1. Anasayfa
  2. Bilgi

Dünyanın 7 Harikası: Dünyanın Yedi Harikası Hakkında Bilgiler

Dünyanın 7 Harikası: Dünyanın Yedi Harikası Hakkında Bilgiler
0

Her yerde duyarız. Peki gerçekten biliyor musunuz nedir bu 7 harika? Neye göre kime göre dünya harikası gibi deli sorular kafamızda döndü dolaştı. İşte dünyanın 7 harikası

Çocukluğumuzdan beri dünyanın yedi harikasıdır gidiyor. Belki inanamayacaksınız ama çoğu kişi bunun bir deyim olduğunu düşünüyor. Böyle düşünülmesinin asıl sebebi ise çocukluğumuzda da bu kalıbı çok fazla duymamızdan kaynaklanıyor aslında.

Peki şimdiye kadar gerçekten de hiç araştırdınız mı? Dünyanın yedi harikası olarak bilinen eserlerden hangisi halen ayaktadır? Dünyanın yedi harikası nerede? Dünyanın yedi harikası nelerdir ve nerededir? Tac Mahal listede mi? Kısa bilgiler arıyorsanız, ödev için lazımsa bu içerik tam sizlik.

Biz Araba Teknik okuyucuları için yazmak istedik. Biliyorsanız da bu harikaları bir kere daha okumakta fayda var.

Dünyanın yedi harikası nelerdir diyorsanız listemize hoş geldiniz.

1. Keops Piramidi

Antik dönemde Memphis kentinde yer alan meşhur Giza Piramitleri’nden sadece Keops Piramidi dünyanın 7 harikası arasında kabul ediliyor. Büyük Piramit olarak da bilinen Keops Piramidi, günümüzde Mısır’ın Kahire kentinde yer alıyor ve hala ayakta olan tek harika.

2. Babil’in Asma Bahçeleri

Birçok filme, kitaba hatta bilgisayar oyunlarına bile ilham veren Babil’in Asma Bahçeleri’nden günümüzde gelen kesin bir iz yok. Ancak klasik dönem yazarları bu harikayı detaylı bir şekilde tasvir ediyorlar.

3. İskenderiye Feneri

Kıyı şeridindeki gemicileri yönlendirmek amacıyla İskenderiye’nin kıyısında bulunan Pharos Adası’nda inşa edilen fener doğal şartlar sonucu çökse de, listeye girmeyi başarmıştır.

4. Zeus Heykeli

Milattan önce 450 yılında Yunanistan/Olimpos’ta inşa edilen heykel, çeşitli siyasi sebeplerden dolayı İstanbul’a taşındıktan sonra 462 yılındaki yangınla yok oldu. Heykelden arda kalan parçalar bugün Louvre’da sergileniyor.

5. Rodos Heykeli

Rodoslular’ın Güneş Tanrısı Helios için inşa ettikleri heykel sadece 56 yıl ayakta kalabilse de, dünyanın yedi harikası arasına girmiştir.

6. Artemis Tapınağı

Tanrıça Artemis için inşa edilen, Efes’te bulunan tapınaktan geriye bugün sadece iki mermer parçası kalmıştır.

7. Halikarnas Mozolesi (Kral Mausollos’un Mezarı)

Kral Mausollos için ailesi tarafından yaptırılan Bodrum civarındaki mezarın yapımı milattan önce 350 yılında tamamlanmış ancak 15. Yüzyılda mozoleden geriye pek bir şey kalmamış.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir