1. Ana Sayfa
 2. Karlı İş Fikirleri

Bir Makyaj Markası Nasıl Başlatılır ve Online Satış Nasıl Yapılır?

Bir Makyaj Markası Nasıl Başlatılır ve Online Satış Nasıl Yapılır?
0

Pazara hızlı girme yeteneğine sahip olanlar, makyaj trendlerine atlayabilir ve sektördeki boşlukları doldurabilir.

Gerçekten başka bir BB kremine yer var mı? Başka bir mat ruj mu? Yetişmekte olan bir makyaj markası kurucusu olarak ürünlerinizin kalabalık bir pazarda öne çıkmasını nasıl sağlarsınız? Yeni bir maskara, kelimenin tam anlamıyla binlerce arasında nasıl görünürlük kazanır? 

Neyse ki, e-ticaret çözümleri ve üretim kaynaklarına erişim , son on yılda güzelliği demokratikleştirdi ve bir zamanlar birkaç büyük markanın hakim olduğu bir endüstriyi açtı. Ve şaşırtıcı bir şekilde, hala yer var. Trendler ve niş pazarlar , neredeyse her gün, çekime hazır şekilde yükseliyor. Pazara hızlı girme yeteneğine sahip olanlar (size nasıl olduğunu söyleyeceğiz), bu trendlere atlayabilir ve sektördeki boşlukları doldurabilir. 

Burada, başarılı güzellik markalarından uzman tavsiyeleri ve gerçek örneklerle bir makyaj serisine sıfırdan nasıl başlayacağınızı anlatacağız.

Güzellik işi uzmanlarıyla tanışın

Makyaj markaları oluşturma deneyimlerini ilk elden öğrenmek için doğru sayfadasınız.

Ne satmalı: makyaj sektörünü kalabalık bir pazarda konumlandırmak

Küresel güzellik endüstrisinin 2026 yılına kadar akıl almaz bir 756 milyar dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor. O pastada bir dilim ister misin?

 • Fikriniz hali hazırda piyasada bulunanlardan ne kadar farklı ?
 • Ürünleriniz için bir müşteri belirleyebilir misiniz ? 
 • Bu müşteri mevcut markalar tarafından yeterince temsil edilmiyor mu?
 • Yükselen bir eğilim belirlediniz mi?
 • Farklılaştırıcınız ürünün kendisinden farklı bir şey mi? Örneğin, ürün formülasyonunuz ortaktır vb. ürünlerden ayırt edilemezdir ancak deneyim, marka, değer veya amaç konusunda öne çıkarsınız .

Güzellik trendlerinde gezinmek

Bir ürün fikrini doğrulamak veya bulmak için en iyi yollarından biri iş fırsatı yakalamak ve trendleri araştırmak. Bunu birkaç yolla yapabilirsiniz.

Güzellik sektörüne girmeyi planlıyorsanız, zaten düzenli olarak güzellik içeriği tüketiyor olmalısınız. Etkileyenleri, markaları, blog yazarlarını, YouTube kullanıcılarını, yayınları ve güzellik gazetecilerini takip edin. E-posta listelerine abone olun ve yükselen trendlerden haberdar olmak için uyarılar ayarlayın. Fikrinize artan bir ilgi olup olmadığını, arama verilerine dayanarak görmek için Google Trendler’e de bakabilirsiniz .

Yine de, tüm markanızı tek bir trende bağlı tutmaya dikkat edin. Bu bir hevesse ve ilgi doğduğu kadar çabuk ölürse ne olur? Güzellik trendleri değiştikçe hızla yeni ürünler geliştirip geliştiremeyeceğinizi düşünün. 

Niş pazarlar bulmak

Pek çok marka, belirli güzellik ihtiyaçları olan kitlelerin peşinden giderek kendileri için bazı istikrarlı işler yaptı. Hindistan için, bazı Kanadalıların niş uluslararası markalara erişme ve bunları ithal etme konusunda karşılaştıkları zorluklara odaklandı. “Quebec’e ithalat yapmak gerçekten zor, çünkü yasalar çok farklı” diyor. “Ancak çevrimiçi mağazamız onlara gönderim yapabiliyor, bu harika.”

Size ilham verecek başka örnekler: 

 • Studio10 , olgun cilde özgü sorunları ele alarak daha yaşlı bir müşteriyi hedefler .
 • Hayvan refahı konusunda hızla artan farkındalık ve kimyasal içermeyen formülasyonlara olan ilgi, %100 Pure gibi vegan, zulümsüz ve organik markaların başarısına katkıda bulunmuştur .
 • Trixie Mattel etkileyici gücünü, drag queen’ler ve “efsane, ikon ve yıldız gibi hissetmek” isteyen herkes için (ve onlar tarafından) yapılmış bir kozmetik ürün serisi geliştirmek için kullandı .
 • Egzersize dayanıklı makyaj bir şeydir ve Sweat Cosmetics bu alanda sporcuları hedeflemektedir.
 • Petite ‘n Pretty, genç ciltler için ince renkler ve yumuşak formülasyonlar sunarak ara ve genç pazarında yerini buldu .
 • Profesyonel makyaj sanatçıları, özellikle film ve TV için tasarlanmış ürünler için Makeup For Ever’e bakıyor .
 • Siyah Opalrenkli kadınlar için tasarlanmış geniş bir renk yelpazesini temsil eden bir endüstri lideridir .
 • Sugarpill’in hiper pigmentli renkleri ve sıra dışı görünümü, cosplay izleyicilerini cezbediyor.

Yapmak, üretmek, beyaz etiketlemek veya satmak mı?

Kendi makyaj serinizi başlatmak, basitten (yeniden satmak, mutfağınızdan temel dudak lipstik yapmak) karmaşık (bir üretici ile ortaklaşa formülasyonlar geliştirmek) arasında değişebilir. Mağazanız için ürünleri nasıl üretmeye veya tedarik etmeye karar verdiğiniz, zamanınıza, beceri seviyenize ve finansmanınızın yanı sıra ürününüzün formülasyonunun karmaşıklığına bağlı olacaktır. Burada makyaj markanız için ürün üretmenin veya tedarik etmenin dört yolunu açıklayacağız.

1. Kendi kozmetik ürünlerinizi yapmak

Dudak lipstikleri, yüz yağları ve banyo ürünleri gibi bazı güzellik ürünlerini yapmak o kadar kolaydır ki, evden makyaj serisine başlayabilirsiniz. Bunu yaparsanız, işleminizi dikkatlice test edin ve belgeleyin, böylece siz büyürken veya ticari bir ofise taşınırken formülünüz tutarlı kalır.

“Üretim tesisiniz” ilk başta mutfağınız olsa bile, yine de yerel düzenlemelere uyduğunuzdan emin olun. Örneğin ABD’de kozmetik üretmek için FDA, havalandırma, hava kontrolü ve yüzeyler için yönergeler belirler.

Kendi kendinize yapabileceğiniz bir ürününüz varsa, bu yeni markalar için harika bir başlangıç ​​noktasıdır. Fabrikalar genellikle karşılanması zor olan yüksek minimum değerlere sahiptir. Yakında, yine de, daha resmi bir üretim sürecine geçebilirsiniz. 

2. Beyaz etiket üretimi

Beyaz etiket (veya özel etiket), renk veya koku ile biraz özelleştirilebilen veya özelleştirilemeyen ve kendi markanız altında paketlenen ve satılan jenerik olarak üretilen ürünleri ifade eder. Birçok marka, aynı tesis tarafından yapılan aynı formülasyonu ince varyasyonlarla ve farklı ambalajlarla kullanabilir.

Beyaz etiket, benzersiz bir ürün yerine yeni bir ürün veya benzersiz bir konsept satan markalar için ideal bir seçenektir. Örneğin, tek boynuzlu at temalı bir mağaza açacak olsaydınız, belki de tek boynuzlu at ambalajı ve sihir/fanteziden ilham alan isimlerle özel markalı rujlar satardınız. Bu durumda rujun kendisi marka veya konsept kadar önemli değildir.

Beyaz etiket, fikirden bitmiş ürüne hızlı bir şekilde geçmenin harika bir yoludur, özellikle de sıcak bir trende atlıyorsanız etkili olacaktır. Zaman içinde yeni formülasyonları test etmeye ve onlarla uğraşmaya gerek yoktur. 

3. Kozmetik üretimi (benzersiz formülasyonlar)

Burada, bir üretim tesisinde sıfırdan formülasyonlar yapmaktan bahsediyoruz. Büyük markaların kendi fabrikaları olabilir, ancak birçok üretici aynı alanda birden fazla marka için ürün üretiyor. Bu, genç markalar için daha erişilebilir bir seçenektir.

4. Kozmetiklerin küratörlüğü ve yeniden satışı

Üretimi tamamen atlayarak çevrimiçi makyaj da satabilirsiniz. Müşterilerinize özenle seçilmiş bir alışveriş deneyimi sunarak birden fazla markadan toptan satın alın. Temaları düşünün: yalnızca yerel markalar, doğal veya organik ürünler, belirli cilt tipleri veya koşulları için ürünler vb.

Seçmek ve yeniden satmak istiyorsanız şunları göz önünde bulundurun:

 • Markaların uyumluluğu. Herhangi bir rekabet var mı?
 • Pazarınızda bulunabilirlik. Örneğin İzmir’e gönderim yapıyorsanız, bu markayı bu pazarda başka kim gönderiyor?
 • İthalat ücretleri. Ürünlerinizi fiyatlandırırken maruz kalabileceğiniz gerçek sonrası ücretlerde faktör. Hindistan, nakliye için satıcılara güvenmek yerine bir kargo firmasında bir hesap oluşturmayı öneriyor.
 • Dropshipping. Kendi envanterinizi veya sevkiyatınızı yönetmeniz gerekmediğinden bu, çevrimiçi kozmetik işletmeleri için harika bir çözümdür. 

Makyaj markanızı oluşturmak

Görüntü tabanlı herhangi bir sektörde marka özellikle önemlidir. Logonuz ve tasarım yönergeleriniz aracılığıyla “markanın” dışa doğru görsel yansıması olan “markalaşma” dan farklıdır. Ambalajınızın, markanızın, sesinizin ve web sitesi tasarımınızın marka değerlerini yansıtmaya, bir hikaye anlatmaya ve müşterileriniz için bir deneyim oluşturmaya nasıl yardımcı olabileceğini düşünün. Markanız, müşterilerinizin sizinle etkileşime geçtiklerinde ve ürünlerinizi kullandıklarında sahip olmasını istediğiniz duygudur.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap