1. Ana Sayfa
  2. Karlı İş Fikirleri

Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır? 2023 GÜNCEL

Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır? 2023 GÜNCEL
0

Dropshipping Nedir?

Dropshipping Nedir?

Değişen ekonomik şartlar ve yaşam koşulları günlük hayatımızda ki alışkanlıklarımızda da farklılaşmaya yol açmıştır. İnternet teknolojilerinin gelişmesi sayesinde ticaret hacimleri büyümüş, insanlar internet üzerinden alışveriş yapmaya, bu sayede de para kazanmaya başlamışlardır. Dropshipping nedir sorusu son zamanlarda oldukça konuşalan ve merak edilen bir sorudur.

Bu yazımızda internet alışveriş çeşitlerinden olan dropshipping sisteminin ne olduğunu aktarmaya çalışacağız.

Dropshipping sistemi tamamen internet üzerinden gerçekleşen, ürünlere şahsen sahip olmadığınız ancak sahip olmadığınız ürünleri satabileceğiniz ve bu sayede gelir elde edebileceğiniz bir sistemdir.

Dropshipping, kısaca online ticaret yapmak istediğiniz de,satacak bir ürüne sahip olmadan stoksuz olarak başkasının malını satmaktır. Böylelikle yatırımsız ticaret yapıp, risk faktörünü minimuma indirmiş oluruz.

En fazla karşılaşılan sorular ise; ürünleri nereden bulurum? Ürünü hangi pazar da satabilirim? Kazanç oranları nedir? benzeri sorulardır.

Bu soruların yanıtı yapmak istediğiniz Dropshipping e göre farklılık gösterir.Kendi ürününüzü  de satabilirsiniz, başka birisinin ürününü de.Ürünü satabileceğiniz bir çok pazar vardır bunlardan en popüleri tartışmasız, dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon’dur. Kazanç oranları ise ürünü satacağınız pazara göre değişiklik gösterir.

Ürün bir pazar da ne kadar az ise, kazanç oranı o kadar yüksek olur. Örnek vermek gerekirse; Hereke’de dokunan ünlü el dokuma halısını New York pazarında satmak, İstanbul pazarında satmaktan çok daha karlıdır.

Dropshipping sisteminde internet üzerinden belli başlı bazı sitelerden kendi mağazanızı oluşturarak bu mağazaya da yine o site içerisinde bulunan tedarikçilerden, toptancılardan, mağazalardan ürünler ekleyerek para kazanabilirsiniz. Eğer alıcı sizin mağazanızdan o ürünü satın aldığında sizde toptancı mağazadan alıcının adresine sipariş oluşturarak bu alışverişten kar elde edebilirsiniz.

Bu sistemden para kazanmak için kendi mağazanıza eklediğiniz ürünün fiyatının toptancı mağazadan satılan fiyattan daha yüksek olması gerekmektedir. Yani üreten firma ile alıcı arasında bir köprü görevi görerek bu sistemden para kazanmanız mümkün hale gelecektir.

Dropshiping işlemini yapabilmeniz için dünya çapında belli başlı online alışveriş sistemleri mevcuttur. Amazon en çok kullanılan ve en çok popüler olanıdır. Sistemden döviz bazlı kar elde etme olanağından ötürü ülkemizde dropshipping sistemini kullanan ve bu sayede para kazanan bireylerin varlığı azımsanamayacak kadar fazladır.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping i 2 tür yapabilirsiniz.

1- İmalatçıdan toptan alıp perakende olarak satmak.

2-Aracılık yaparak stoksuz satış yapmak.

Dropshipping yapanlar genelde, Çin’in en büyük e-ticaret sitesi olan alibaba.com da satılan ürünü, ABD’nin en büyüğü olan amazon.com da üzerine kârını koyarak listeler. Bu ürünleri Çin’deki üreticiyle iletişime geçerek  toptan alıp perakende olarak Amazon üzerinden satabilirsiniz.

Amazon.com, satış yapmak isteyen kullanıcılarına aylık belirli bir ücret karşılığında depo kiralar ve amazon üzerinden satmış olduğunuz ürünlerin siparişlerini kendi paketler ve gönderir.Bu yöntem;1-İmalatçıdan toptan alıp perakende olarak satma yöntemidir.

2.bir yöntem ise,Çin’de satılan bir ürünün üzerine kâr koyarak amazon üzerinden ABD vatandaşlarına satış yapmaktır.Örnek vermek gerekirse;Alibaba.com üzerinde 1 $ a satılan mangal eldivenini,amazon üzerinden 5-10 $ a satabilirsiniz.Bu yöntem ise 2-Aracılık yaparak stoksuz satış yapma yöntemidir.

Sistem şu şekilde çalışır;Siz Çin’deki ürünü amazon da listelersiniz.Sipariş geldiğinde Çin’deki satıcıyla iletişime geçerek,ürünün siparişi veren müşterinin adresine fiyat etiketsiz olarak kargolanmasını talep edersiniz.

ABD ‘de yaşan birisi neden Çin’den ucuz almak yerine benden alsın diye sorabilirsiniz.Ancak ülkenin ekonomik durumunu göz önünde bulundurduğumuz da,ürün araştırması yapmak yerine güvendiği e-ticaret sitesi olan amazon üzerinden satın almayı tercih ediyorlar.Yapılan araştırmalara göre,ABD’de yıllık online alışveriş de 100 milyar dolar üzerinde harcama yapılıyor.

Türkiye’de Dropshipping

Dropshipping sistemi ülkemizde de oldukça popüler hale gelmiştir. Bunun belli başlı sebepleri bulunmaktadır. ilk olarak bu işe başlamak için yüksek bütçelere sahip olmak zorunda değilsiniz. O yüzden böyle bir girişimcilik faaliyetine başlamak kolaydır. Bu sistemde bir mağaza sahibisiniz ancak sergilediğiniz ürünleri stok yapmanıza depolamanıza kargolamanıza gerek yoktur.

Sizin mağazanızdaki ürünler diğer mağazalarda depolanır ve saklanır o yüzden bir fiziki mağaza açmanıza gerek yoktur. Bu maliyetten de muaf hale gelirsiniz. Müşterilerin her ihtiyacına yönelik ürünler sergileyerek mağazanızdan alışveriş yapılması oranını daha fazla arttırabilirsiniz. Bu işi yapmak için herhangi bir ofis açmanıza, dükkan kiralamanıza gerek yoktur. B

undan dolayı esnek çalışma olanağı ile işinizi istediğiniz alanda yönetebilirsiniz. Türkiye’de Dropshipping bu olanaklarda ötürü son dönemde hızlı bir artış göstermiştir. Özellikle bu alanda çeşitli kurslar oluşmuş, bu alanda tecrübe sahibi insanlar bu kurslardan insanlara eğitim videoları hazırlamışlardır.

Türkiye’de bu alanda çalışan insanların kazançları oldukça fazla düzeylere ulaşmıştır. Bunun sebebi olarak kazançların döviz üzerinden olmasıdır. Dolar kurunun yüksekliği bu alanda faaliyet yürüten mağaza sahibi bireylerin kazançlarında da artış meydana getirmektedir.

Dropshipping Nasıl Yapılır

Dropshipping Nasıl Yapılır

Dropshipping sisteminin sürekli olarak işlemesi için satıcı olan bireyler tedarikçi firma ile sürekli olarak iletişim halinde olmalı, stok durumu sürekli ve düzenli olarak kontrol edilmelidir. Dropshipping nasıl yapılır sorusuna madde madde cevap vermeye çalışacağız.

İşletme İçin Bir Fikir Üretin

Her ticaret işinde yapılması gereken ilk olarak ne satıp kar elde edebileceğinizi bilmektir. Bunun için Pazar ve piyasa araştırması yaparak hangi ürünlerin çok satıldığını kar marjı oranlarını belirleyerek yatırım yönünü belirlemek doğru olacaktır. Ürünler belirlenirken alıcı profilleri baz alınarak belirlenmeli ve ortada var olan sorunların çözümüne bazlı ürünler satışa sunulmalıdır.

Online Satış Mağazası Kurun

Mağaza kurma olayı bu işin karmaşık bir boyutu olarak görülse de çeşitli araştırmalar yoluyla kolaylıkla yapılabilir. İnsanlar online sistemler aracılığıyla alışveriş yaptıkları için mağaza kurmalı ve ürünlerinizi sergilemelisiniz. İnsanların ihtiyaçlarına göre var olan ürünlere talep arttıkça satış düzeyinizde artacak ve bu sayede bu işten para kazanmanız mümkün hale gelecektir.WordPress uygulaması ile mağazanızı oluşturmak mümkündür. WordPress aracılığı ile sistemde yer alan çeşitli eklentileri kurarak mağazanızı yükleyebilir ve ürünleri oluşturabilirsiniz.

Dropshipping Detaylarına Karar Verin

Ürünlerin satışları ile ilgili bilgilerin ürün pazarlama bölgesinde detaylı olarak yer alması gerekmektedir. Örneğin ürünü hangi kargo şirketiyle gönderileceği, ne kadar gönderim ücreti ödeneceği, ürünün tanıtımı gibi bölümler mutlaka doldurulmalıdır. Ödeme yöntemlerinin ne şekilde gerçekleşeceği, vergilerin oranlamaları mutlaka alıcı tarafından bilinebilirlik ilkesi gereği kontrol sağlanacak şekilde ürün sayfasında bulunmalıdır.

Mağazanızın Tanıtımını Yapın

Dropshipping sisteminde mağaza ürün yelpazeniz ne kadar gelişmiş olursa olsun mutlaka reklam tanıtım faaliyetlerinin de yapılması gerekmektedir. İnsanlar internet çağında vakitlerinin birçok bölümünü internet üzerinde geçirmektedir. İnternet üzerinden reklam verme işlemi günümüzde önemli çoğu firmada internet üzerinden reklam vererek ürünlerinin tanıtımlarını yapmaktadırlar. İnternet üzerinden reklam yapmak çeşitli yöntemlerle gerçekleşmektedir. Ödemeli reklamlar ve seo seçenekleri en önemli olanaklardan başlıcalarıdır.

Dropshipping Yapılacak Siteler

Dropshipping nedir ve nasıl yapılır sorularına cevap vermeye çalıştık. Tüm dünyada ve özellikle de ülkemizde hızlı bir şekilde gelişen, insanlara ticaret yaparak gelir elde etmelerini sağlayan bu sistemin yapılabilmesi için belli başlı internet sitelerinin olması gerekmektedir. Dropshipping yapılacak siteler hangileri olduğuna bu yazımızda değineceğiz.

Amazon

Amazon platformu en çok dropshipping yapılan yani stoksuz satış yapılan internet platformudur. Amazon sistemi çok yönlü çalışmaktadır. Amazon kendi ürünlerini sattığı gibi, başka kullanıcı bireylerinde ürün satabilmesine olanak tanır. Bu sayede bu işten para kazanabilmek mümkün olur. Amazonun ayrıca kendi kargo hizmeti de mevcuttur. Bu sayede ürünlerin müşterilerine ulaşma hızı son derece süratli hale gelmektedir. Amazon üzerinden dropshipping ayrıcalıklarından belki de en önemlisi buradan elde edilen kar dolar bazındadır ve kurların yüksek olmasından ötürü çoğu kullanıcı için bu durum oldukça caziptir.

AliExpress

AliExpress internet sitesi Çin merkezli bir internet platformudur. Dünya üzerindeki her bölgeye satış yapma olanağı tanımaktadır. Bu siteye üye olup alışveriş yapmak basit bir işlemdir. Mağazada satış yapabilmek için gerekli bilgileri ve belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız. AliExpress karlı bir alan olduğu için ülkemizde de bu sitede alışveriş için yönelen kullanıcı sayısı oldukça fazladır.

Amazon Dropshipping

Amazon Dropshipping

Amazon üzerinden dropshipping ülkemizde son yıllarda görülen yeni bir iş kolu olarak adlandırılabilir. Bu model üzerinden iş yapmak 1-2 yıl içerisinde yüksek gelir beklentisinden ötürü popüler hale gelmiştir. Dropshipping kavramı stoksuz ticaret olarak adlandırıldığından aslında yeni var olan bir durum değil. Avrupa ve Amerika’da daha öncelerde sıklıkla uygulanan bu sektör ülkemizde yeni yeni kendine bir alan bulmuştur. Amazon dropshipping politikası gereği mağaza sahiplerine satış olanağı tanımaktadır. Ancak bunu yaparken belli başlı kuralları bulunmaktadır. Mesela amazon sattığınız ürünün faturasını görmek isteyecektir. Güvenilir satış politikası gereği bu firma için bir gerekliliktir.

Amazon sitesine üye olduğunuzda kendinize bir satıcı hesabı oluşturmalısınız. Daha sonra bu hesaba ister otomatik ister manuel olarak ürünlerinizi eklemelisiniz. Eklenen ürünlerin fiyatları tedarikçi mağazanın fiyatlarından mutlaka daha yüksek olmalıdır. Bu artacak fiyat sizin kar payınız olarak belirtilebilir. Amazonda yer alan ürünlerin birçoğu ücretsiz kargo seçeneği ile alıcılara gönderilir. Ücretsiz kargolamalara kendi mağazanızda kargo ücreti ekleyerek de kar oranınızı arttırabilirsiniz. Amazon sitesinden kurduğunuz mağazanın farklı ülkelerde de görülmesini sağlayarak satış pazarınızı genişletebilir, daha fazla müşterinin sizin ürünlerinizi görmesini sağlayabilir ve çeşitli tanıtımlarla müşteri profillerinizi genişlendirip güçlendirerek gelir düzeyinizi arttırabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Her 2 yöntem için de 2 site üzerinden hesap oluşturmanız gerekecektir.

1.yöntemi yapmak isteyenlerin ürün teslimat süresi daha kısa olacağından,müşteriler tarafından daha çok tercih edilecektir.

2.yöntem de amazon da listelediğiniz ürüne gelen siparişi, Çin’den alıp ABD ye kargolaya bilmeniz için bir kredi kartına sahip olmanız gerekmektedir. Bu yöntem de teslimat süresi 15 günü bulabiliyor.

Ürün seçimi yaparken,geri iade problemiyle karşılaşmayacağınız ürünler seçmelisiniz. Örneğin ayakkabı satıyorsanız, numarası uymadığı takdirde, müşteri geri iade etmek isteyecektir. Bunun yerine iade oranının düşük olduğu mangal eldiveni gibi ürünler tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Ürünü listelerken yüksek kaliteli fotoğraflar ve detaylı açıklama yapmanız çok önemlidir. Müşteri ürün hakkında ne kadar fazla bilgiye sahip olursa, satın alma işlemi o kadar çok gerçekleşecektir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:Çin’den Ürün Getirip SatmakEv Ekonomisine Katkı Sağlamanın Yolları

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap