1. Ana Sayfa
 2. Karlı İş Fikirleri

Blog Yazarak Para Kazanmak – Yazı Yaz Kazan 2023 GÜNCEL

Blog Yazarak Para Kazanmak – Yazı Yaz Kazan 2023 GÜNCEL
0

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak
Blog Yazarak Para Kazanmak

Birçok insanın sahip olmak istediği işler istediği yerden özgürce çalışarak para kazanılabilen işlerdir. Blog yazmak da bunlardan biri. Evde otururken, seyahat ederken, tatildeyken… Kısacası bilgisayarın ve internetin elinizin altında olduğu her yerde blok yazarak para kazanabilirsiniz.  Toplumda blog yazarak para kazanmak çok kolaymış gibi bir algı oluşmuş olsa da bu tam olarak doğru değildir.  Her ne kadar özgür çalışma imkanınız olsa da blog yazarlığı da başlı başına bir iş koludur ve çaba sarf etmeden kazanç elde etmeniz mümkün değildir. İsterseniz hobi olarak blog yazarlığı yapabilirsiniz. Ancak bu şekilde para kazanmak çok zordur. Web ortamında çok sayıda blog yazarı vardır ama sadece çaba göstererek bu işi iş olarak yapanlar piyasada var olmuştur. Yani her işte olduğu gibi bu işte de çaba sarf etmeden, ter dökmeden başarılı olmanız mümkün değildir.

Özellikle karantina döneminde insanlar evden çalışma yolları aramaya başlamışlardır. Yazı yazmayı sevenler ve bu işten para kazanmak isteyenler blog yazarak para kazanmanın mümkün olup olmadığını araştırma sürecine girmişlerdir.  Evet blog yazarak para kazanmak mümkün ancak bu sanıldığı kadar kolay bir iş değil.  Şöyle ki blog yazarı olmak oldukça zor ve zahmetli bir iş koludur.  Sürekli araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi gerektirir.  Bunların dışında ise bazı adımları takip etmek gerekir.

 • Öncelikle blogunuzun konusunu ve alan adını belirleyin daha sonra blogunuzu açın.
 • Devamlı ve düzenli olarak sabah akşam yeni içerikler oluşturun.
 • Yazacağınız konu ilie ilgili özgün ve farklı içerikler oluşturun.
 • İmla kurallarına dikkat edin ve akıcı bir anlatımla yazılarınızı yazın.
 • Gelişigüzel içerik yazmaktan kaçının.
 • Blogunuzun iyi yerlere gelmesini istiyorsanız sosyal medyanın gücünü kullanmalısınız. Sosyal medya hesaplarınızda takipçi sayınızı arttırarak yazılarınızı burada da paylaşmalısınız.

Blog Ne İşe Yarar?

Blog, insanların kendi görüşlerini ifade etmek için aynı zamanda bu yoldan para kazanabilmek için kullandığı bir web sitesidir. Blog sitelerinde bir kişi yazabileceği gibi birkaç kişinin yazmış olduğu yazılara da yer verilir. Yani blog siteleri halka açık bir dergi gibi düşünülebilir.  Erişiminin kolay olması nedeniyle de günümüzde blog siteleri oldukça popülerlik kazanmıştır. Peki blog ne işe yarar? Merak ettiğiniz her şey yazımızın devamında…

 • Blog yazmak en popüler yazma biçimlerinden biridir ve birçok alanda yazılar yazılabilir. Gazetecilik, pazarlama, işletme, girişimcilik ve kendini ifade etme gibi alanlarda etkileşim sağlamak için kullanılır.
 • Blog yazmak zamanla daha iyi yazmanızı sağlayacaktır ve daha iyi yazmak hayatınızın geri kalanında size fayda sağlayacaktır.
 • Düşüncelerini yazmaya başladığınızda hayatınızı gözden geçirme fırsatı yakalarsınız ve hayatınızı doğru yönde şekillendirirsiniz. Yazdıklarınızı okuduğunuzda kararlarınız ve düşünceleriniz anlam kazanacaktır.
 • Kendi hayatınızın dışında okuyucuların da hayatını değiştirirsiniz. Fikirleriniz ve tavsiyelerinizle insanlara hizmet etmiş olursunuz.
 • Blog yazarken yaptığınız araştırmalar ile düşüncelerinizi keşfedersiniz ve daha derin bir düşünür haline gelebilirsiniz.
 • Herhangi bir konu ile ilgili fark yaratarak yorum kısmında okuyucular ile diyalog başlatabilirsiniz. Bu şekilde toplumdaki benzer düşünen kişileri bir araya getirebilirsiniz.

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?
Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Yukarıda yazdıklarımızı okuduysanız blog yazarak para kazanmanın mümkün olduğunu anlamış olmalısınız. Ancak bunun çok emek isteyen bir iş olduğunu ve açılan her 100 blogdan sadece 3 tanesinin başarılı olduğunu bilmeniz gerekir. Bu işten para kazanmak istiyorsanız en iyiler arasında olmanız ve rakipleriniz arasından sıyrılmanız gerekir. Eğer çabuk sıkılan, zora gelemeyen bir yapınız varsa bu işten para kazanmayı düşünmeyin. Bu işe girecekseniz de hemen para kazanabileceğinizi düşünmeyin. Eğer seçtiğiniz sektör doğruysa ve kendinizi geliştirirseniz bir yıl dolmadan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Peki blog yazarak nasıl para kazanılır?

 1. Satış ortaklığı yapmak:

Bir markanın ürün ve hizmetini tanıtırken blog sitenizde yayınlayacağınız bir linkle  okurlarınızı tanıtımını yaptığınız siteye yönlendirirsiniz. Eğer okuyucularınız o linke tıklayarak tanıtımını yaptığınız ürünleri satın alırsa sizde komisyon alırsınız.

 1. Adsense İle Blogdan Para Kazanmak:

Google adsense hesabı açarak hesaba aldığınız kodu bloğunuza yerleştirdikten sonra google tarafından sunulan reklamlar blogunuzda gösterilmeye başlanır. Sitenizi ziyaret edenler bu reklemlara tıkladıkça siz para kazanırsınız. Blogdan para kazananların birçoğu bu yolla para kazanıyor.

 1. Tanıtım Yazısı:

Blog sitenizde başka sitelerin ya da firmaların yazılarını paylaşarak da para kazanabilirsiniz. Bu yoldan para kazanabilmek için belli bir ziyaretçi sayısına ulaşmanız gerekir.  Eğer bir çak aylık bir süre boyunca her gün düzenli olarak 600+ kelimelik makale eklerseniz  ziyaretçi sayınız artacaktır ve bu yoldan para kazanmaya başlayacaksınız.

 1. Content Marketing:

Bu yoldan para kazanabilmek için fenomen olabilecek kadar takipçi sayısına sahip olmanız gerekir. Markalar içerik pazarlama yöntemi ile hedeflediği kitlelere bu yüksek takipçili bloglar aracılığıyla ulaşır.

 1. Reklam Alanı Kiralama:

Blogunuzdaki bazı alanları reklam için kiralayarak para kazanabilirsiniz. Diğer kadar para kazandıran bir yöntem olmasa da düzenli gelir elde edebilirsiniz.

 1. Blog Satışı:

Uzun süre bu işi yaptınız ve belli bir takipçi kitlesine sahip olarak bu yoldan para kazandınız. Zamanla bu işten sıkılabilir ve bırakmak isteyebilirsiniz. Eğer bloğunuzda başarılı olduysanız bu işi bırakırken de bloğunuzu satarak para kazanabilirsiniz.

Blog Yazarak Para Kazananlar

Blog Yazarak Para Kazananlar
Blog Yazarak Para Kazananlar

Blog yazarlığını iş olarak yaptığınız takdirde hayatınızı idame ettirecek kadar para kazanmanız mümkün. Peki blog yazarak para kazananlar neler yapıyor ve ortak özellikleri neler?

 • Tatmin edici paralar kazanan blogerların en önemli ortak özelliği kendilerine has bir üsluplarının olmasıdır.
 • Düşüncelerini okuyucuya aktarma konusunda yazım konusunda temel yeteneklere sahip olmak.
 • Düzgün cümleler kurabilmeli ve boş konulardan bahsetmeyip okumaya değer şeyler paylaşmaları.
 • Bu işte uzun süre emek vermeden gelir elde etmenin mümkün olmadığının farkında olmaları, istikrarlı ve sabırlı olmaları.
 • İnsanların en çok merak ettiği konuları araştırarak o konularda topluma fayda sağlıyor olmaları.
 • Pazarlama konusunda yetenekli olmaları ve işlerine yarayacak seviyede bilgi sahibi olmaları.
 • Web siteleri üzerinden bilgiye ulaşma konusunda yetenekli olmaları. Böylece hem faydalı hem de özgün içerikler üretebilmeleri.
 • Sayfa düzenleme işlerinden anlıyor olmaları. Sayfadaki yazıların rengi, büyüklüğü, menüler, eklentiler ziyaretçileri rahtsız etmeyecek şekilde kolay anlaşılabilir olmalıdır. Bu sayede okuyucular blog sitesini tekrar ziyaret eder.
 • Bu işi zorunlu bir iş olarak görmeyip, yazmaktan keyif almaları.
 • Blog yazmaya para kazanmak için değil, yazmayı seviyor olmaları nedeniyle başlamaları.

Bu özelliklere sahip olanlar zamanla para kazanacak ve istedikleri noktaya geleceklerdir. Yukarıda bahsettiğimiz maddelerden bir kaçını sağlayanlar bile ayda 1000-10000TL arasında gelir elde ederler.

Blog yazarlığı, yazmaktan zevk alanlar tarafından eğlence amacıyla yapıldığı gibi iş olarak asıl gelir kaynağı olarak da yapılabilir. Ancak bunun için blogger olmanın sizin içn uygun olup olmadığına karar vermeniz gerekir. yazmayı seviyorsanız ve topluma faydalı olacak içerikler üretebileceğinizi düşünüyorsanız ertelemeden bir blog sitesi açabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap