1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi: 2023 Sosyal Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi: 2023 Sosyal Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?
0

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin Başlatmış Olduğu Ödüllü Yarışmalar Nelerdir ve Sosyal Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

11 Mart 2023 ülkemizde görülmeye başlanan Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler her geçen gün artıyor.  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs(Covid-19) kapsamında yurt genelinde yaşanan salgın ile mücadele kapsamında  #EvdeKalTürkiye diyerek yardım çalışmalarını devreye soktu.65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamasıyla beraber #hayatevesığar ve #evdekal diyerek yarışma kampanyası hayata geçirdiğini duyurdu.. Aynı zamanda  yardıma muhtaç aile ve kişilere sosyal yardım kampanyası başlattığını duyurdu.

 

1- #HayatEveSığar Temalı Fotoğraf Yarışması

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından ülkece geçirdiğimiz şu zor zamanda, günümüzü evlerimizde nasıl geçirdiğimizi yansıtan ‘#HayatEveSığar” temalı fotoğraf yarışması düzenlenecektir.

Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar evin herhangi bir bölümünden evin içini veya dışını fotoğraflayacak şekilde olmalıdır.

Söz konusu fotoğraf yarışmasına gönderilecek fotoğrafların ve aşağıda belirtilen katılım bilgi formunun eksiksiz bir şekilde doldurulup [email protected] adresine gönderilmesi gerekmektedir.

FOTOĞRAF YARIŞMASI DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ!

2- #HayatEveSığar Temalı Şiir Yarışması


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından ülkece geçirdiğimiz şu zor zamanda, günümüzü evlerimizde nasıl geçirdiğimizi yansıtan ‘#HayatEveSığar” temalı şiir yarışması düzenlenecektir.

Söz konusu şiir yarışmasına gönderilecek şiirlerin ve aşağıda belirtilen katılım bilgi formunun eksiksiz bir şekilde doldurulup [email protected] adresine gönderilmesi gerekmektedir.

ŞİİR YARIŞMASI DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ!

3-#HayatEveSığar Temalı Resim Yarışması

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından ülkece geçirdiğimiz şu zor zamanda, günümüzü evlerimizde nasıl geçirdiğimizi yansıtan ‘#HayatEveSığar” temalı resim çizme yarışması düzenlenecektir.

Söz konusu resim çizme yarışmasına gönderilecek resimlerin ve aşağıda belirtilen katılım bilgi formunun eksiksiz bir şekilde doldurulup [email protected] adresine gönderilmesi gerekmektedir.

RESİM YARIŞMASI DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ!

NOT :YARIŞMAYA KATILAN HERKESE KİTAP HEDİYE EDİLECEKTİR.

YARIŞMAYA TEK BİR FOTOĞRAF İLE KATILIM SAĞLANACAKTIR. BİRDEN FAZLA GÖNDERİLEN FOTOĞRAFLARDAN SADECE BİRİ DEĞERLENDİRİLMEYE ALINACAKTIR.

 

Son başvuru tarihi 31 Mayıs 2023 tarihidir.

DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SOSYAL YARDIMLARI NELERDİR?

 

SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI BAŞKANLIĞIMIZCA YAPILAN YARDIMLAR

A) VAKFIN ÖZ KAYNAKLARIYLA YAPILAN YARDIMLAR

1- AİLE YARDIMLARI: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza başvuran vatandanşlar hakkında, Sosyal Yardım ve İnceleme Uzmanlarımız tarafından yapılan hane incelemeleri sonucunda, Vakıf Mütevelli Heyetince 3294 sayılı yasa kapsamında olduğuna karar verilen vatandaşlara yapılan, diğer aile yardımları, gıda yardımları ve giyim yardımlarını kapsamaktadır.

2- BARINMA YARDIMLARI : Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza başvuran vatandaşlar hakkında, Sosyal Yardım ve İnceleme Uzmanlarımız tarafından yapılan hane incelemeleri sonucunda, Vakıf Mütevelli Heyetince 3294 sayılı yasa kapsamında olduğuna karar verilen vatandaşlara yapılan, diğer barınma yardımları, ev eşyası yardımları, ev onarım yardımı, ev yapım yardımı ve kira yardımlarını kapsamaktadır.

3- YAKACAK YARDIMLARI: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza başvuran vatandaşlar hakkında, Sosyal Yardım ve İnceleme Uzmanlarımız tarafından yapılan hane incelemeleri sonucunda Vakıf Mütevelli Heyetince 3294 sayılı yasa kapsamında olduğuna karar verilen vatandaşlara yapılan, diğer yakacak yardımlarıve TKİ kömür yardımlarını kapsamaktadır.

B) DÜZENLİ MERKEZİ YARDIMLAR

1- ENGELLİ AYLIĞI: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza başvuran vatandaşlar hakkında, Sosyal Yardım ve İnceleme Uzmanlarımız tarafından yapılan hane incelemeleri sonucunda Vakıf Mütevelli Heyetince 2023 sayılı yasa kapsamında olduğuna karar verilen ve Devlet hastanelerinden alınan en az %40 rapor oranına sahip vatandaşlara yapılan engelli aylıklarını kapsamaktadır

2- ENGELLİ YAKINI AYLIĞI: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza başvuran vatandaşlar hakkında, Sosyal Yardım ve İnceleme Uzmanlarımız tarafından yapılan hane incelemeleri sonucunda Vakıf Mütevelli Heyetince 2023 sayılı yasa kapsamında olduğuna karar verilen ve Devlet hastanelerinden alınan en az %40 rapor oranına sahip, aynı hanede ikamet eden fiilen bakımını gerçekleştirdiği kendisine bakmakla yükümlü bir yakını bulanan 18 yaşından küçük vatandaşlara yapılan engelli aylıklarını kapsamaktadır.

3-EŞİ VEFAT ETMİŞ KADINLARA YÖNELİK YAPILA YARDIMLAR: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza başvuran vatandaşlar hakkında, Sosyal Yardım ve İnceleme Uzmanlarımız tarafından yapılan hane incelemeleri sonucunda Vakıf Mütevelli Heyetince, Eşi vefat etmiş, muhtaç durumda bulunan, kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan ve bu kuruluşlardan aylık ve gelir almayan kadınlara yapılan yardımları kapsamaktadır.

4- MUHTAÇ ASKER AİLESİ YARDIMI: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza başvuran vatandaşlar hakkında, Sosyal Yardım ve İnceleme Uzmanlarımız tarafından yapılan hane incelemeleri sonucunda Vakıf Mütevelli Heyetince, askere gitmiş/gidecek olan kişinin, kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan ve askerlik dolayısıyla dönemsel yoksulluk riski bulunan , fakir ve muhtaç durumda olan, nesmi nikahlı eşi veya anne/babasına yapılan yardımları kapsamaktadır.

5- YAŞLI AYLIĞI: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza başvuran vatandaşlar hakkında, Sosyal Yardım ve İnceleme Uzmanlarımız tarafından yapılan hane incelemeleri sonucunda Vakıf Mütevelli Heyetince 2023 sayılı yasa kapsamında olduğuna karar verilen ve 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlara yapılan engelli aylıklarını kapsamaktadır

C) EĞİTİM YARDIMLARI

1- ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza başvuran vatandaşlar hakkında, Sosyal Yardım ve İnceleme Uzmanlarımız tarafından yapılan hane incelemeleri sonucunda Vakıf Mütevelli Heyetince 3294 sayılı yasa kapsamında olduğuna karar everilen herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık ve gelir almayan ilköğretim ve ortaöğretimde bulunan öğrencilere yapılan eğitim yardımlarını kapsamaktadır.

D) SAĞLIK YARDIMLARI

1- ŞARTLI SAĞLIK YARDIMLARI: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza başvuran vatandaşlar hakkında, Sosyal Yardım ve İnceleme Uzmanlarımız tarafından yapılan hane incelemeleri sonucunda Vakıf Mütevelli Heyetince 3294 sayılı yasa kapsamında olduğuna karar everilen herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık ve gelir almayan 0-6 yaş arası düzenli sağlık muayeneleri yapılan çocuklara yapılan sağlık yardımlarını kapsamaktadır.

2- ŞARTLI GEBELİK YARDIMLARI: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza başvuran vatandaşlar hakkında, Sosyal Yardım ve İnceleme Uzmanlarımız tarafından yapılan hane incelemeleri sonucunda Vakıf Mütevelli Heyetince 3294 sayılı yasa kapsamında olduğuna karar everilen herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık ve gelir almayan gebelik süresince düzenli yapılan muayeneler için yapılan yardımları kapsamaktadır.

E) İSTİHDAM YARDIMLARI

1- İŞE BAŞLAMA YARDIMI: Ekonomi Koordinasyon Kurulu, yoksul kesimin, sosyal yardımlara bağımlı hale gelmemesi amacı ile, sosyal yardım yararlanıcılarının istihdama kazandırılmasına yönelik yapılan çalışmalarda, kişinin iş görüşmesine gitmesi ve işe kabul edilmesi durumunda gereken yol masrafı, sağlık raporu, fotoğraf vb. giderler için, bir yıl içinde azami 3 kere olmak üzere 40 TL ile 100 TL arasında yapılan yardımları kapsar.

2- İŞE YÖNLENDİRME YARDIMI: İstihdam yardımları kapsamında işe yönlendirilen kişilerin, işe yerleşmesi durumunda, aynı yıl içinde bir defaya mahsus olmak üzere, aylık brüt asgari ücretin 1/3’ü kadar tutarında yapılan ‘İşe Başlama Yardımı’larını kapsar

F) TEK SEFERLİK YARDIMLAR: Acil durumlarda ve yolda kalmış vatandaşlara, mağduriyetlerini gidermek amacıyla,Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından Vakıf Başkanına verilen yetki kapsamında yapılan yardımları kapsamaktadır.

E-DEVLET ÜZERİNDEN 1000 TL SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ!!!!!

DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

Diyarbakır İli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı;

İletişim Adresi: Selahattin Eyyubi Mahallesi, 313. Sokak Numara:2, 21080 Bağlar/DİYARBAKIR

Kayapınar Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı;

İletişim Adresi: Peyas Mahallesi, 240. Sokak 1 B-2.BLOK, 21070 Kayapınar/DİYARBAKIR

İletişim Numarası: (0412) 238 12 34

Diyarbakır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı;

İletişim Adresi: Turgut Özal Bulvarı, Fatih Lisesi Yanı, Diyarbakır Merkez/ DİYARBAKIR

İletişim Numarası: (0412) 236 56 90

T.C Yenişehir İlçesi Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı Başkanlığı;

İletişim Adresi: Kooperatifler Mahallesi, Kurt İsmail Paşa 8. Sokak, Numara:6, 21100 Yenişehir/DİYARBAKIR

İletişim Numarası: (0412) 224 04 17

Bağlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı;

İletişim Adresi: Fırat Mahallesi, 489 Sokak, Uğur Apartmanı, 21070 Bağlar/DİYARBAKIR

İletişim Numarası: (0412) 252 30 95

Artık Bir Çatı Altındayız Bağlar Kaymakamlığı SYDV;

İletişim Adresi: Bağcılar Mahallesi, Karanfil 6. Cadde, 21090 Bağlar / DİYARBAKIR

Diyarbakır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Ek Binası;

İletişim Adresi: Yenişehir Mahallesi, 21100 Yenişehir/DİYARBAKIR

İletişim Numarası: (0412) 236 56 91

DİĞER İLLERİN SOSYAL YARDIM BAŞVURULARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

Yazar Hakkında

Yorum Yap