1. Ana Sayfa
  2. Kredi Rehberi

Bir Kişi En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir? (2023 GÜNCEL)

Bir Kişi En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir? (2023 GÜNCEL)
0

Günümüzde birçok insan ev almak, araba almak ya farklı ihtiyaçları karşılamak konusunda ki maddi ihtiyacını bankalardan çekeceği kredi ile sağlamaktadır. Nakit para ihtiyacına sebep olan bu satın alma ve benzeri işlemlerin yapılmasında devreye giren bankalar çeşitli kredi seçeneklerini, belirli faiz oranları karşılığında müşterilerine sunmaktadır.

Bu krediler, taksitli ödeme seçenekleri ile müşterilerin rahatlıkla ödeyebileceğini düşünüp kredi çekmelerini sağlamaktadır. Belirli krediler belirli taksitlere bölünerek, ödemelerde çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır. Burada devreye giren soru ise bir kişi en fazla ne kadar kredi çekebilir sorusudur.

Bir kişi en fazla ne kadar kredi çekebilir 2023?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, bir kişi bir bankadan kredi çekmişse ve şuan ödemeye devam ediyorsa bile yeni kredi çekme hakkına yine sahiptir. Yeni kredi çekme işlemi müşteri için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Çünkü kişilerin kredi kullanma şeklinde herhangi bir sınır ya da sorun bulunmamaktadır. İstenildiği kadar kredi kullanma hakkında sahip olan bireyler, ihtiyaçlarına göre birden fazla kredi kullanma hakkında sahiptirler.

Eğer Findeks’teki borçluluk oranınız %50’nin altındaysa ve aylık kredi ödemeniz maaşınızın yarısını geçmiyorsa yeni kredi çekebilirsiniz.

Burada önemli olan, kişinin ne kadar maaş aldığıdır. Çünkü bankalar bu maaşı temel alarak kredileri taksite böler ve ödenip ödenemeyeceğine dair fikir yürütür. Bu fikir yürütme sonrasında bir kişi en fazla ne kadar kredi çekebilir sorusunu da cevaplandırmış olur. Bu amaç doğrultusunda banka sizden bazı evraklar isteyecektir. Sizler de evraklarınızı bankaya sunduğunuzda bankanın istediği kriterlere uyup uymadığınız kontrol edilir ve eğer uyduğunuz düşünülürse dilediğiniz sayıda kredi hizmetinize sunulur.

Bir kişi en fazla ne kadar kredi çekebilir hususunda belirtilen bu kriterleri de şu şekilde sıralayabiliriz. Öncelikle devam eden bir krediniz mevcut ise ama yine de siz bir kredi daha kullanmak istiyorsanız öncelikle gelir beyanınızı gösteren belgeyi bankaya sunmanız gerekir.

Banka bu şekilde, size başka bir kredi verdiğinde kaç taksite bölerse ödeme yapıp yapamayacağınız anlamaktadır. İki kredinizin taksiti toplamda sizin maaşınızın yarısından daha fazla bir ücrete denk geliyor ise banka size ikinci krediyi vermeyecektir. Ancak şartlar sağlanır ve iki kredinizin toplamı maaşınızın yüzde ellisini geçmezse banka size kredi kullanma şansını verecektir.

windows 10 home lisans

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap