1. Ana Sayfa
  2. Bankalar

Cebe Havale Nedir?

Cebe Havale Nedir?
0

Cebe havale yöntemi, banka hesabına gerek duymadan para transfer işlemi gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Ülkemiz bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren kuruluşlar, cebe havale işlemlerini belirli bir komisyon oranı ile gerçekleştirmektedir. Cebe havale nedir adlı yazımızda cebe havale yönteminin detayları ve çalışma şekli detaylı olarak açıklanmaktadır.

Cebe Havale Yöntemi

Cebe havale yöntemi kullanılarak bir banka hesabından cep telefonuna havale gerçekleştirilmektedir. Paranın gönderildiği kişinin banka kartına sahip olmaması, kartın yanında bulunmaması veya çeşitli sebeplerden dolayı nakit ihtiyacı cebe havale yöntemi sayesinde karşılanmaktadır. Cebe havale işlemi ile bir banka hesabından telefon numarasına para gönderme işlemi yapılmaktadır. Cep telefonuna gönderilen havale miktarı ilgili ATM’lerden çekilebilmektedir. Ülkemiz genelindeki bankacılık kuruluşlarında aktif olarak kullanılmaktadır.

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Cebe havale yöntemi günün tüm saatlerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Bu işlemi banka şubeleri aracılığıyla gerçekleştirebileceğiniz gibi internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamalarını da kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamalarının kullanılabilmesi için banka müşterilerinin üyelik bilgilerini oluşturmaları gerekmektedir. Cebe havale nasıl yapılır sorusu için aşağıdaki yolu izlemeniz önerilmektedir.

  • Mobil bankacılık veya internet bankacılığına giriş yapılır,
  • Karşınıza çıkan seçeneklerden “Para Transferleri” tercih edilir,
  • Burada para transferleri ile ilgili yöntemler bulunmaktadır. Cebe para gönderme veya CepBank adları ile listelenmektedir. Bu seçeneğe tıklayarak seçim yapılır.
  • Cebe havale yöntemi gerçekleştiren bankalar, paranın gönderileceği kişinin telefon numarasını ve T.C. kimlik numarasını istemektedir. Bu bilgileri doğru ve eksizsiz yazmanız gerekmektedir.
  • Gönderilecek olan kişinin kişisel bilgilerini tamamladıktan sonra göndermek istediğiniz para miktarını seçmeniz gerekmektedir. Para miktarını da girerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Cebe havale yöntemi 7 gün 24 saat boyunca gerçekleştirilmektedir. Mobil veya internet bankacılığı üzerinden cebe havale yöntemini kullanarak yaptığınız tüm işlemlerin karşı tarafa ulaşması ortalama 2 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. İşlem gerçekleştiği takdirde karşı tarafa cebe havale bilgilendirme mesajı ve şifresi bulunan SMS gönderilecektir.

Cebe Havale Para Çekme

Cebe havale yöntemi ile telefon numaranıza gönderilen para miktarını, SMS yolu ile bildirilen bilgiler ile alabilirsiniz. Cebe havale yöntemi kullanılarak gönderilen parayı yine aynı bankaya ait ATM’lerden çekebilirsiniz.

Cebe havale para çekme işlemini aşağıdaki yolu izleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

  • Bankamatiğe giriş yaparak “Kartsız işlemler menüsü” seçilir,
  • Karşınıza çıkan alanda “Para Çekme” seçeneğine tıklanır,
  • Belirtilen yöntemler içerisinden “Cebe Gelen Para Transferi” seçilir,
  • Bu ekranda, sizlere SMS yolu ile iletilen bilgiler istenmektedir. Bilgilerinizi ve şifreyi yazarak gönderilen para miktarını nakit olarak alabilirsiniz.

Cebe Havale Yapılan Parayı Kaç Saat İçinde Çekebilirim?

Cebe havale yöntemi ile gönderilen para transfer işlemi ortalama olarak 2 dakika sürmektedir. Günün tüm saatlerinde gerçekleştiği herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur ancak cebe havale yapılan parayı 24 saat içinde ilgili ATM’lerden çekmeniz gerekmektedir. 24 saat boyunca çekilmeyen para miktarı gönderen kişinin banka hesabına iade edilmektedir.

Cebe Havale İptal Etmek İstiyorum

Cebe havale yöntemi ile yaptığınız işlemleri iptal etme seçeneğiniz bulunmaktadır. İnternet veya mobil bankacılık üzerinden sisteme giriş yaptığınız para transferleri bölümünde bekleyen işleri görebilirsiniz. Cebe havale yöntemi ile gönderilen para ATM’den çekilinceye kadar bu alanda yer almaktadır. Cebe havale iptal talebinizi bu aşamada gerçekleştirebilirsiniz ancak gönderdiğiniz para ATM’den çekildi ise iptal etme şansınız bulunmamaktadır.

Cebe Havale Limiti

Cebe havale limiti banka kuruluşları arasında değişkenlik göstermektedir ancak ortalama olarak gönderebileceğiniz günlük miktar 1.000 TL’dir. Bankalar, masraf bedeli adı altında BSMV hariç kesinti uygulamaktadır.

takipçi satın al

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap