1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Doktor Maaşları Son Zamlarla Ne Kadar Oldu? (2023 GÜNCEL)

Doktor Maaşları Son Zamlarla Ne Kadar Oldu? (2023 GÜNCEL)
Doktor Maaşları Son Zamlarla Ne Kadar Oldu
0

Popüler mesleklerden biri olan doktor maaşları merak edilen konulardan bir tanesi. Uzman doktor maaşı, Asistan doktor maaşı ve Aile Hekimi maaşları ne kadar? Doktor Maaşları Son Zamlarla Ne Kadar Oldu? Evet, bunun gibi birçok sorunuzun cevabı bu içerikte. 2023 güncel doktor maaşlarına hep birlikte göz atalım.

Doktor Maaşları Son Zamlarla Ne Kadar Oldu?

Doktor maaşları cezbedici olsa da doktorlarımızın yaşadığı zorluklar ve eğitim süreci bir hayli zordur. COVID-19 süreci ile birlikte iş yükü ikiye katlanan doktorlarımızın maaşları tam olarak nedir?

Doktorların maaşlarını belirleyen önemli faktörlerden bir tanesi görev yaptığı bölgedir. 1.bölge ile başlayan bölge, 7.bölgeye kadar gitmektedir. Bu durum ile birlikte doğuda görev yapan ile batıda görev yapan doktorun aldığı maaşlar aynı değildir.

Uzman Doktor Maaşları

Uzman doktor maaşları pratisyen doktorlara oranla biraz yüksek. Örnek verecek olursak uzmanlığını tamamlamış olan KBB doktoru, Kalp ve damar doktoru ya da göz doktorunun maaşları yüksek olmaktadır. Asistan veya pratisyen ile arasındaki fark aldığı ekstra eğitimlerdir. Bu eğitimlerin sonucu da maaşlara yansımaktadır.

Uzman doktorlar da diğer doktorlar ile aynı olmak sureti ile yılda 2 kere zam alırlar ve bu zamlar enflasyon oranları ile maaşlarına yansıtılmaktadır. Mesleğe yeni başlamış bir uzman doktor ortalama 8.500 TL gibi bir maaş almaktadır. Asgari geçim indirimi ve nöbet ücretleri de eklendiğinde maaşları biraz daha artacaktır.

Doktor maaşları sadece asgari geçim indirimi ve nöbet ücretleri üzerinden artış göstermemektedir. Uzman doktor maaşları hizmet süresine göre de artış göstermektedir.

Çalışma sürelerine göre ortalama uzman doktor maaşları şöyle:

  • 5 yıl hizmeti bulunan doktorlar ortalama 8500 TL
  • 10 yıl hizmeti bulunan doktorlar ortalama 8700 TL
  • 15 yıl ve daha fazla hizmeti bulunan doktorlar ise 8900 TL

maaş almaktadır. Bu maaşların ayrıca TÜFE-Yİ-ÜFE oranlarıyla da değiştiğini belirtmekte fayda var. Her yıl enflasyon farkı ile bu rakamlar güncellenebilir. Ek olarak maaşın devlet hastanesi için olduğuna dikkat çekelim. Doktorların özel hastanelerde bu ücretin üstünde maaş ile çalışabileceğini unutmayalım.

Özel hastanelere geçecek olursam muayenehane açacak kişilerin kendini ispatlaması ve çevre edinmesi zaman alabilir. Bu durumda ilk zamanlar 5000 TL gelirle geçinmek zorunda kalsanız da kendini ispatlayan doktorun 8000-10000 TL bir gelire sahip olmanız gayet mümkün.

Uzman doktorsanız ve işinizi gayet iyi yapıyorsanız özel hastanelerde 15 bin liraya kadar çalışabilirsiniz. Bu maaş, tamamen sizin kendinizi ispatlamanız sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Özelde Doktor Maaşları

Özel sektöre geçiş yapacak olursak kamu hastanelerine oranla yüksek bir maaş almaktadır. Hatta bazı doktorların USD ve EURO ile maaş aldığı da sıkça konuşulmaktadır. Her doktor için durum aynı değildir. Eğer tecrübeniz ve bilinirliğiniz fazla değilse kamu hastaneleri ile benzer maaş ile başlayabilirsiniz. Eğer tecrübeli bir doktorsanız 10.000 USD seviyesine yetişebilirsiniz. Özel sektörde tamamen kendinizi yetişmenize bağlı durum olmakla birlikte yeteneğinize göre maaş alıyorsunuz.

Asistan Doktor Maaşları

Asistan doktor maaşları ne kadar olduğu tamamen doktorların özel sektörde mi yoksa kamusal alanda mı çalıştığı ile alakalıdır. Asistan doktor özel hastanede çalışıyor ise bu miktar 9 bin liraya kadar yükselmektedir. Bunların içerisine nöbet ücreti ve fazla mesai ücretleri dahil değildir.

Eğer asistan doktor hala üniversitede eğitimine devam ediyorsa ortalama 2000-2500 bin lira civarı maaş almaktadır. Her yıl bu fiyatlar güncellenmektedir.

Doktor Maaşları Son Zamlarla Ne Kadar Oldu
Doktor Maaşları Son Zamlarla Ne Kadar Oldu

Cerrah Doktor Maaşları

Cerrah doktor maaşları ise bizlere sorulan diğer sorulardan bir tanesi. Cerrah doktorların ameliyatlara girdiği hesaplanırsa en düşük 10 bin lira, en yüksek 17 bin lira ücret almaktadır. Bu ücret sadece kamu hastaneleri için olduğunu hatırlatalım. Cerrah maaşları özel hastanelerde bir hayli yüksektir.

Aile Hekimi Maaşları

Aile hekimlerinin durumu diğer doktorlardan biraz farklıdır. Aile hekimi maaşları baktıkları hasta sayısına göre de değişiklik gösterebilir. Ortalama 2023 aile hekimi maaşı 5500 – 6000 TL oranlarını bulabilir. Eğer ek ödemelerde alırsa bu maaş 7500 TL’ye kadar rahat bir şekilde çıkabilmektedir. Eğer A sınıfında ise 17000 TL’ye kadar maaş alması da mümkün.

Ek olarak aile hekimi doktorların maaşlarına 1000 hasta için 2000 TL ek ödeme de yapılmaktadır.

Bu içerik ile birlikte sizlerin sorularını cevaplamaya çalıştık. Eğer aklınıza takılan sorular var ise yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

ybak.com

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap