1. Ana Sayfa
  2. Film

Disney Filmleri: İzlerken Çocukluk Dönemine Geri Götüren Disney Filmleri

Disney Filmleri: İzlerken Çocukluk Dönemine Geri Götüren Disney Filmleri
0

Ülkemizde Disney filmleri en çok seyredilen filmlerden biridir. Son derece başarılı yapıtlar ortaya çıkaran Disney, pek çok filmi ile hem Amerikan hem de Türkiye film piyasasında gündem olmuştur. Bugüne kadar milyar dolarları bulan film hasılatları pek çok Amerikan film piyasasında takip edildi. Disney filmleri temel olarak çizgi filmlerinden oluşuyor, fantastik çizgi filmlerinin bulunduğu Disney aslında çok da orijinal bir içerik üretmiyor, Disney’in ürettiği içerikler,in neredeyse pek çoğu, hikaye ve masal kitaplarında bahsedilen hikayelerin film halidir. 

Disney’in ürettiği pek çok filmi internet üzerinden izleyebilirsiniz. İnternet üzerinden izlenebilen pek çok Disney filmi oldukça iyi puanlar almıştır ve bu listede sizlere önerdiğimiz içeriklerin pek çoğu IMDB’den en az 6 puan almış olan içeriklerdir. Sizler de bu içerikleri izleyerek Disney içeriklerine bir göz atabilirsiniz. Disney filmlerine yer verdiğimiz bu yazıda en çok izlenen ve puan alan Disney filmleri yer almaktadır. Disney filmleri izlemek için listemize göz atabilirsiniz. Listemizdeki Disney içerikleri en yüksek puan almış içeriklerdir, bunu lütfen unutmayınız. Bildiğiniz gibi son zamanlarda herhangi bir Disney filmi çekilmedi, bu nedenle çekilen Disney filmlerinden de en iyi puana sahip olanları derliyoruz.  En çok izlenen Disney filmleri arasında, Küçük Deniz Kızı Masalı, Mulan, Aslan Kral gibi içerikler var. Bu Disney filmleri, çocukların en çok izlediği filmler arasındadır. Listemizi okumaya devam ederek, bu içerikleri görebilirsiniz.

1. Malefiz Kötülüğün Gücü (2023) – IMDb: 6.8

Ünlü yönetmen Joachim Ronning eseri olan Malefiz : Kötülüğün Gücü filminin başrollerinde Angelina Jolie ve Elle Fanning rol almıştır. Film Malefiz ve Aurora arasında geçen olayları konu edinmiştir. Bir bakıma iyilik ve kötülüğün savaşı olan bu film Malefiz adlı filmin devamı niteliğindedir. İnsanlar ve Periler arasındaki sorunları çözmeye çalışan Aurora karşısında Malefiz’i bulacaktır.

Tür: Fantastik, Macera

 

2. Alaaddin (2023) – IMDb: 7.0

Ünlü yönetmen Guy Ritchie’in eseri olan Aladdin filminin başrollerinde Will Smith, Mena Massoud ve Naomi Scott rol almıştır. Film lamba cini ve Alaaddin’in maceralarını konu edinmiştir. Şans eseri eline geçen sihirli lamba sayesinde sevdiği kızı elde etmeye çalışan ALaadin kendinisininde tehlikeli bir maceranın içine atacaktır. Sihirli Lamba’nın gücüne sahip olmak isteyen Sultan’ın danışmanı Jafar hem insanlara hem de Alaaddin’e bela olacaktır.

Tür: Fantastik, Macera

 

3. Aslan Kral (2023) – IMDb: 7.0

Yavru bir aslan olan Simba, babasının Kral olduğu topraklarda özgürce gezip dolaşmaktadır. Bir gün kötü niyetli amcasının oynadığı oyuna yenik düşen Kral Mufasa ölür ve yerine iktidarını korumak için sırtlanlarla anlaşan Scar gelir. Kral’ın ölümünü Simba’nın üzerine yıkan Scar, Simbayı da öldürmek ister ancak uzak diyarlara doğru giden Simba hayatını yeni bir dünyada yaşamaya başlar. Ancak zamanı geldiğinde geri dönecek ve krallığını kurtarmak isteyecektir. Filmin yönetmen koltuğunda Orman Çocuğunun yönetmeni olan Jon Favreau oturmaktadır.

Tür: Animasyon, Dram, Macera

 

4. Güzel ve Çirkin (2017) – IMDb: 7.1

Başrollerinde Emma Watson ve Dan Stevens’in rol aldığı Güzel ve Çirkin filminin yönetmenliğini Bill Condon yapmıştır. Film babasının hayatını kurtarmak amacıyla bir canavarla yaşamayı kabul eden Belle’nin hikayesini anlatmaktadır. İlk başlarda bu sorunlara nasıl katlanacağını düşünen Belle bir süre sonra çirkin canavara aşık olacaktır. Disney masalından beyaz perdeye uyarlanan bu film 2017 yılında izlenme rekorları kırmıştır.

Tür: Fantastik, Müzikal

 

5. Prenses ve Kurbağa (2009) – IMDb: 7.1

Yakışıklı prens Naveen kötü niyetli büyücü Dr. Facilier’in karabüyüsü ile kurbağaya dönüşür. Hikayedeki gibi prensesin öpücüğüyle düzeleceğini düşünen kurbağa prens güzeller güzeli prenses Tiana’yı bulur. Ancak işler yolunda gitmez çünkü kurbağayı öpen prenses Tiana’da kurbağaya dönüşür. Artık tek çare bataklıklar içinde yaşayan iyi büyücü Mama Odie’yi bulmaktır. Bu heyecan dolu renkli maceranın anlatıldığı filmin yönetmenliğini Ron Clements yapmıştır.

Tür: Animasyon

 

6. Ralp ve İnternet (2018) – IMDb: 7.1

Disney’in yarattığı animasyon kahramanlardan Ralph çocuklar için eğlenceli olan serinin 2. filmi Ralph ve İnternet ile karşımıza çıkıyor. Sugar Rush oyununda oluşan bir problemi çözmek için uğraşan Ralph internet üzerinde sörf yaparak sorunları çözmeye çalışacaktır. İnternetin eğlenceli yüzünü göstermeye çalışan bu filmin yönetmenliğini Zootropolis’in de yönetmenliğini yapan Rich Moore yapmaktadır.

Tür: Animasyon, Macera

 

7. Arabalar (2006) – IMDb: 7.1

John Lasseter’in yazıp yönettiği animasyon filmi Arabalar her yaş grubundan izleyicilere ulaşmış ve devamında bir seri filme dönüşmüş başarılı bir animasyon filmidir. Film ünlü bir yarış arabası olan Şimşek McQueen ‘in kaybolması sonucu bir kasabada geçirdiği eğlenceli günleri konu edinmiştir. Disney Pixar yapımı olan bu film son yılların en çok izlenen film serilerinden biridir.

Tür: Animasyon

 

8. Karlar Ülkesi 2 (2023) – IMDb: 7.2

Chris Buck ve Jennifer Lee’nin yönetmenliğini yaptığı Karlar Ülkesi 2, serinin 2. filmi olup Elsa, Anna, Kristoff, Olaf ve Sven’ın maceralarını konu edinmiştir. Neden büyülü güçleri olduğunu öğrenmek isteyen Elsa, Erindel dışındaki tehlikeli ormana gerçeklerle yüzleşmeye gider. Disney’in son yıllarda en çok izlenen animasyon filmi olan Karlar ülkesi filminin başrolünde Kristen Bell rol almıştır.

Tür: Animasyon

 

9. Kül Kedisi Sindirella (1950) – IMDb: 7.3

Walt Disney’in önderliğinde kurulan Disney stüdyolarının nadide eserlerinden biri olan Kül Kedisi Sindirella filmi yönetmen Wilfred Jackson imzalı şahane bir eserdir. 1950 yılında sinemaya aktarılan ünlü Kül Kedisi hikayesi yıllar boyunca birkaç kez daha sinemaya aktarılsa da Disney yapımı bu animasyon filmi kadar ses getirememiştir.

Tür: Animasyon, Dram, Fantastik

 

10. Herkül (1997) – IMDb: 7.3

Mitolojik bir kahraman olan Herkül’ün Disney stüdyolarında sinemaya aktarıldığı bu animasyon filminin yönetmenliğini Diane Eskenazi yapmıştır. Zeus ve Hera’nın oğlu olan Herkül güçlü kuvvetli yapısı ile tanınan genç bir adamdır. Zeustan kurtulmak için çare arayan Hades bir fırsatını bularak Olimposu kuşatacaktır. Ancak Herkül buna mani olmaya çalışacaktır.

Tür: Macera, Animasyon

 

11. Kayıp Balık Dori (2016) – IMDb: 7.3

Okyanusun derinliklerinde arkadaşları Nemo ve Marlinle eğlenceli bir hayat süren Tang balığı Dori bir anda ailesinin onu aradığını düşünür ve ailesini bulmak için uzun bir yolculuğa çıkar . bu yolculukta yanında olan arkadaşları ile birlikte maceradan maceraya atlayacaklardır. Filmin yönetmenliğini Kayıp Balık Nemo ve Woll –İ’nin de yönetmenliğini yapan Andrew Stanton yapmıştır.

Tür: Animasyon

 

12. Pinokyo (1940) – IMDb: 7.4

Oyuncak Tamircisi Gepetto ustanın büyük bir özenle yaptığı tahta oyuncak Pinokyo mavi peri sayesinde canlanır. Gepetto usta’nın oğlu gibi yetiştirdiği Pinokyo’nun maceraları uzun yıllar boyunca efsaneleşerek birçok film ve hikayeye de konu olmuştur. Walt Disney’in yapımcılığı yaptığı pinokyo filmi en iyi Disney çizgi filmlerinden birisidir.

Tür: Animasyon

 

13. The Jungle Book (2016) – IMDb: 7.4

Hayatını vahşi ormanda geçiren bir çocuk ailesini kaybetmiş ve bir ayı, bir panter, birde kurt sürüsü tarafından büyütülmüştür. Küçük bir çocuk olan Mowgli artık zamanının geldiğini düşünerek büyüdüğü ormanı terk edip dış dünyaya açılacaktır. Heyecan dolu bu fantastik dünya izleyenlerini büyülemektedir. Filmin yönetmenliğini Jon Favreau üstlenmiştir.

Tür: Animasyon, Macera

 

14. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler – Snow White and the Seven Darfs (1937) – IMDb: 7.6

Ünlü Pamuk Prens Hikayesinin sinema perdesinde yayınlandığı bu animasyon filmi Walt Disney önderliğinde kurulan Disney stüdyolarında yazılıp çizilmiştir. Hikaye ülkenin en güzel kızı olan Pamuk Prensesin üvey annesi kötü kraliçe tarafından saraydan kovulması ve karanlık ormanda 7 tane cücenin ona sahip çıkmasını anlatmaktadır. Bu animasyon filminin yönetmeni William Cottrell’dir.

Tür: Animasyon, Aile

 

15. Moana (2016) – IMDb: 7.6

Başrollerinde Auli’i cravalho ve Dwayne Jhonson’un rol aldığı film ünlü yönetmen John Musker imzalıdır. Antik Polinezya’da yaşayan bir kabile reisinin kızı olan Moana doğayla iç içe büyümüş sevecen ve neşeli bir kızdır. Bir gün tanrı Te Whiti ve yarı tanrı Maui arasında geçen olay sonucu Tanrının laneti tüm dünyayı sefalet ve kuraklık içinde bırakır. Ancak bu kuraklığı sonlandırmanın tek yolu Maui’yi bulup tanrıdan çaldığı şeyi geri vermesini sağlamaktır. Bu amaç ile yola çıkan Moana yol boyunca birçok macera yaşayacaktır.

Tür: Animasyon, Macera

 

16. Robin Hood (1973) – IMDb: 7.6

https://www.youtube.com/watch?v=c5Qph47c2uE

Dünyanın en yardım sever adamı olan Robin Hood haksız kazanç elde eden zenginlerden çalıp fakirlere dağıtmaktadır. Herkesçe bilinen bu hikaye Disney Stüdyolarında Hayvanlar alemine uyarlanmış ve insansı hayvanların olduğu güzel bir animasyon filmi ortaya çıkmıştır. Filmin yönetmenliğini Wolfgang Reitherman

Tür: Animasyon

 

17. Karmakarışık (2010) – IMDb: 7.7

Ünlü Rapunzel hikayesinin değişik ve mesajlarla dolu versiyonunun sinemaya uyarlandığı bu animasyon filminde Rapunzel ve esir ettiği yakışıklı hırsız Flynn’in beraber çıktıkları yolda yaşadıkları maceralar anlatılmaktadır. Filmin yönetmenliğini Byron Howard yaparken yapımcı Disney Pixar’dır.

Tür: Animasyon

 

18. Oyuncak Hikayesi 4 (2023) – IMDb: 7.9

Disney Pixar filmlerinden biri olan Oyuncak Hikayesi serinin 4. filmiyle büyük ses getirmiştir. Son yılların en iyi animasyon filmlerinden olan Oyuncak Hikayesi 4’ün yönetmeni Josh Cooley’dir. Tom Hanks, Tim Allen ve Annie Otts’un oyuncu kadrosunda bulunduğu animasyon filmi geri dönüşüm projesi sonrasında tek kullanımlık kaşık olan Forky’nin, Bonnie’nin odasına oyuncak olarak gelmesini ve yeni hayatını oyuncak olarak geçirmek istememesini konu edinmiştir. İlk üç filmi birçok ödüle sahip olan Oyuncak Hikayesi serisi Disney Stüdyolarında yine başarılı bir animasyon filmi ortaya çıkarmıştır.

Tür: Animasyon, Aile, Macera

 

19. Ratatuy – Ratatoullie (2007) – IMDb: 8.0

Yemek yemeyi çok seven şişman fare Remy hayali olan Aşçılığı bu macera dolu animasyon filminde yaşayacaktır. Hayali için Paris’e gelen Remy bir kaza sonucu kendisini ünlü bir restoranın kanalizasyonunda bulur. Restoranda yeni işe giren çöpçü ile anlaşma yapan Remy hayal ettiği aşçılığı kocaman mutfakta gerçekleştirecektir. Bol eğlenceli ve macera dolu bu animasyon filmi Walt Disney yapımı olup Pixar stüdyolarında ünlü yönetmen Brad Bird tarafından çekilmiştir.

Tür: Macera, Animasyon

 

20. Sevimli Canavarlar (2001) – IMDb: 8.0

Animasyon filmleriyle dünya sinemasında yer edinen ünlü yönetmen Pete Docter imzalı bu animasyon filmi insanlar ve sevimli canavarlar arasında geçmektedir. Yaşayabilmek için insanlar ihtiyaç duyan canavarların dünyasına küçük bir çocuğun gelmesiyle olaylar farklı bir boyut kazanacaktır. Disney’in en iyi animasyon filmlerinden biri olan Sevimli Canavarlar 2000’li yıllara damgasını vurmayı başarmış bir animasyon filmidir.

Tür: Animasyon

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap