1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Düşük Gelirle Nasıl Birikim Yapılır? (2023 GÜNCEL)

Düşük Gelirle Nasıl Birikim Yapılır? (2023 GÜNCEL)
0

Günümüzde hemen herkes birikim yapmak ister. Kimi evlenmek için, kimi araba, ev almak için, kimisi de başka şeyler için para biriktirir. Fakat düşük gelirle birikim yapmak çoğu zaman zordur ve ciddi fedakarlıklar gerektirir ancak önemli bir kısmımız farkında olmadan çöpe attığımız paraları toplayıp biriktirerek ciddi anlamda birikim yapabilir. İşte sizi fazla kasmadan germeden birikim ve tasarruf yapabilme tüyoları….

 

İş bu öneriler 2023 yılında pek mümkün değil ancak, eğer borcunuz yoksa veya az ise denemekte fayda var…

 

Daha Az Fatura Ödemeye Çalışın

Evde gereksiz yanan ampulleri kapatmak ve bunları tasarruflu olanlarla değiştirmek, kullanmadığımız zamanlarda TV’leri kapatmak. Evde olmadığımız zamanlarda doğalgazı kapatmak veya kısmak gibi alışkanlıklar faturalarınızı ciddi oranda azaltacaktır. Hatta sadece tasarruflu ampul kullanmak ayda en az 30 lira kar etmenizi sağlar.

 

Faiz Ödemeyin

Kredi kartları, kredi borçları gibi pek çok banka ürününe deli gibi faiz ödüyoruz. Ekstre kesildiğinde ne kadar faiz ödediğimizi görseniz aklınız şaşar. Gerçekten bu kadar faiz ödemeye hiç gerek yok. Kredi kartınızı kapattırın veya borcunu geciktirmeden ödeyin. Bu sayede faiz ödemeden ciddi oranda tasarruf ödersiniz. Geçtiğimiz günlerde bir kullanıcımız, sadece 3 bin lira limiti olan kredi kartına bir yılda 476 lira faiz ödediğini yazmıştı.

 

Kampanyaları Kaçırmayın

Getir, yemeksepeti banabi gibi uygulamalarda ara sıra muhteşem indirimler çıkıyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde ablam ve ben kendi hesaplarımızdan ayrı ayrı iki damacana su siparişi verdik ve sadece ikisi için 10 lira ödedik. Burada iki damacana su 40 liradan satılıyor. Bu da bizim 30 lira kara geçtiğimizi gösterir. Ayrıca Getir ve Yemeksepeti, sürekli olarak yüzde 50 indirim yapıyor. Bu gibi kampanyaları kovalayın ve sipariş verin.

 

İkinci El Ürün Kullanın

Özellikle bazı dönemlerde bir kıyafet veya bir eşyaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu dönemlerde o eşyanın sıfırını almak yerine ikinci elini almak her zaman daha mantıklı bir seçim olacaktır. Ayrıca ikinci el ürünler kolayca değer kaybetmez, bu yüzden bedavaya bile kullanabilirsiniz. Örneğin bundan üç yıl önce 400 liraya kendime bir koşu bandı satın aldım ikinci el. Ertesi yıl yine aynı fiyata 400 liraya sattım. Yani bir nevi bedavaya kullanmış oldum. Sıfırını alsaydım, muhtemelen en az 2000 lira zarar ederek satabilcektim. Buna dikkat etmek çok önemli.

Yazar Hakkında

Yorum Yap