1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Yardımlar

Dul Maaşı Nasıl Alınır?- 2023 Güncel

Dul Maaşı Nasıl Alınır?- 2023 Güncel
0

Dul Maaşı Nasıl Alınır? Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Resmi Nikah Olmadan Dul Maaşı Alınır Mı? Dulluk Maaşı Başvurusu ve Şartları Hakkında Tüm Detaylar.

Dul maaşı, eşini kaybeden ve bunun mağduriyetini yaşayan kadınlara devlet tarafından aylık olarak ödenen belirli bir maaştır. Dul maaşı olarak bilinen bu aylık maddi sıkıntı yaşayan ve başka güvencesi olmayan kişiler için gelir kaynağıdır.

Kadınların dul maaşından faydalanabilmesi için bazı şartları yerine getirebiliyor olması gerekir. Bu şartları yerine getirdiğinde ancak faydalanma hakkına sahip olabilir.

Dul Maaşı Kimlere Verilir? Dulluk Maaşı Şartları Nelerdir?

 • Öncelikle dul maaşı ile ilgili olarak ilk şart eşlerin ayrılmamış olmasıdır. Yani ancak eşi ölen kadınlar bu maaştan faydalanabilmektedir. Onun dışında eşinden boşanan kadınlar bu aylıktan yararlanamamaktadır. Eşinden boşanan dul hanımlara devlet tarafından yine farklı yardımlar yapılmaktadır.
 • Eşi ölen kadın resmi nikah ile evli olmalıdır. İmam nikâhı ile evli olan kadınlar eşleri vefat etse dahi bu aylıktan faydalanamamaktadır.
 • Bu maaştan faydalanmak için başvuruda bulunacak olan kadınların hiçbir nedenle SGK’ dan herhangi bir maaş almıyor olması gerekir.
 • Dul maaşı için başvuracak olan kişilerin aynı evde yaşayan bireyler arasında da SGK güvencesi olan olmamalıdır.
 • Bireyin kendi sigorta kaydı bulunmamalıdır. Sadece bu kişiler aynı evde ikamet etmeyen çocuklarının sağlık sigortasından faydalanabilirler.
 • Eşi vefat ettikten sonra başka biri ile resmi olarak nikahlanan kişiler bu maaştan faydalanamamaktadır.
 • Eğer kişiler resmi nikahlı olmasa dahi kişi eğer imam nikahı ile başka biri ile aynı evde yaşıyor ise yine bu maaştan faydalanamamaktadır.

Boşanmış Kadın Dul Maaşını Nasıl Alır? Dul Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

Dul maaşı alabilmek için bir çok kurumlara başvuru yapılabilir. Ancak yukarıda belirtilen koşulları yerine getiren ve gerekli kurumlara başvuruda bulunan kişiler bu yardımlardan faydalanabilir.

Bunları yerine getirmeyen kişiler gerekli koşulları sağlamış olsa da bu yardımdan faydalanamaz. Dul maaşı için nereye başvuru yapılır? bilgi verecek olursak. Dul maaşından faydalanmak isteyen kişilerin yaşadığı il veya ilçede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurması gerekir.

Başka bir ilçede yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapılamaz. Bu durum ise kayıtlı olduğunuz ikametgah ile alakalıdır.

İl veya ilçeye bağlı sosyal yardım vakıflarından başvuruda bulunduğunuzda size ne yapmanız gerektiği hakkında detaylı bilgi verecektir.

Zaten resmi kayıtlarda sayılan şartları yerine getirdiğinize dair bilgiler görüneceğinden dolayı dul aylığı başvurusu esnasında sorun yaşanmayacaktır. Kısa sürede başvurunuz işleme alınarak size bu konuda olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılacaktır.

Dul Maaşı Maaşı Ne Kadar?

Dul maaşı yapılan değişiklik ile ayda 325 olmak üzere 2 ayda bir 650 TL‘ye çıkarılmıştır. Dul maaşları ne zaman yatar sorusunun cevabını yanıtlayacak olursak; 2, 4, 6, 8, 10, 12. aylarda ve ayın son haftasında yatmaktadır. Not: Dul maaşı alan kişi eğer resmi nikahsız bir birliktelik yaşadığı tespit edilirse (dini nikah ile) bu durumda resmiyette dul olsa da maaşı kesilecektir.

Dul Maaşı ile Birlikte Alınabilecek Yardımlar Nelerdir?

 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı
 • Nakdi Yardımlar
 • Barınma ve kömür yardımları
 • Çocukları İçin Öksüz-Yetim Aylığı
 • Gıda yardımları
 • Elektrik Yardımı

Dul Maaşı Başvuruları Nasıl Sorgulanır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sunmuş olduğu sosyal yardım hatları olan Alo 144 ve Alo 183’den başvurunuzu sorgulayabilirsiniz. Başvurunuzu sorgularken ayrıca T.C Kimlik numaranız ile E-Devlet üzerinden Dul ve Yetim Aylığı Sorulama işlemlerinden kontrol edebilirsiniz.

Dul Maaşı, Yaşlılık Maaşına Nasıl Çevrilir?

Dul maaşını yaşlılık maaşına çevirmek isteyen vatandaşlar Yaşlılık Maaşı taşıması durumunda sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilirler. Dul maaşı başvurunuzu yaparken ve yaşlılık maaşı başvurusuna da çevirmek isterken muhtarınızın da bu evrakı imzalaması gerekmektedir.

facebook sayfa beğenisi satın al

Yazar Hakkında

Yorum Yap