1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Çocuk Parası Nedir? Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk Parası Nedir? Çocuk Parası Nereden Alınır?
0

Bu konumuzda, son zamanlarda çocuklu ailelerin en sık sordukları sorulardan biri olan Çocuk parası nedir? Çocuk parası nereden alınır? sorularına yanıt vereceğiz.2015 yılından beri Devlet, 0-8 yaş arası çocukların eğitim ve beslenmesine destek olmak için  çocuk parası yardımında bulunuyor.  Devletin yapmış olduğu bu destek sayesinde aileler bir nebze de olsa rahatlıyor. Sizler için Çocuk parası nedir? Çocuk parası nereden alınır? Çocuk parası sorgula gibi konuları araştırdık.Şimdi gelin hep birlikte sorularınızın yanıtına bakalım.

Çocuk Parası Nedir?

Çocuk parası,genç nüfusu arttırmak ve bebeğin ihtiyaçlarının bir kısmına destek olmak amacıyla devlet tarafından yapılan bir para yardımıdır. Türk vatandaşı olan tüm kadınlar Devlet tarafından sağlanan bu yardımdan faydalanabilir. Bu destek tek seferlik olarak yapılır.Çocuk parası yardımı ne kadar diye bakacak olursak;

  • Birinci çocuk 300 TL
  • İkinci çocuk  400 TL
  • Üçüncü çocuk için 600 TL

şeklindedir.

Doğum yapan annenin ilk çocuğu ise 300 TL,ikinci çocuk için 400 TL,üçüncü çocuk için ise 600 TL destek yapılır.Birden fazla doğum durumlarında ise hesaplama farklıdır.Örneğin ikiz doğum yapan anneye ödenmesi gereken tutar;çocukların biri için 300 TL,diğeri için 400 TL olarak hesaplanır ve toplamda 700 TL çocuk parası yardımı yapılır.Doğum parası alabilmek için doğumun 2015 yılından sonra gerçekleşmesi gerekir.2015 yılından önce doğan çocuklar için çocuk parası yardımı alınamaz.Çocuk parası yardımını yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da alabilir.Doğum yapan anne bulunduğu ülkenin konsolosluklarına giderek detaylı bilgi alabilir.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk parası alabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvuru yapılması gerekir.Eğer anne sigortalı olarak herhangi bir kurum yada kuruluşta çalışıyor ise,kurum ile iletişime geçerek çocuk parası yardımından faydalanabilir.Ayrıca 183 ve 144 no’lu telefon numaralarını arayarak da detaylı bilgiye ulaşılabilir.

Çocuk Parası Alabilmek İçin Gerekli Evraklar

Çocuk parası yardımına başvurabilmek için gerekli evraklar şu şekildedir;

  • Doğum Yapan Anne Nüfus Cüzdanı
  • Doğan Bebeğin Nüfus Cüzdanı
  • Doğum Raporu

Tüm bu belgeler ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine ve ya Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvuru yapılabilir.

Çocuk Parası Sorgula

Çocuk parası sorgula bir diğer adıyla doğum parası sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden yapılmaktadır.E-devlet üzerinden sorgulama yapılabilmesi için şifreye sahip olmak gerekir.Eğer bir şifreye sahip değilseniz,PTT şubelerine giderek 2-3 TL karşılığı şifre satın alabilirsiniz.

Eğer şifre’ye sahipseniz;

Buraya tıklayarak E-devlet doğum parası sorgula sayfasına ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Buraya tıklayarak Doğum izni nedir?,Babalık izni nedir? konularına ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap