1. Ana Sayfa
  2. Kendin Yap
Trendlerdeki Yazı

Döşemelik Kumaş Nasıl Seçilir ?

Döşemelik Kumaş Nasıl Seçilir ?
0

Döşemelik kumaş satın almayı düşündüğünüzde akla gelen ilk şey genellikle ne renk seçileceğidir. Kumaş seçiminde en büyük faktör budur. Fakat renk önemli olsa da, satın alırken dayanıklılık ve tasarım gibi diğer önemli faktörlere de dikkat etmemiz gerekir.

Kumaş dayanıklılığının önemi,özellikle  çocuklu veya evcil hayvanları olan aileler için çok önemlidir. Döşemenin kullanıldığı mobilyaya, hangi odada kullanıldığı ve ailenin kişisel yönlerine göre değişir. Kumaş seçiminiz bu tür oluşabilecek sorunları ortadan kaldırır.

Dayanıklılık

  • Dokuma modelleri, daha yüksek iplik sayımı ve sıkı dokumalar gibi, basılı olanlardan daha uzun süre dayanır. İplik sayısı, kumaşın her bir karesine düşen ipliği belirtir ve daha yoğun olan kumaş,daha dayanıklı olur.
  • Kanepenizi seçerken kimlerin kullanacağına bağlı olarak bir kumaş seçimi yapmalısınız. Eğer evcil hayvanlarınız kanepenizi sizinle paylaşıyorsa, mikrofiber bir kumaş veya deri düşünün, çünkü bunlar ekstra aşınma ve yıpranmaya dayanabilirler.
  • Koltuk veya sandalyeniz günlük kullanımda tercih ediliyorsa, kumaş dayanıklılığı çok önemlidir.

Tasarım

Hem mobilya parçasını hem de evinizin iç dekorunu tamamlayan bir kumaş seçin.Kumaş seçiminiz, kapladığı parçanın tarzı ve karakteri ile uyumlu olmalıdır. Örneğin, geleneksel bir kumaş, geleneksel tarzda bir çerçeve için bir seçenektir. Maceracı bir tasarım anlayışına sahipseniz ve görünüşte iki farklı stili nasıl birleştireceğinizi biliyorsanız, farklı tasarımlardaki kumaşları tercih edin. Bu yaklaşım, alanınıza özgünlük katacaktır. Sıra dışı tasarım seçimine bir örnek vermek gerekirse, sandalye de geometrik bir tasarım örneği olabilir . Bu örnek, çağdaş bir odada en iyi sonucu verir, sandalyenin kendi içinde bir tasarımı vardır, böylece baskı dekorun geri kalanına yansır.

Bazı kumaşlar rahat görünürken, diğerleri daha resmi görünür. Tarzınızı yansıtan kumaşı ve o odadaki dekorun havasını seçin .

Desenin ölçeğini düşünün. Kaplama yaptığı mobilyanın boyutuna ve oda boyutuna uygun olmalıdır. Daha kalın bir desen, daha büyük bir odada daha iyi sonuç verirken, daha sessiz veya daha küçük bir şekil daha küçük bir alan için daha iyi bir seçim olabilir.

Renk

Kumaşın rengi, mobilya odasına hakim olacak en önemli etkendir.Özellikle eski mobilyaları değiştirmek yerine,onların döşemelerini yenilemek evinize farklı bir hava katacaktır.Renk seçiminizi odada bulunan diğer eşyalar ile uyumlu seçmeye özen gösterin.

Renk seçiminizin uzun süre mutlu bir şekilde yaşayabileceğiniz bir seçim olduğundan emin olun. Örneğin, özellikle kanepeniz de büyükse, daha küçük bir oda için çok koyu renklerden kaçınmak en iyisi olabilir. Koyu renkler genellikle tatmin etme eğiliminde olduklarından en güvenli yoldur.

Küçük çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa,açık renkli kumaşlardan kaçının!

Doğru havayı yakalamak için renk sıcaklığını düşünün. Sıcak ve soğuk renkler odanın havasını etkiler ve bu yönü kararın bir parçası olmalıdır. Modaya uygun renkleri tercih etmek yerine,beğendiğiniz renk tonlarında döşemelik kumaş tercih edin.

Dikkat Etmeniz Gerekenler;

Seçim yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken başka faktörler var. Bunlar, kanepenizi yerleştireceğiniz ortamla ilgilidir. Odanız çok fazla güneş alıyor mu, nem var mı? Mobilyaları sizinle paylaşan evcil hayvanlar var mı? Alerjisi olan var mı?

Solmaya karşı direnç : Bu faktör, bol güneş ışığı alan veya pencereye yakın bir odaya yerleştirilecekse önemlidir.

Küflenme direnci : Nemli bir iklimde yaşıyorsanız küflenmeye dayanıklı döşemelik kumaş tercih edin.

Alerjiler: Bazı alerjiler için mikrofiber gibi kumaşları düşünün, çünkü bu tür kumaşlar tüysüzdür ve toz çekmez.

Evcil hayvanlar : Evcil hayvanlarınız varsa, ipek gibi narin kumaşları veya çok fazla doku içeren kumaşları kullanmaktan kaçının. Bunun yerine evcil hayvan dostu döşeme seçin .


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:Kendin Yap-Deri Ve Kumaştan Mürekkep Lekesi Çıkarma

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap