Haberler

Bireysel Temel İhtiyaç Kredisi “Değerlendiriliyor” Ne Demek? Ne Zaman Sonuçlanır? (2020)

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank üzerinden yapılan 6 ödemesiz ve ertelemeli 5000, 7500 ve 10 Bin TL'lik Bireysel Temel İhtiyaç Kredisi başvuruları 1 Nisan'da başladı.

5000, 7500 ve 10 Bin TL olarak kullanıma sunulan ve 5 bin TL altı geliri olan hanelerde yaşayanlar için başvuruya açık olan 1 Nisan 2020’de başvuruları online ve mobil bankacılık, şubeler üzerinden başlayan Bireysel Temel İhtiyaç Destek kredisi için pek çok soru bulunuyor. Bunlardan en önemlisi de mobil bankacılık uygulamasından girdiğimizde veya internet şubede yazan “Değerlendiriliyor” ibaresi.

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi “Değerlendirliyor” ne demek?

Koronavirüs salgını sonrasında sıkışan ekonomi piyasaları ve iş konusunda sıkıntı yaşayan tüm vatandaşlarımız için Hazine Bakanı Berat Albayrak tarafından duyurulan ve Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank üzerinden başvurusu yapılan Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi’ne milyonlarca insan başvuru yaptı. Bu başvuruların salgın nedeniyle online ortamdan alınması da sistemlerde büyük bir yoğunluk oluşturdu.

Kredi başvurusu yapıldığında yapılan bazı temel işlemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki kredi başvurusu yapan bireyin krediyi alabilmesi için gerekli şartları taşıyıp taşımadığının tespit edilmesidir. Günümüz teknolojileri ile birlikte kredi başvurusu yapıldığında SGK gün bilgisi, kredi skoru, geçmiş kredi performansı ve gelir bilgisi incelenmektedir.

Milyonlarca insanın 3 banka üzerinden yaptığı Bireysel Temel İhtiyaç Destek kredisi nedeniyle bankacılık kredi değerlendirme merkezinde büyük yoğunluk oluştuğu için krediler değerlendirme sürecinde yer almaktadır.

Ziraat Bankası özelinde başvuru sayısının 1 milyonu geçtiğini söyleyebiliriz. Eğer krediniz değerlendirme sürecinde ise Ziraat Bankası’ndan gelecek olan SMS’e dikkat etmeniz gerekmektedir. Şu anda yapacağını bir mobil bankacılık telefon ile arama sonrasında bu işlemi ne yazık ki hızlandıramazsınız. Sistemlerdeki yoğunluk azaldıkça başvuru yapılan sıraya göre kredi sonucu bireylere iletilmektedir. Sosyal medyada Bireysel Temel İhtiyaç Destek kredisi onaylanan pek çok kişi bulunuyor.

Aynı zamanda destek kredisinin toplu bir şekilde sonuçlandırılacağına yönelik de paylaşımlar bulunuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı