1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Yardımlar

E-Rapor nedir? E-Rapor Sorgulama Nasıl Yapılır? 2023 GÜNCEL


0

E-Rapor nedir? Sorgu ve doğrulama nasıl yapılır? Ne işe yaramakta? En hızlı nasıl yapılır? Sorgu için nereye başvurulur? Bunlar ve daha fazlası yazımızda…

E-Rapor Nedir? Ne işe yarar?

Bir süredir ismini duyduğumuz ve çok işe yaradığı söylenen devletimizin kolayca Raporlarımıza ulaşmamızı sağlamak için bize sunduğu bir hizmet olan E-Rapor ile ilgili tüm bilgiler yazımızda.

İş başvurularında, Sosyal Güvenlik Kurumu’na çeşitli aylık bağlanma işlemleri için, yapılan başvurularda, sürekli ilaç kullanan hastalardan istenen raporların elektronik ortama işlenmesi olayına e rapor denir. E-Rapor Hayatımızın bir çok noktasında sık sık karşımıza çıkmakta ve büyük meşakkatle alınan raporlara daha kolay ulaşım , zaman kaybının önlenmesi ve sahte raporların hazırlanmasını önlemek amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın kendi kaynakları ile geliştirdiği rapor sorgulama sistemine E rapor sorgulama denmekte.

Sağlık kuruluşlarının vermiş olduğu raporların(engelli, doğum, sürücü, istirahat vb.)elektronik ortama e-imzalı olarak verilmesi amacıyla “Sağlık Bakanlığı Rapor Sorgulama Sistemi” vatandaşlara çok büyük kolaylık sağladığı gibi zaman ve nakit kaybı konusunda da büyük bir katkı sağlamıştır.

Bu sistem sayesinde ülkemiz genelinde verilen tüm sağlık raporları elektronik ortama işlenmiştir. Aynı zamanda isteyen herkes e-devlet kapısı üzerinde raporlarına ulaşabilmektedir.

E-Rapor Doğrulama nedir? E-Rapor Doğrulama nasıl yapılır?

Elimizdeki bulunan raporun Referans numarası aracılığıyla ya da barkod numarasını kullanarak  sistem üzerinde sorgulanmasına E-Rapor sorgulama denir. Raporların en üst sol tarafında ad soyadı olan bölümün altında rapor tarihi ve rapor numarası yazılan başlıktaki tarihin yanındaki sayı Rapor Referans numarasıdır. Ayrıca raporun arka sayfasında E-İmzalı sağlık raporu barkod numarası vardır. Engelli Sağlık Kurulu Raporları e-devlet sağlık kurulu raporu sorgulama bölümünde sorgulanabilmektedir. Diğer raporların sorgulanması Sağlık Bakanlığı bünyesinde yapılmaktadır. Engelli Sağlık Kurulu Raporu sorgulamak için belirtilen bağlantıya tıklayarak sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-eriskinler-icin-engellilik-saglik-kurulu-raporlari-sorgulama

E-Rapor sorgulama nasıl yapılır?

Her hangi bir rapor ile işi olan herkes E-Devlet (türkiye.gov.tr) üzerinde ya da e-nabız üzerinde raporlarım başlığında raporlarını görebilmektedir. Ayrıca T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan bu sorgulama sistemine ulaşmak ve e-rapor sorgulaması yapmak için belirtilen linkte bulunan sayfayı kullanabilirsiniz.

https://erapor.saglik.gov.tr/DogrulamaServisi/

E-Rapor Sayfasında Görüntülenen Raporlar

Devletimizin bize sağlamış olduğu hizmetlerden biri olan E-Rapor Rapor sorgulama hizmeti aracılığıyla aşağıda listelemiş olduğumuz raporları sorgulayabilirsiniz. E-Rapor sayfasında;

 • Doğum Raporları
 • Sürücü Raporları
 • Asal Raporları
 • Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurlu Raporları
 • Psikoteknik Raporlar
 • Yatağa Bağımlı Kişiler için Durum Bildirir Tek Hekim Raporu
 • Askeri Raporlar
 • Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu(ÇÖZGER)
 • Sporcu Raporları
 • Durum Bildirir Tek Hekim Raporları
 • Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporları

Belirtmiş olduğumuz raporları herhangi bir yere gitmeden zaman ve nakit kaybı olmadan sorgulayabilir , işlemlerinizi daha hızlı halledebilirsiniz.

RAM Raporu nedir? Rehberlik Araştırma Merkezi Raporu nasıl sorgulanır?

Rehberlik Araştırma Merkezi’nden (RAM) alınan rapora “Rehberlik Araştırma Merkezi Raporu” denir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe merkezlerinde bulunan bir kurumdur. Bu merkezlerde Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu bulunmaktadır. Bu kurul özel eğitim gereksinimi duyan çocukları değerlendirir. Çocuğun özel eğitime ihtiyacı varsa o çocuk için RAM Raporu hazırlar. RAM Raporu ihtiyacı olan vatandaşlar Rehabilitasyon merkezlerinden de bu raporu ücretsiz alabilmektedirler.

Değerli okurlarımız , bu yazımızda E-Rapor Sorgulama ile ilgili bilgileri size ilettik. Eğer bu yazı işinize yaradıysa paylaşarak bize destekte bulunabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap