1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Blockchain’de Tedarik Zincirinin Kullanımı ve Geleceği

Blockchain’de Tedarik Zincirinin Kullanımı ve Geleceği
0

 

Çoğu insan için tedarik zinciri endüstrisi, arka planda kusursuz işleyen bir süreçtir. Bir dizüstü bilgisayar, cep telefonu veya araba satın alınabilir, ancak dünyanın her yerinden temin edilen hammadde ve parçalar kullanılarak nasıl üretildiği ve monte edildiği nadiren düşünülür.

 

Bununla birlikte, tedarik zinciri devasa bir küresel endüstridir ve blok zincir teknolojisi, büyük oyuncuların süreci daha da basitleştirmesine yardımcı olabilir.

 

Küresel tedarik zinciri ve blok zincirinin bu sektördeki önemi

Tayvan’da üretilen hızlandırıcılar ve jiroskop, İtalya’da üretilen güç yönetimi bileşenleri, Japonya’da üretilen Bluetooth ve WiFi bileşenleri ve ABD, Almanya ve Güney Kore’den birçok başka parçanın birleştirilmesi ile bir iPhone oluşturulur. Tüm bu çeşitli bileşenler daha sonra dünyanın çeşitli bölgelerine tekrar gönderilmeden önce Çin’in Shenzhen kentinde bir araya getirilip monte edilir.

 

Bu, otomobillerden işlenmiş gıdalara kadar çoğu küresel ürün için de geçerlidir. Ancak pandemi, tedarik zinciri endüstrisini ön plana çıkaran büyük bir küresel sarsıntıydı. Aniden sınırlar kapanırken ve fabrikalar kapanırken, dünyanın dört bir yanındaki üreticiler, ürünlerini bir araya getirmek için ihtiyaç duydukları hammadde ve temel parçalar olmadan kaldılar. Pandeminin çeşitli noktalarında, dizüstü bilgisayarlar üretmek için mikroişlemci ve hatta yaygın tıbbi ilaçlar yapmak için gereken öncü kimyasallarda eksiklikler vardı. Küresel tedarik zincirleri durma noktasına geldikçe, gıda ve tuvalet kağıdı gibi diğer temel ürünler kıt hale geldi.

 

Küresel tedarik zincirinin önemini anlamak için, montaj hattında kalan arabalar gözlemlenebilir. Çünkü piyasaya sürülmesi gereken kritik parçalarda eksikler mevcuttur. Bütün bunlar pandemi nedeniyle meydana gelen gerçek durumlardı.

 

Tedarik zincirleri daha önce düşük maliyet, hız ve verimlilik gibi performans standartlarına odaklanmıştı, ancak salgın, esneklik, şeffaflık ve güven gibi değerlere odaklanılmasını da sağladı. Bu pandemi ve gelecekteki diğer küresel zorluklarla mücadele etmek için dünyanın dört bir yanındaki işletmeler ve hükümetler, tedarik zincirlerindeki esnekliğin hayatta kalma ve sürdürülebilirlik için kritik olduğunu düşünmekteler.

 

Covid-19, tedarik zinciri endüstrisinde derin yapısal değişim ihtiyacını başlatmak için mükemmel bir alan oluşturdu. Bu değişiklik blok zinciri teknolojisi şeklinde ortaya çıktı.

 

Blok zinciri küresel tedarik zincirinde nasıl yenilik oluşturacak?

Tedarik zinciri endüstrisi, çözülmesi gereken bazı temel zorluklarla karşı karşıyadır. İlk olarak, endüstrinin yaşam döngüsünün herhangi bir noktasında bir tedarik zincirindeki herhangi bir ürünü doğru bir şekilde takip etme ve izleme yeteneğine ihtiyaç vardır. İkinci olarak, tüm ticaret ortaklarının ve bunlarla birlikte gelen sertifikalar, lisanslar ve onaylar gibi verilerin tam görünürlüğünü gerektirirler. Üçüncü olaraksa tüm bunlar güvenilir, hatasız ve herkes tarafından erişilebilir olan, birbirine bağlı tek bir platform tarafından etkinleştirilmelidir.

 

Blockchain teknolojisi, aşağıdaki özellikleri beraberinde getirmektedirler:

Şeffaflık

 

Açık kaynaklı ve halka açık olan blockchain teknolojisi, tedarik zincirindeki her ortağın, tedarikçiden depoya ve son tüketiciye kadar zincirdeki tüm işlemlere tam erişim ve görünürlüğe sahip olmasını sağlar.

 

Değişmezlik

Zincirde kayıtlı olan veriler ve işlemler hiçbir şekilde tahrif edilemez ve değiştirilemez. Bu, orijinallik sertifikaları ve lisanslar zincirde tutulduğundan ve herhangi bir zamanda doğrulanabileceğinden veya sorumlu tutulabileceğinden, sahteciliği önler ve veri hırsızlığını önler.

 

Dayanıklılık

Varsayılan olarak, genel, merkezi olmayan bir defter, yalnızca tek bir arıza noktası yerine ağı koruyan birden çok düğüm tarafından korunduğu için saldırılara karşı oldukça dirençlidir.

 

Güven

Markalar yalnızca tüketicileriyle daha fazla güven inşa etmekle kalmaz, aynı zamanda bir blok zinciri, tedarikçilerin güvenilir bir blok zinciri altyapısı aracılığıyla sorunsuz bir şekilde işbirliği yapmasını sağlar. Herhangi bir kötü aktör, hesap verebilirlik açısından kolayca belirlenebilir ve izlenebilir.

 

Tüketiciler neden blockchain tedarik zinciri çözümleri istemektedirler?

Müşteriler, ürünlerinin tam olarak nereden geldiğini ve etik veya sürdürülebilir standartlara göre üretilip üretilmediğini bilmek isteme konusunda daha bilinçli ve anlayışlı hale gelmektedirler.

 

Örneğin, blok zinciri tabanlı bir gıda tedarik zinciri sistemi ile tüketiciler, blok zincirindeki tüm işlem geçmişini görüntülemek için bir ürün kodunu tarayabilir. Bu, ürünün menşeini, orijinalliğini doğrulayacak ve ürünün güvenliği ve kalitesi konusunda dijital güvence sağlayacaktır.

 

Blockchain teknolojisi, zincirdeki her öğenin kimliğini doğrulayarak dolandırıcılığı veya sahteciliği önlemek için de kullanılabilir. Örneğin VeChain, sahteciliğin ve hırsızlığın yaygın olduğu tasarımcı ve lüks mallar pazarında bunu sürdürüyor.

 

Blok zinciri teknolojisi ayrıca bir arıza veya güvenlik sorunu olması durumunda ürün geri çağırmayı kolaylaştırma, basitleştirme ve hızlandırma potansiyeline de sahiptir.

 

Tedarik zinciri için hangi şirketler blockchain teknolojisinden yararlanıyorlar?

VeChain dışında bu alanda çözümler geliştiren diğer bazı blockchain şirketleri arasında Hedera Hashgraph, ShipChain ve Waltonchain yer alıyor. İşletmelerin merkezi olmayan veya merkezileştirilmiş bir kamu veya özel defter veya bunların bir karışımı olup olmadığına bağlı olarak, blok zincir teknolojisi büyük küresel tedarik zinciri şirketleri için farklı şekillerde test edilmektedir.

 

Örnek vermek gerekirse Alman kalite güvence sağlayıcısı DNV GL tarafından doğrulanan, blok zinciriyle çalışan bir dijital güvence çözümü olan MyStory olarak söylenebilmektedir. MyStory şu anda İtalyan tasarımcı kıyafetleri gibi ürünleri izlemek ve doğrulamak için çeşitli pilot programlarda kullanılmaktadır.

 

Mevcut tedarik zinciri veritabanlarından ve ağlardan blok zinciri tabanlı çözümlere geçişin aşamalar halinde gerçekleşmesi muhtemeldir ve dönüşüm bir gecede gerçekleşmeyecektir.

 

Bununla birlikte, paydaşlar gelecekteki iş değerlerini yeniden değerlendirirken Covid 19 süreci ile bu durum hız kazandı. Özellikle dünya kendini yeniden inşa etmeye ve geleceğe karşı daha öngörülebilir hale gelmeye çalışırken güven, esneklik ve şeffaflık gibi değerler lehine blockchain teknolojisini daha da öncelikli olarak görme eğiliminde olacaklardır.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir