1. Ana Sayfa
 2. Fırsatlar

Börekçi Dükkanı Açarak Para Kazanmak – Yeni Trend

Börekçi Dükkanı Açarak Para Kazanmak – Yeni Trend
0

Börekçi Dükkanı Açarak Para Kazanmak – Ayda 5.000 TL

Gün geçmiyorki ülkemizde yeni bir trend doğmasın. Çiğ köfteci, lokmacı, tatlıcı derken 2023 yılının ortalarına geldiğimiz şu aylarda yeni bir trend tüm Türkiyeyi sarmış durumda. Börekçi dükkanı açmak ve bunun üzerinde aylık 5.000 lira gibi miktarlar kazanmak hayal değil. Maliyetlerin tıpkı çiğ köfteci dükkanlarında olduğu gibi düşük olması börekçi dükkanı açma potansiyelini yükseltiyor. İhtiyacınız olanlar, küçük bir dükkan ve tezgah.

Hatta iş öyle bir duruma geldi ki börekçi dükkanı açmak için masraf etmenize bile gerek kalmıyor. Franchising veren bazı börek firmaları sayesinde sadece abonelik parası ödeyerek hazır bir börekçi dükkanı sahibi olabilirsiniz. Eğer franchising ücreti ödemek istemiyorsanız çok daha az maliyetli börekçi dükkanı açmanız mümkün. Bunun için yerini beğendiğiniz bir adet dükkan kiralamanız ve dükkanın tasarımına uygun tezgah, sandalye ve masa alımı yapmanız sizin için yeterli olacaktır.

Eğer sizinde aklınızda börekçi açmak varsa bu yazımızı kesinlikle sonuna kadar detaylıca okumalısınız çünkü börekçi kar marjı, börekçi açmak için gerekli malzemeler ve evraklar, börekçi bayilik veren firmalar ve aklınızdaki tüm soruları detaylıca açıklayacağız.

Börekçi Açmak için Gereken Malzemeler ve Şartlar

Börekçi dükkanı açmak için gereken malzemeler sizin o dükkanda ne yapacağınıza bağlı. Açılış maliyetini düşürmek için böreği kendiniz üretmek yerine hazır olarak üretici firmalardan satın alabilirsiniz buda sizin yaklaşık 6-8 bin liralık fırın maliyetinizi düşürecektir. Eğer bu şekilde bir börekçi dükkanı açmak isterseniz yani üretim olmadan, size maliyeti 5-10 bin tl arasında olacaktır. Bu fiyatın içine börekçi tezgahı, masa ve sandalyeler dahil edilmiştir. Eğer açacağınız börekçi dükkanında farklı dekorasyonlar ve düzenlemeler yaparsanız fiyat artabilir.

Dükkanı ayarlayıp börekçi açmak için gerekli malzemeleri bulduktan sonra işiniz tamamıyla bölgenizin belediyesi ve vergi dairesiyle ilerleyecek. Gerekli ruhsatı belediyeden temin ettikten sonra ticari kimliğinizle bir vergi mükellefi olacaksınız. Belediyelerin ruhsat vermek için istediği belgeler değişkenlik göstersede genel olarak: vergi dairesinden aldığınız belge ve fotokopisi, kimlik kartınız ve fotokopisi, kira sözleşmesi, bağlı olunan esnaf odasından gerekli belgeler, eğer varsa dükkanın üstünde oturan kişilerden izin belgesi, yangın tüpü doluluk belgesi gibi evraklar istenmektedir.

Tüm bu evrak süreçlerinin tamamladıktan sonra yasal olarak bir börekçi dükkanına sahip oluyorsunuz. Ayrıca eğer börek imalatı yapacaksanız yukarıda ki belgelere ek olarak gıda imalatı yapılacağını gösteren bir belgeyide almanız gerekiyor.

Börekçi Dükkanı Açmak Ne Kadar Maliyete Sebeb Olur ?

Börekçi dükkanlarının çoğu üretim yapmıyor ve bölge fırınlarından hazır şekilde tepsi börek alarak satış gerçekleştiriyor. Eğer sizde bu şekilde bir yol izleyecekseniz maliyetinizi belirleyecek tek şey açacağınız dükkanın büyüklüğü ve dizaynıdır.

Örnek vermek gerekirse siz tutmuş olduğunuz bir dükkanı komple baştan dizayn ettirip led ışıkları döşetip, klima, LED televizyon, müzik sistemi gibi aksesuarlar taktırırsanız maliyetiniz artacaktır fakat bununla birlikte börekçinin kaliteside artacaktır.

Bulunduğunuz bölgeyi çok iyi tanıyıp ona göre bir yatırım yapmalısınız. Eğer bir iş sahasında börekçi açıyorsanız dükkanınız sürekli boşalıp dolacaktır bu yüzden konfor sizin için ikinci planda olmalıdır fakat ayaküstü ve insanların oturup çay içebileceği bir yerde dükkan açacaksanız sizin için konfor ve hizmet birinci planda olacaktır. Bu kriterleri göz önüne alarak dükkanınıza yatırım yapabilirsiniz.

Börekçi Kar Marjı ve Aylık Ne Kadar Kazanır ?

Börekçi kar marjı genellikle %30-40 arasında değişmektedir. Bir tepsi börek 40-50 liraya alınıp, müşteriye 70-80 lira arasında satılmaktadır. Sizin dükkanı açacağınız bölgede yer alan rekabet oranına göre börekçi kar marjı artıp azalabilir. Yani bir hesaplama yapmak gerekirse her 10 liralık yapacağınız satışta 3-4 lira arasında para kazanmanız mümkündür. Tabii bu kar marjına satacağınız ayran, çay, kola gibi ekstralar dahil değildir.

Bunun yanı sıra yaz aylarında sütlü tatlı satışı yaparak, soğuk içecek servis eder börekçi kar marjı arttırılabilir.

Ortalama bir börekçinin aylık 5.000 TL kar ettiğini söylemek mümkündür.

Börekçi Dükkanı Açmak Mantıklı mı ? Tavsiyelerimiz

Türk insanı haftada 50 saatten daha fazla çalışmakta ve ömrünün büyük bir kısmını sürekli koşuşturma içinde geçirmektedir. Bu koşuşturmanın içinde yemek, insanımız için kısa bir yer kaplıyor. Türkiye’de insanlar hemen yemek işini halledip hayatlarına devam etmek istiyorlar ve bu yüzden börekçi dükkanları çok fazla tercih ediliyor Minimum maliyetle doymak ve hızlı olmak için börekçiler muazzam bir tercih. Bu yüzden eğer etrafınızda sizi fazla zorlayıp rekabete sokacak bir börekçi yoksa bu işe girmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Börekçi açmak demek sadece börek satarak para kazanmak değil. Bunun yanında yapacağınız içecek ve tatlı satışı size zaten çok güzel bir gelir bırakacaktır. Ayrıca bu işe girdikten sonra gelirinizi arttırmanın en iyi yolu evlere servis yapmaktır. Yemek sektörüne baktığımızda kazanılan paranın büyük bir bölümü eve servislerden elde ediliyor. Bu işe girip biraz para kazandıktan sonra yapacağınız ilk yatırım bir adet kurye tutmak olmalı. Yemeksepeti.com gibi adreslere üye olarak doğrudan müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Ayrıca şu tavsiyelerimizi hangi dükkanı açarsanız açın göz önünde bulundurmanızı önemle rica ederiz:

 • Güler yüzlü olun
 • Mümkün olduğunca yanınıza ortak almayın
 • Yaptığınız işi severek yapın tembellik etmeyin
 • Özellikle hijyen başta olmak üzere kalitenizden ödün vermeyin
 • Maliyeti düşürmek için ikinci el eşyalara göz atmanızı çok önemlidir
 • Sattığınız ürünü maliyetten kaçınmak için kalitesiz yapmayın
 • İşinizi kendiniz yönetin başkasına güvenmeyin
 • Sosyal medya sizin bedava reklam alanınız kullanmaktan korkmayın
 • Menünüzü her zaman çeşitlendirin
 • Eleman çalıştıracaksanız onlara kötü davranmayın (işini yapmayanları yanınızda tutmayın

Börekçi Bayiliği Veren Firmalar

Börekçi dükkanını kendi başınıza açmanızı tavsiye etsemde bayilik alarak bu yola başlamakta iyi bir seçim olabilir. Börekçi bayiliği veren firmalar:

Aslı börek bayiliği

Göçmen börek bayiliği

https://bayimolurmusun.com.tr/Franchising/franchise/chef-borek-12327

https://bayimolurmusun.com.tr/Franchising/franchise/labarba-borek-12656

Novipita Börek Bayiliği

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap