1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Yardımlar
  3. Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? (GÜNCEL 2021)

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? (GÜNCEL 2021)

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir? Doğum parası kaç yaşına gelene kadar ödenir? Çocuk yardım parası ne kadar? gibi soruların cevabı bu içerikte. Hadi o zaman, başlayalım.

Çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir?” gibi sorular son zamanın en merak edilen sorularından bir tanesi. Bizler de bu çocuk parası kaç yaşına kadar ödendiği hakkında sizlere bilgi aktarmaya çalışacağız.

Her yardım olduğu gibi, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yönetilmektedir. Çocuk parası denildiğinde aklımıza o kadar fazla ödeme geliyor ki aklımızın karışmaması mümkün bile değil. Biz bu içerik ile birlikte sizlere çocuk parası hakkında bilgi aktaracağız.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Aşı Parası

Çocuk parası denildiğinde akla gelen bir yardım olan aşı parası, gerçek adı ile Sağlık Yardımı olan yardım çeşididir. Bu aşı parası, belirli şartlarda taşıyan ailelere PTT aracılığı ile ödenen ödenektir. Aşı parası 0-6 yaş grubunda ki çocuklar için aylık 45 Türk Lirası, gebe ve lohusa kadınlara aylık 45 Türk Lirası  ve hastanede doğum yapan yeşil kartlı kadınlara da bir sefere mahsus 100 Türk Lirası olarak verilmektedir.

Doğum Yardımı

Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri tarafından verilen bu doğum yardımı ile birlikte birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında bir defaya mahsus doğum yardım ödeneği alabilirsiniz.

Süt Parası

4a,4b ve 4d sigorta ile çalışmakta olan kadın veya erkeğe yapılan ödemedir. Bu yardımdan yararlanabilmek için SSK’lı olmak ya da belli bir sigorta priminizin yatırılmış olması gerekmektedir. 2021 yıl itibari ile 202 TL olarak süt parası güncellenmiştir.

Eğitim Yardımı

Okula giden her öğrencinin ailelerine ödenen yardımdır. SYDV tarafından ödenen yardımdır. Ana sınıfı ve lise sonuna kadar ödeme yapılır.

2020 Nisan ayında yapılan son değişiklik ile son durum şöyle:

  • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
  • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
  • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir ?

Şimdi ise asıl konumuza gelelim.

Doğum aylığı için bu yılda ve üzeri tarihlerde doğum yapmanız gerekmektedir.

Süt parası ise sadece 1 kereye mahsus ödenmektedir.

Eğitim yardımı ise lise son sınıf tamamlandıktan sonra kesilmektedir. Açık Öğrenim gören bireyler ne yazık ki bu yardımdan faydalanamazlar.

Aklınıza takılan soruları yorum kısmında bizlerle mutlaka paylaşın.

Yorum Yap

Yorum Yap