1. Ana Sayfa
  2. Borsa

Borsada Açığa Satış Yasağı Nedir

Borsada Açığa Satış Yasağı Nedir
0

Borsa işlemleri sırasında birçok döviz, değerli maden, fonlar ve hisselerin al sat işlemi yapılarak kar etmeye çalışılmaktadır. Bu işlemlere birer yatırım gözüyle bakılmaktadır. Borsada açığa satış işlemi bu işlemlerden bir tanesidir. Bu durumun engellenmesi ise açığa satış yasağı olarak ifade edilir.

Borsada Açığa Satış Nedir

Açığa satış işlemi, hisse senetleri üzerinde yapılan işlemlerden bir tanesidir. Sahip olunmayan sermaye piyasası hisselerinin satış aşamalarını ifade eden bir işlem türüdür. Hem borsada hem de forex piyasasında bu işlemi gerçekleştirmek mümkün.

Açığa satış işlemi, hisse senedinin düşmesini beklediğinizde elinizde değeri satmanız ve daha sonrasında düşen hisse senetlerini tekrar alarak arada farktan kar sağlamanız anlamına gelmektedir. Bu işlemle hisse senedini daha ucuza alarak aynı değere sahip olursunuz ve üstüne fiyat farkından doğan kazancı elde edersiniz. Normal işlemler sırasında önce alıp sonra satarak kar ya da zarar sonuçlarını doğururken bu işlem sırasında önce satıp daha sonra geri alarak aradaki farktan kazanç sağlarsınız.

Borsada Açığa Satış Yasağı Nedir

Açığa satış işlemi, yasal bir işlem olarak resmi borsada görülen bir işlemdir. Bu piyasa dengesi var olan fiyatların oluşmasını sağlar. Açığa satış işlemi kazanç sağlamanın bir yolu iken diğer tarafta manipülasyon yapılabilmeye de elverişlidir. Manipüle durumları ise borsa üzerinde bir suç teşkil etmektedir. Borsada açığa satış yasağı bu durumu engellemek üzere yapılan bir yasaktır.

SPK kararıyla, yatırımcıların, açığa satış emri verebilmeleri için hesaplarında %50 oranında özkaynak bulundurmaları gerekmektedir. İşlemin tamamlanıp sonlanması için ise özkaynak oranının en az %35 olarak bulunması gerekiyor. Ancak bu şartlar sağlandığı takdirde işlem yapabilirsiniz.

Borsa ve piyasanın manipüle edilmesini önlemek amacıyla, sermaye piyasalarının güvenilir, şeffaf ve istikrarlı bir ortamda işleyişinin sağlanması amacıyla SPK, Borsa İstanbul A.Ş. pay piyasalarında 28.02.2023 tarihinde aşağıdaki kararı almıştır.

  1. “Açığa satış işlemlerinin yasaklanmasına, gün içinde açığa satış tuşuna basılmadan yapılan ve aynı gün içinde kapatılan pozisyonların da söz konusu yasak kapsamında olduğu hususunda yatırımcıların ve yatırım kuruluşlarının bilgilendirilmesine,
  2. Kurulumuz kararına uyumun kontrol ve takibinde sorumluluğun yatırım kuruluşlarında olduğunun hatırlatılmasına karar verilmiştir.”

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap