından oluşan bir günlük yazmıştır ve böylece ne olacağını hatırlayabilmektedir. Bir gün kolejde eski günlüklerinden birini okumaya başlar ve birdenbire bir flashback bir tuğla gibi vurur!

IMDB Puanı: 7.7

10- Ex Machina (2014)

Dünyanın en büyük internet şirketinde 26 yaşında bir programcı olan Caleb, şirketin CEO’su Nathan’ın özel bir dağ sığınağında bir hafta geçirmek için bir yarışmayı kazanır. Ancak Caleb uzaktaki bu dağ evine geldiğinde, güzel bir robot kızın bedeninde yer alan dünyanın ilk gerçek insansı yapay zekası ile etkileşime girmesi gereken garip ve büyüleyici bir deneyde yer alması gerektiğini öğrenir.

IMDB Puanı: 7.7

11- Pi (1998)

Manhattan’da, sessiz sakin bir hayata sahip olan Max Cohen, bir matematikçinin ve bilgisayarcının vesvesesi yaşamaktadır. Altı yaşındayken güneşe baktığı için korkunç baş ağrıları çeken Max, yaşlanmakta olan bir profesör dışında hiçbir insanla temas kuramaz; sayısal kalıplar bulmaya takıntılıdır. Şu anki saplantısı ise borsadır. Max’in teorileri onu Wall Street tüccarlarının odak noktası haline getirir. Ayrıca Torah’daki uzun süredir kayıp matematiksel gizemleri yeniden keşfetmek isteyen bir gruba da yardım etmektedir. Her iki grup da iyi huylu değildir ve halüsinasyonları ve baş ağrıları kötüleştiği için Max’i araştırırlar. Doğa, herhangi bir çözüm sunacak ve Max onları bulabilecek midir?

IMDB Puanı: 7.5

12- Source Code (2011)

Ordu kaptanı Colter Stevens, bilincinin başka bir insana sokulabileceği özel bir program üzerinde çalıştığını fark eder. Tek sorun, herhangi bir zamanda yalnızca 8 dakika orada olabilmektedir. O sabah, Chicago’nun hemen dışındaki banliyö treninde patlama yaşanır. Bir öğretmenin o trendeki gövdesine girer ve ne yaptığına dair ya da niçin orada olduğu konusunda şaşkına döner. Programdan sorumlu olanlar, trende bir bomba olduğunu ve onu bulması gerektiğini açıklar. Daha da önemlisi, o günün ilerleyen saatlerinde bir bombalı saldırı beklendiği için bombacıyı da tespit etmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, geçmişini değiştiremeyeceği ve yalnızca bilgi toplayabileceği söylenir. Seyahat eden arkadaşı Christina’dan da hoşlanmaya başlarken, o teoriyi test etmeye karar verir.

IMDB Puanı: 7.5

13- Predestination (2014)

Predestination, kolluk kariyerinin sonsuza kadar devam etmesini sağlamak için tasarlanmış karmaşık bir zaman-yolculuk seyahati serisine gönderilen Temporal Agent‘ın hayatını anlatır. Şimdi, nihai görevine geldiğinde, Ajan zaman içinde kendisinden kaçan bir suçluyu takip etmelidir. Kendinizi hikayedeki karakterlerle birlikte Inception’dan bile daha karmaşık bir olay örgüsünün içinde bulacağınız bu beyin yakan filmin konusunu anlamayanları yorumlara bekleriz.

IMDB Puanı: 7.5

14- K-PAX (2001)

Lyra takımyıldızına yaklaşık bin ışık yılı uzakta olan ‘K-PAX‘ adlı bir gezegenden yani dünya dışı bir gezegenden geldiğini iddia eden Prot’u (Manhattan Psikiyatri Enstitüsü’ne bağlı olan “Kevin Spacey” tarafından oynanan “keçi” ile telaffuz edilir), psikiyatrist Mark Powell (Jeff Bridges) sanrılı olarak değerlendirmeye başlar. Bununla birlikte, Prot’un  K-PAX ve medeniyeti hakkındaki sorularına saygılı cevaplar verme konusundaki yeteneği, Dr. Powell‘ın kendisini “astral seyahat” yolu ile Dünya’ya yolculuk ettiğini iddia ettiği bir astrofizikçi grubuna tanıtmasına yol açar. Bulmacayı çözebilecekler midir?

IMDB Puanı: 7.4

15- Looper (2012)

Joe, gelecekteki insanları geçmişlerinde öldürmek için tetikçi (Looper) olarak zaman yolculuğu yaptığı bir işte çalışmaktadır. Bununla birlikte, Joe, bir gün onun gelecekteki kendisini öldürmesi için geri gönderileceğini bilir. Bu gün geldiğinde, Joe’nun gelecekteki benliği hazırlanır ve kaçar ve iki adam geçmişte ele geçirilmekten kaçmak ve kendi kişisel gündemlerini yerine getirmeye çalışmak için ayrı ayrı mücadele eder.

IMDB Puanı: 7.4

16- Cube (1997)

Her biri çok farklı bir yaşam kalitesine ve karaktere sahip altı farklı insan, kendilerini binlerce olası oda ile donatılmış dev bir küpün içinde bularak uyanır. Biri polis, biri matematik öğretmeni, bir bina tasarımcısı, bir doktor, bir kaçış ustası ve engelli bir adam çıkmak için bir araya gelmek zorunda kaldıklarında gerilim de tavan yapmaya başlar. Her biri, neden hapsedildiğine dair cevaplar bulmak için heyecanlı bir maceraya çıkmak zorundadır. Gerilimden tırnaklarınızı yiyecek ve öksüz kalan parmaklarınızla da kalan beyninizi avutmaya çalışacaksınız. Aynı zamanda bir üçleme Cube serisini mutlaka izlemelisiniz.

IMDB Puanı: 7.3

17- Timecrimes (2007)

Héctor (Karra Elejalde) karısı Clara (Candela Fernández) ile birlikte şehirden uzak bir eve taşınan orta yaşlı sıradan bir adamdır. Sakin bir hayat sürüyorlardır. Bir telefon alır, ancak kişi bir şey söylemez. Héctor o kişiyi geri arar, fakat kimse cevap vermez.

Daha sonra Héctor dürbününden bakar; Ormanda çıplak bir kız olduğunu görür. Aynı kızı (Bárbara Goenaga) bir kayanın üzerinde yatarken bulmak için oraya gitmeye karar verir. Beceriksizce kıza yakınlaştığında kızın öldüğünün farkına varır. Birden yüzünü örten pembe bandajlı bir adam, Héctor’ı kollarından makasla bıçaklar. Bir kovalamaca başlar ve Héctor ormanın yakınındaki bir eve girer. Evin içinde bir tahtada garip makineler ve denklemler vardır. Yakınlardaki bir binadan onunla konuşan bir ses duyulur ve o kişi derhal onunla temasa geçmesini söyler. Diğer adam bandajlı yüzlü adamın ona yaklaştığını söylemektedir. Ses, birçok ışıkla aydınlatılan çimlerin içindeki bir yol boyunca onu diğer binaya götürür. Héctor daha fazla makine görür ve bunun ne için olduğunu merak eder. Bu bir zaman makinesidir.

IMDB Puanı: 7.2

18- Coherence (2013)

Emily ve erkek arkadaşı Kevin, Mike’ın evinde bir akşam yemeğine katılan kişilerdendir. Kevin’in eski kız arkadaşı Laurie de orada olacak ve hem Kevin hem de Emily için işler biraz gerginleşecektir. Akşam yemeği partisi, kuyrukluyıldız‘la görüşmeden sonra elektrik kesilinceye kadar oldukça iyi gitmektedir. Primer tadı alacağınız bu beyin yakan bilim kurgu filmden alacağınız tadı başka filmlerden almanız çok zor olacak.

IMDB Puanı: 7.2

19- The Lobster (2015)

Distopik faşist gelecekte insanlar, 45 gün içinde bir partner bulamadıkları takdirde, istedikleri yabani bir hayvana dönüşmeleri gereken bir otele gönderilirler. David’in karısı 11 yıl evliliğin ardından onu terk etmiştir ve David de bahsi geçen otele gönderilir. Seçilmiş hayvanı, ortak bulamazsa, bir ıstakozdur.

IMDB Puanı: 7.1

20- The Thirteenth Floor (1999)

Matrix‘e ilham kaynağı filmlerden biri olan Dark City gibi 13. Kat da Matrix’e çok büyük katkısı dokunmuş ilham veren bilimkurgu filmlerden biridir. Bilgisayar bilimcisi Hannon Fuller son derece önemli bir şey keşfeder. Bulguyu meslektaşı Douglas Hall‘a anlatmak üzeredir ama birilerinin onun peşinde olduğunu bilen yaşlı adam, şirketin yarattığı paralel dünyada (gerçek duygulara sahip görünüşte gerçek kişilerle olan 30’lu yıllara benzeyen) bir mektup bırakır. Fuller gerçek dünyamızda aynı gece öldürülür ve meslektaşından şüphelenir. Douglas banyosundaki kanlı bir gömleği keşfeder ve Fuller’ın öldürüldüğü gece yaptığı şeyi hatırlayamaz. Mektubu bulmak için sisteme girer, ancak beklenmedik durumla karşı karşıya kalır. Gerçek, hayal edebileceğinden daha serttir…

IMDB Puanı: 7.0

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap