1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Blok Zincirinde (Blockchain) Medyanın Geleceği Nedir?

Blok Zincirinde (Blockchain) Medyanın Geleceği Nedir?
0

Medya endüstrisi neredeyse tamamen çevrimiçi hale geldi ve hepsi aynı pastadan bir pay almaya çalışan büyük ve küçük karmaşık bir yapıdan oluşuyor.

 

Bugünün medya devlerinin hepsi dikkatle blok zinciri ve bunun medya üzerindeki değişikliklerini inceliyor, çünkü blockchain medya tekellerini kırmaya çalışıyor.

 

Peki blockchain medyanın geleceğinde tam olarak nasıl bir değişiklik oluşturacak, hangi şirketler geleceğin medya platformları olacak ve blockchain’in eğlence ve içerik dünyasında çözebileceği sorunlar nelerdir?

 

Blockchain neden medyanın geleceği?

 

Blok zinciri tabanlı bir medya ekosistemi, içerik oluşturucuların çalışmalarını doğrudan tüketicilerine dağıtmalarını ve sanatçıların hayranları ve topluluklarıyla doğrudan bir ilişki kurmasını sağlayacaktır.

 

Twitter eski CEO’su Jack Dorsey, bitcoin ve kripto paranın sosyal medyanın geleceği olduğunu ve bunun muhtemelen genel olarak medya için geçerli olduğunu söylemektedir. Blockchain teknolojisi, tüm medya değer zinciri boyunca içeriğin üretilme, dağıtılma ve tüketilme biçiminde yeni olanaklar açmaktadır.

 

Tüm veriler değişmez olduğundan, telif hakkı sahipleri, içeriklerinin kullanımını birden fazla kanalda olduğu gibi izleyebilecek, veri ve içerik korsanlığının yanı sıra telif hakkı ihlalini de ortadan kaldırabilecekler.

 

Blockchain akıllı sözleşmeleri, süreci otomatik hale getirir ve aracıları ortadan kaldırır.

 

Hepsinden iyisi, blok zincirin gücü, ait olduğu yere doğrudan telif hakkı sahiplerine ve oluşturucularına kaydırma potansiyeli vardır.

 

Blok zincirindeki medya, içerik oluşturucular için hangi sorunları çözebilir?

 

Tüketici ile makale veya şarkı gibi gerçek bir içerik parçası arasında birden çok aracı vardır. Hak yönetimi organları ve telif hakkı toplama dernekleri gibi üçüncü taraf aracılar ve simsarların tümü, kendi paylarını almaya ve değerin küçük bir bölümünü ise eser sahibine vermektedirler.

 

Örneğin Spotify’ın sanatçılarına akış başına yalnızca 0,0035 dolar ödediği bir gerçektir. Youtube ise reklam görüntüleme başına 0,01 ile 0,03 ABD doları arasında ödeme yapmaktadır.

 

Aynı zamanda bu platformlar kullanıcıyı istedikleri zaman yasaklama hakkını da ellerinde tutmaktadırlar. Örneğin, YouTube, Facebook veya Instagram bir gün bir kullanıcı hesabını fotoğraflar, videolar ve kişisel veriler dahil tüm içeriğiyle birlikte iptal etmeye veya engellemeye karar verebilir.

 

Facebook’ta bir şey yayınlandığı zaman ve bunu genel kategorisinde ayarlandığında, aslında Facebook’a “münhasır olmayan, devredilebilir, alt lisanslanabilir, telif ücretsiz, dünya çapında bir lisans” verildiği bilinmelidir.

 

Dijital alanların sahipliğini geri almak için ise blockchain teknolojisi önem kazanmaktadır.

 

Blockchain teknolojisi medya şirketlerine nasıl fayda sağlayabilir?

 

Büyük medya şirketleri de kendi sorunlarıyla karşı karşıyadır. İçerik korsanlığı, orjinal içeriğin haklarına sahip olanlardan içerik çalmaya devam etmektedir.

 

Ayrıca reklam botlarından kaynaklanan çevrimiçi reklam sahtekarlığı, şirketlere yılda en az 19 milyar dolarlık gelir kaybına mal olmuştur.

 

Blok zinciri üzerine bu sektörü inşa etmek, medya şirketlerinin daha büyük ve daha güvenli dağıtılmış ağlardan yararlanmasına olanak tanır; bu, yüksek kaliteli video akışı gibi veri ağırlıklı işlemlere yönelik talebin dünya çapında karşılanabileceği ve ayrıca kesinti riskinin azaltıldığı anlamına gelir.

 

Medya söz konusu olduğunda, akıllı sözleşmeler, bir kullanıcı tarafından gerçek zamanlı olarak tüketildiğinde mikro ödemelerin içerik sahibine otomatik olarak verilebilmesi anlamına gelir.

 

Bir makale okunduğunda veya bir şarkı yayınlandığında veya indirildiğinde, bu içeriğin oluşturucusu, üçüncü taraf bir kuruluş tarafından manuel işlemlere tabi tutulmadan hızlı bir şekilde emeğinin karşılığını alabilir.

 

Medya tüketicileri, kendilerine verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlayan platformlar talep etmeye başlamışlardır.

 

Hangi blockchain projeleri medyada öncü olmaya çalışıyor?

 

Brave Browser kullanıcıların reklamlara maruz kalıp kalmayacağını seçmelerine olanak tanır. Reklamları görmeyi seçenler, platformun reklam gelirinin bir kısmını Basic Attention Token (BAT) ile ödüllendirilir ve vazgeçenler, üçüncü şahıslar tarafından izlenmeden veya internette huzur içinde gezinebilirler.

 

Müzik hakları konusunda örneklerse Audius, Vezt ve Verifi olarak sıralanabilir.

 

Steemit blog platformu, Sapien sosyal medya topluluğu ve Ujo blok zinciri alanlarına iyi örneklerdir.

 

Theta Network, YouTube ve Twitch’in özelliklerine benzer bir alandır. Öncelikle, eşler arası temelde bant genişliğini ve hesaplama kaynaklarını paylaşan kullanıcıları tarafından desteklenmektedir ve gelecekte akış hizmetleri talebine ayak uydurmak için ihtiyaç duyulacak büyük miktarda mikro ödeme işlemlerini idare etmek üzere inşa edilmiştir.

 

Blockchain’de gazeteciliğin geleceği

 

Gazetecilik, belki de ‘resmi’ haber kaynaklarıyla ilişkiler kurmaya ve şahsen bilgi toplama ihtiyacına bağlı olarak, değişiklik gerçekleşmesi çok daha zor bir medya sektörüdür.

 

Substack, reklamlardan ziyade eski moda okuyucu abonelikleri gelir modeline geri dönmeyi amaçlayan bir çevrimiçi yayıncılık platformudur. Bu model halihazırda niş ve özel çevrelerde kullanılmaktadır.

 

Substack’in amacı, siyasi yelpazenin farklı uçlarından yazarların bu takipçi topluluğu havasını oluşturabilecekleri ve çalışma zamanlarının yarısını web tasarımıyla nasıl başa çıkacaklarını ve içeriklerini nasıl pazarlayacaklarını bulmaya harcamak yerine yazmaya odaklanabilecekleri bir platform oluşturmaktadır.

 

Aslında, Substack, şirketin açıklanmayan ve zaten iyi kurulmuş bazı yazarlara bir ‘maaş’ ödediği ve onları tam zamanlı olarak platforma geçmeye teşvik ettiği ortaya çıktığında zaten tartışmalara yol açtı. Bu, platformu büyütmeye yardımcı olması gereken meşru bir iş stratejisi olsa da, hâlihazırda takipçileri olan ve yeni yazarların rekabet etmesini zorlaştıran bir editoryal politikadır.

 

Bu durumda Substack ekibi fiili editörler olarak hareket ediyor ve bu nedenle platform veya benzeri bir platform, yalnızca sağlam, blok zinciri tabanlı bir topluluk tarafından sağlanabilecek bir dinamiğe ihtiyaç duyuyor.

 

Medyanın geleceği blockchain

 

Küresel blok zinciri pazarının 2024 yılına kadar 1,54 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Medya endüstrisinde blok zincirinin benimsenmesi için gelecek olumludur. Ancak bu vizyon gerçeğe dönüşürken akılda tutulması gereken birkaç şey vardır.

 

Bugün haber medyasına her zamankinden daha az güveniliyor ve bunun bir nedeni, haberlerin güncel kalabilmek için eğlence ve popülerlik haline dönüşmüş olmasıdır.

 

Blok zincirindeki geleceğin medyalarının çoğunun amacı, yazar okuyucu ilişkisini mümkün olduğunca demokratikleştirmek, sahte haberleri daha kolay izlenebilir kılmak ve okuyucuların umursadıkları yazarları bulmalarına yardımcı olmak için mekanizmaları optimize etmektir.

Video, sanat ve reklamcılık alanında büyük ilerleme kaydediliyor ve blok zinciri teknolojisi, belki de dünyadaki en az güvenilir endüstri olan medyaya güveni geri getirmenin bir yolu olabilecektir.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir