1. Ana Sayfa
  2. Karlı İş Fikirleri

E-Ticaret Mağazanızın Ortalama Sipariş Değerini Artırmanın Son Derece Etkili 5 Yolu

E-Ticaret Mağazanızın Ortalama Sipariş Değerini Artırmanın Son Derece Etkili 5 Yolu
0

Mağazanızın gelirleri yüksek gibi görünüyor ve geliriniz her ay sabit görünmeye başlıyor. Ne oluyor? Bu çözümün daha fazla trafik ve dolayısıyla web sitenizde daha fazla sipariş almak olduğunu biliyorsunuz. Ancak bazı mağaza sahipleri için bu, daha fazla iş ve daha fazla para anlamına gelebilir ve onları sürekli olarak satın alma arttırabilmek adına çalışır durumda bırakır.

Alternatif olarak, müşterilerinizi daha fazla ürün almaya veya daha pahalı ürünler (veya her ikisini birden!) Almaya teşvik edebilirsiniz. Bu, ortalama sipariş değerinizi nasıl ölçeceğinizi ve iyileştireceğinizi bilmekle ilgilidir.

  • Ortalama sipariş değeri nedir?
  • Ortalama sipariş değeri nasıl artırılır

Ortalama sipariş değeri nedir?

Ortalama sipariş değeri (OSD), her müşterinin mağazanızla yaptığı işlem başına harcadığı ortalama para miktarıdır. Şu basit formülü kullanarak ortalama sipariş değerinizi hesaplayabilirsiniz:  Toplam gelir / sipariş sayısı = ortalama sipariş değeri.

Varsayımsal bir örneğe bakalım: Mağazanızın toplam geliri 100 sipariş arasında paylaştırılmış 1.700 Türk Lirası olsaydı, ortalama sipariş değeriniz 17 Türk Lirası olurdu. Bu, bir müşterinin mağazanızdan yaptığı her alışveriş için ortalama 17 Türk Lirası harcayacağı anlamına gelir.

Ayrıca birkaç başka önemli durumu da duymuş olabilirsiniz:

  • Ortalama sepet değeri: Ortalama sepet değeri, OSD’ye benzer bir metriktir. Müşterilerin işlem başına ne kadar harcadığını ölçmek yerine, bu sayı size işlem başına genellikle kaç öğenin satıldığını gösterir.
  • Müşteri yaşam boyu değeri: Bu, her müşterinin işletmenizle olan tüm ilişkileri boyunca ne kadar değerli olduğunu söyler. Bu sayı düşükse veya azalırsa, müşteriyi elde tutmaya odaklanmak isteyeceksiniz.

Ortalama sipariş değerinizi artırmak için, müşterileri sepetlerine daha fazla ürün veya daha pahalı ürün eklemeye ikna etmeniz gerekir. Bu yazının geri kalanı boyunca, mağazanızın ortalama sipariş değerini artırmanıza ve müşterilerinizin daha büyük aralarla ödeme yapmasına yardımcı olabilecek beş pratik stratejiyi paylaşacağız.

Ortalama sipariş değeri nasıl artırılır

  1. Ürün önerileri sağlayın
  2. Tamamlayıcı ürünleri yükseltin veya çapraz satış yapın
  3. İndirim için sipariş minimumlarını belirleyin
  4. Müşteri sadakat programı oluşturun
  5. Ürünleri gruplayın veya paketler oluşturun

1. Ürün önerileri sağlayın

Bazen müşteriler ürünlerinizden birini satın almaya o kadar odaklanırlar ki daha fazlasını bulmak için etrafa göz atmayı ihmal ederler. Bu, daha küçük alışveriş sepetlerine ve sonuç olarak daha küçük ortalama sipariş değerlerine yol açar.

Bu sorunu çözmek için ürün sayfalarınıza veya ödeme sayfanıza ürün önerileri eklemeyi deneyin. Şu anda kullanıcının sepetinde bulunanlara ek olarak popüler ürünleri veya diğer müşterilerin satın aldığı ürünleri ekleyerek, yalnızca ödeme işleminden önce gezinmeyi en aza indiremez, aynı zamanda ortalama sipariş değerini de artırabilirsiniz.

Kendinizi diğer kullanıcıların görüntülediklerini paylaşmakla sınırlamanıza gerek yok. Kendi iş önceliklerinize göre öneriler sunabilirsiniz. Örneğin, yavaş hareket eden bir hisse senedi satmayı düşünüyor olabilirsiniz. Ürün önerileri, bu belirli ürünlerde ilgi çekmenin harika bir yolunu sunar.

2. Tamamlayıcı ürünlerin üst satışını yapma veya çapraz satış yapma

Önceki stratejiye çok benzer şekilde, bu ipucu ürün sayfanıza ürün önerileri eklemeyi içerir. Bu durumda, mağazanızdan diğer popüler ürünleri önermek yerine, aksesuarlar veya eklentiler gibi kullanıcının sepetindeki ürünle iyi eşleşen ürünleri elle seçin. Örneğin, dizüstü bilgisayar için bir fare veya uzaktan kumanda için piller.

Bu, esasen çapraz satış ve ek satıştır. Çapraz satış, tamamlayıcı bir ürünü tanıttığınız zamandır, üst satış ise bir ürün yükseltmesini veya ürünün daha pahalı bir sürümünü tanıttığınız zamandır.

3. İndirim için sipariş minimumlarını belirleyin

Müşterileri minimum tutar harcamaya teşvik ederek ortalama sipariş değerinizi de artırabilirsiniz. 

Minimum sipariş teşviklerinin diğer örnekleri arasında bir kupon veya ücretsiz hediye verilmesi yer alır. Örneğin, 75 Türk Lirası üzerindeki siparişlerde %15 indirim veya 100 Türk Lirası üzerindeki tüm siparişlerde ücretsiz bir tişört vermek. Minimum sipariş teşviki sunduğunuzu açıkça belirtmek için web sitenizde bir promosyon çubuğu kullanmayı düşünün.

4. Bir müşteri sadakat programı oluşturun

Mağazanız, tüketicilerin yeniden satın alması gereken, tıraş bıçağı veya tıraş kremi gibi sarf malzemeleri satıyorsa, bir ödül veya geri dönüşüm programı oluşturmayı düşünün .

Bir müşteri sadakat programı oluşturmak, müşterilerinizle ilişkiler kurmanıza yardımcı olan ve sonunda müşterileri yeniden satın almaya teşvik eden bir elde tutma stratejisidir .

Bağlılık programları, mağazanızın ortalama sipariş değerini artırmaya da yardımcı olabilir.

Müşterilerinizin sadakat programınız kapsamında puan kazanmaları için bir teşvik olduğunda, ortalama sipariş değerinizin önemli ölçüde artmasını bekleyebilirsiniz. 

Gelirinizi azaltabilecek indirimler sağlayan bir program sunmak mantıksız görünebilir, ancak bir Stitch Labs araştırması, sadık müşterilerin yıllık olarak yeni müşterilerden% 120 daha fazla harcadığını buldu. Ayrıca, 2017 COLLOQUY Bağlılık Sayımına göre tüketicilerin müşteri sadakat programlarına katılmasının 2 numaralı nedeni “büyük indirimler” .

5. Ürünleri gruplayın veya paketler oluşturun

Müşterilerin daha fazla ürün satın almasını istiyorsanız, aynı ürünlerin ayrı ayrı satın alınmasından daha düşük maliyetli ürün paketleri oluşturmayı deneyin.

Ürünleri bir araya getirerek, bir müşterinin satın almasının algılanan değerini artırmış olursunuz. Ürün paketlemesine harika bir yaklaşım, istenen deneyim için hepsi bir arada çözümü oluşturan bir ürün paketi sunmaktır.

Ayrıca, müşterilerin siparişlerinde istedikleri özellikleri veya eklentileri seçmelerine olanak tanıyan özel ürünlere veya paketlere izin vererek müşterilerinize kendi paketlerini oluşturma yetkisi de verebilirsiniz.

Bu aynı zamanda özel paketler için de işe yarıyor ve müşterilerin ödeme işleminden önce paketlerinde istedikleri ürünleri veya aksesuarları seçmelerine olanak tanıyor. Örneğin, müşterilerin kendi ilk yardım çantalarını, makyaj setlerini veya hediye kutularını oluşturmalarına izin vermek. Bu kitlerin bileşenlerini ayrı ayrı satmak yerine, müşterilerinizi kendi paketlerini oluşturmaya ve böylece ortalama sipariş değerinizi artırmaya teşvik edin.

Satın almak isteyenlere daha fazla satış yapın

Ortalama sipariş değerini artırmanın en uygun maliyetli ve verimli yolu, mevcut, en sadık müşterilerinize konsantre olmaktır. Markanızı zaten biliyorlar ve güveniyorlar, yapmanız gereken tek şey onlara biraz fazladan para harcatmak.

Sizinle hali hazırda harcama yapanlarla etkileşim kurmaya ve onları harekete geçirmeye odaklandığınızda, üstesinden gelmek için daha az engeliniz olur. 

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap