1. Anasayfa
  2. Sağlık

Diş Teli Yaptırma Hastanelerin Diş Teli Yaptırma Maliyetleri

Diş Teli Yaptırma Hastanelerin Diş Teli Yaptırma Maliyetleri
0

Diş veya çene problemlerinin çözümü için başvurulan diş telleri, gelecekte oluşabilecek olası sorunların önüne geçmek amacıyla ortodontistler tarafından yapılmaktadır. Gerekli görülmesi halinde diş teli yaptırma işlemi bir gerekliliktir. Diş teli yaptırma hastanelerin diş teli maliyetleri adlı yazımızda bu sürecin işleyişi ve maliyetleri hakkında detaylı açıklamalar bulunmaktadır.

Diş Teli Yaptırma

Diş telleri, dişlerde ve çenelerde oluşan problemleri tedavi etmek, erken fark edilen durumlarda ileriye yönelik tedbir almak ve şekil bozukluklarını gidermek amacıyla tercih edilmektedir. Ortodontistler tarafından yapılan işlemde çenedeki bozukluk veya dişlerin yamukluğu ile ilgili tedavi esas alınarak ek tedaviler de yapılmaktadır. Dişlerin sağlıklı ve düzenli bir şekilde gelişmesi için diş telleri ile şekillendirmeler yapılmakta ve bu işlem uzunca bir süreyi kapsamaktadır.

Diş teli yaptırma işlemleri dişlerin birbiri ile yapısını düzenlediği gibi var olan dişlerin tedavisini de içermektedir. İşlem sırasında hasarlı, çürük veya yapısı bozulmuş dişler tedavi edilir, çekilmesi gereken dişler çekilerek çenenin doğru bir yapı alması sağlanır. Çene yamukluğu gibi yüz estetiğini bozan sorunların nedenlerin bir tanesi, dişlerin yapı ve diziliş bozukluğudur. Bu müdahale yüzünüzün şekillenmesine de etki etmektedir.

Diş Teli Nasıl Takılır?

Diş teli nasıl takılır sorusunun cevabı aşamalardan oluşmaktadır. Öncelikle tedaviniz için uygulanacak metot belirlenir daha sonrasında çene yapınızı bozan diş dizilişi incelenerek diş çekme veya düzeltme işlemi ile süreç başlar.

Sürecin hızlı bir şekilde tamamlanması için ağzınızı açık tutacak bir aparatı takmanız gerekmektedir. Doktorunuz tarafından dişleriniz önce temizlenir daha sonra diş telinin sabitleneceği braket denen kareler bazı dişlerinize sağlıklı yapıştırıcılar ile sabitlenir. Braketler sabitlendikten sonra ince bir tel ile dişlerin alacağı şekil yavaş işlemlerle gerçekleştiriliyor. Bu telin konumu zaman içinde tedavinizin boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Diş telinin yerleştirilmesinden sonra son olarak lastikler alt ve üst çene dişlerinin bağlantılarını oluşturacak şekilde takılmaktadır. Diş teli takılma aşamaları bu şekilde tamamlanmaktadır.

Diş Teli Ne Kadar Sürer?

Diş telinin ne kadar süre boyunca kalacağı hastanın diş yapısı ve tedavisi ile ilgili olarak değişkenlik göstermektedir. Ortodontistleriniz tarafından ortalama olarak belirtilen süre sizlere iletilmektedir. Hastaların tedavi süreçleri incelendiğinde ortalama olarak 8 ile 30 ay arasında sürmektedir.

Hastanelerin Diş Teli Maliyetleri

Diş teli tedavinizi hastanelerde veya özel diş kliniklerinde gerçekleştirebilirsiniz. Hastanelerin diş teli maliyetleri, tedavinizin sürecine ve zorluğuna bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 3.000 TL ile 6.000 TL aralığındadır.

Devlet hastanelerinin diş teli maliyetleri, 18 yaş altındaki kişiler için daha uygun fiyatlarda gerçekleşmektedir. 18 yaş üstü bireylerin diş teli maliyetleri devlet tarafından karşılanmamaktadır. Ayrıca devlet hastanelerinde diş tedavisine başlamak isteyen bireyler kısa sürede randevu bulamamaktadır. Bu alanda talep oldukça fazladır.

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirtilen diş teli fiyatları aşağıdaki şekilde listelenmektedir.

Angle sınıf 3 ortodontik tedavisi 2.715 TL KDV dahil
Angle sınıf 2 ortodontik tedavisi 2.025 TL KDV dahil
Angle sınıf 1 ortodontik tedavisi 1.695 TL KDV dahil
Sabit kapanış yükseltici tatbiki 115 TL KDV dahil
Pekiştirme tedavisi 605 TL KDV dahil
Açık kapanış ortodontik tedavisi 2.715 TL KDV dahil
Braket tatbiki (tek diş) 155 TL KDV dahil
Düşen braket tatbiki (tek çene) 145 TL KDV dahil
Ağız için distalizasyon apareyi 1.265 TL KDV dahil

 

Diş Teli Randevu Süreçleri

Diş teli taktıran kişiler düzenli olarak doktorlarına görünmektedir. Sürecin sağlıklı ve düzgün bir şekilde devam etmesi için belirli aralıklarda gözetime tabi tutulan kişiler ortalama olarak 4 ile 8 haftada bir doktorlarından randevu almaktadır. Diş teli randevu süreci, diş telinin amacına uygun şekilde devam etmesini sağlamaktadır. Gerekli düzeltmeler yapılarak çene yapısının ve diş düzeninin sağlanması gerçekleşmektedir.

Diş Teli Acıtır Mı?

Diş teli acıtır mı diye oluşan algı tedavinin başlangıç düzeyinde gerçekleşen korkulardan bir tanesidir ancak diş teli takma aşaması oldukça hafif ve rahat bir süreçtir. Kişinin diş yapısının zaman içinde şekil alması hedeflendiği için bu süreçte dişleri düzenlemek tek seferde değiş ilerleyen randevu süreçleriyle desteklenmektedir.

masaj porno izle

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir