1. Ana Sayfa
  2. Film

Biyografi Filmleri: En Harika Biyografik Film Listesi

Biyografi Filmleri: En Harika Biyografik Film Listesi
0

Biyografi, bir kişinin yaşam öyküsünü anlatan metinlere denmektedir. Biyografi filmleri ise, bir kişinin hayat hikayesinin anlatıldığı filmlere denir. Biyografi filmleri çok meşhurdur. Biyografi filmlerinde ayrıca ek olarak birden fazla kişinin ve bir grubun yaşam öyküsü de konu edebilir. Biyografi filmleri çok izlenen ve çok meşhur olan filmlerden biridir. Biyografi filmlerinde temel olarak kişinin yaşamı ve amacı anlatılsa da genel olarak pek çok konu edinilebilmektedir. Bu listede sizlere, izlemeniz gereken çok önemli biyografi filmlerini konu edindik. Bu yazıda yer alan biyografiler çok önemli şahsiyetlerin hayat hikâyelerini ve yaşam öykülerini anlatmaktadır. 

 

Biyografi filmleri sıralamamızda çok çok önemli filmler de yer alıyor. Wall Street Kurdu ya da bilinen adıyla Para Avcısı filmi de en çok izlenen kurgu filmlerden biridir. Bu filmde temel olarak, zengin olmaya çalışan bir borsacı ve ona yaverlik eden yeni tanışılan arkadaşlar konu edilmektedir. Son derece fazla sevebileceğiniz bu film gibi pek çoğunu bu yazıda konu edindik. Yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda memnun kalacağınızdan eminiz. Para Avcısı gibi, Sully gibi pek çok başyapıtın yer aldığı ve hatta içlerinde IMDB puanı 9’u dahi geçen pek çok film bulunmaktadır.  Umarız bu listedeki tüm filmlerden memnun kalırsınız. İşte karşınızda en çok izlenen biyografi filmleri 

 

20- Steve Jobs (2015) – IMDB Puanı: 7,2

stevejobs

Steve Jobs, 3 farklı ürün tanıtımının kamera arkalarında iş ve ilişkileriyle uğraşmaktadır. Aaron Sorkin’in senaryosunu yazdığı film, gerçek karakterler ve ilişkileri kurgusal bir plana koyarak hikayesini anlatmayı seçmiştir.

19- War Dogs (2016) – IMDB Puanı: 7,1

wardogs

David ve Efraim (Miles Teller ve Jonah Hill) tam olarak ne yaptığını bilmeyen silah pazarlayıcılarıdır. Nasıl olduğunu bilmeden Pentagon ile Afganistan’daki Amerikan askerlerinin teçhizatını karşılamak üzerine 300 milyon dolarlık bir anlaşma yaparlar.

18- Professor Marston and the Wonder Woman (2017) – IMDB Puanı: 7,1

professormarstonandthewonderwomen

Harvard’da psikoloji eğitimi veren William Moulton Marston, eşi ve bir öğrencisiyle birlikte çok eşli bir ilişki içindedir. Bu sırrı herkesten saklamaya çalışırken hayatındaki kadınlardan gelen ilhamla bir çizgi roman karakteri yaratır: Wonder Woman.

17- The Zookeeper’s Wife (2017) – IMDB Puanı: 7

thezookeeperswife

İkinci Dünya Savaşı sırasında Varşova Hayvanat Bahçesi’ni idare eden çiftin, Alman işgalinden Yahudi vatandaşlarını ve başı boş hayvanlarını kurtarmasını anlatmaktadır.

16- Stronger (2017) – IMDB Puanı: 7

stronger

2013’te Boston Maratonunda yaşanan patlamayla iki bacağını da kaybeden Jeff Bauman‘ın iyileşmesiyle beraber Boston şehrinin sembolü olarak şehri de iyileştirmesini sağlamasını konu almaktadır. Filmde Jake Gyllenhaal, gerçek Bauman ile yakından zaman geçirip onu olabildiği kadar gerçeğe sadık bir şekilde ekrana yansıtmak istemiştir.

15- Neruda (2016) – IMDB Puanı: 6,9

neruda

Nobel ödülü sahibi Şilili ünlü şair Pablo Neruda, 1940’lı yıllarda Komünist Partisi’ne katıldığı için kendi ülkesinde bir kaçak hayatı sürdürmektedir. Gael Garcia Bernal’in oynadığı dedektif ise onu bulmak için her şeyi yapacaktır.

14- At Eternity’s Gate (2018) – IMDB Puanı: 6,9

ateternitysgate

Van Gogh‘un (Willem Defoe) Fransa’nın küçük kasabalarında sessiz bir şekilde yaşamaya çalıştığı dönemi anlatan filmde Rupert Friend, Mads Mikkelsen ve Oscar Isaac gibi ünlü isimler de yer almıştır.

13- All the Money in the World (2017) – IMDB Puanı: 6,8

allthemoneyintheworld

16 yaşında kaçırılan John Paul Getty III, onu kaçıranların istediği rehineyi varlıklı dedesinin ödeyeceğini ve kısa bir süre içinde kurtulacağını düşünmektedir. Ancak çocuğun annesi Gail Harris, milyoner adamı ne kadar ikna etmeye çalışsa da Jean Paul Getty rehineyi ödememede kararlıdır. Ridley Scott‘ın yönetmenliğini yaptığı film daha çok akıllarda, skandalları ortaya çıktıktan sonra Kevin Spacey’nin oynadığı rolün Christopher Plummer’a verilerek bazı sahnelerin tekrardan çekilmesiyle akıllarda kalmıştır.

12- A Futile and Stupid Gesture (2018) – IMDB Puanı: 6,8

afutileandstupidgesture

1970 ve 80’lerde çıkardığı komedi dergisi National Lampoon‘la üne ve şöhrete kavuşan Douglas Kenney, bir süre sonra bu şöhreti kontrol edemeyecek duruma gelecektir. Film gerçek bir hikayeden uyarlansa da sinematik görünme uğruna bazı gerçekleri değiştirmektedir. Bu değişimleri filmin içinde yazı olarak ve hatta bazı karakterlerin ‘bu sahnenin gerçekte yaşanmadığını’ kameraya bakarak söylemesiyle seyircilere yansıtır.

11- The Old Man & the Gun (2018) – IMDB Puanı: 6,8

theoldmanandthegun

70 yaşında ünlü San Quentin hapishanesinden kaçarak art arda banka soygunları planlayıp başaran Forrest Tucker‘ın yetkilileri ve halkı ağzı açık bırakan hikayesi anlatılmaktadır. Robert Redford bu filmle beraber oyunculuğu da bıraktığını açıklamıştır.

10- The Lost City of Z (2017) – IMDB Puanı: 6,6

thelostcityofz

İngiliz kaşif Percival Fawcett‘in 1920’lerde Amazon’da gizemli bir şehri arayışında ortalardan kaybolmasını ve bu sırada onu arayan insanların hikayesini anlatmaktadır.

9- The Experimenter (2015) – IMDB Puanı: 6,6

theexperimenter

Stanley Milgram, daha sonraları Milgram Deneyi olarak adlandırılacak deney için çalışmalarına başlamıştır. İnsanların otoriteye karşı ne kadar itaatkar olduklarını ölçmeyi amaçlayan Milgram, bu sırada kendi hayatında da problemlere uğrayacaktır. Filmin eşi benzeri görülmemiş Milgram’ın kendisi gibi ‘deneysel’ tarzı, kullanılan farklı çekim teknikleri ve filme özgün hikaye örgüsüyle sevene de sevmeyene de unutulmayacak (garip) bir tecrübe yaşatacaktır.

8- The Dancer (La danseuse) (2016) – IMDB Puanı: 6,5

ladanseuse

Loïe Fuller, sahnede geliştirdiği kendini özgü dansları New York’tan Paris’e taşımaya karar verir. Ancak bu eşi benzeri görülmemiş dansı ve hareketlerini sanatın merkezlerinden biri olan Paris’te herkes çalmaya çalışacaktır.

7- Southside with You (2016) – IMDB Puanı: 6,3

southsidewithyou

1989 yazında Chicago’da iki genç ilk buluşmalarını yaşayacaktır. Erkek, hukuk fakültesinde okuyan ve daha sonra siyasete atılmak isteyen genç Barack Obama; kız ise Barack ile tanıştıktan sonra onun her yerde yanında olacak Michelle’dir. Barack Obama ve Michelle Obama karakterleri ve bu buluşmaları gerçeklerden esinlenerek ele alınsa da filmin içeriğinde yaşananlar yazar ve yönetmen tarafından kurgusal olarak yaratılmıştır.

6- The Most Hated Woman in America (2017) – IMDB Puanı: 6,1

themosthatedwomaninamerica

Madelyn Murray O’Hair, Amerikan Ateistleri kurumunu kurarak çok kısa süre içinde Amerika’nın En Nefret Edilen Kadını haline gelir. Ancak bazıları için nefret, karşısındakine zarar vermek anlamına da gelmektedir, O’Hair ise bunu unutmuştur.

5- Lizzie (2018) – IMDB Puanı: 5,8

lizzie

1892’de Borden ailesinin dehşet verici katliamını konu alan gerilim filminde Chloe Sevigny ve Kristen Stewart rol almıştır.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap