1. Ana Sayfa
  2. Karlı İş Fikirleri

E-Ticaret Sitelerinde Canlı Sohbet İle Müşteri Kazanma! 2023 GÜNCEL

E-Ticaret Sitelerinde Canlı Sohbet İle Müşteri Kazanma! 2023 GÜNCEL
0

Canlı sohbet eskiden müşteri şikayetlerine rahatsız edici, kişisel olmayan yanıtlar ya da etkili kılmak için ateş gücünü ayıramayan ekipler için boşa harcanan boş zaman anlamına geliyordu. Ancak bugün sohbet, müşteriler mağazada alışveriş yaptığında bu kadar kolay gelen kişisel bağlantıları çevrimiçi olarak yeniden oluşturmak için benzersiz bir yol sunuyor.

Son aylarda sohbet kullanımının aniden arttığını gördük, bunun nedeni muhtemelen mağazaların mağaza içi deneyimlerini çevrimiçi ortama taşımak zorunda kalmasıydı. 

Canlı sohbetin yalnızca bir şeyler ters giden müşterileri desteklemek için kullanılabileceği fikri dar bir fikirdir . Bunun yerine, canlı sohbeti, müşterileri satın alma döngüsünün tüm aşamalarında desteklemenin bir yolu olarak düşünün. Bu, ön satın alma anlamına gelir ve hemen sonrasında değil.

Neden canlı sohbeti kullanmalısınız?

Bu son derece kişiselleştirilmiş öneriler, bir müşterinin gerçek alanı, yaşam tarzı ve tercihleri ​​hakkında konuşabilir ve bu da görünmez güven engelini ve karar yorgunluğunu ortadan kaldırır. Bu nedenle , müşterilerin% 41’i bir işletmeyle iletişim kurmanın en iyi yolunun canlı sohbet olduğunu düşünüyor.

Potansiyel müşterileri satın almayı düşünürken yakalayın 

Pazarlama e-postaları gönderdiğinizde, reklamlar için ödeme yaptığınızda veya hatta bir ilan panosu yayınladığınızda, genellikle alışveriş yapmayı düşünmedikleri veya satın alma havasında oldukları anlarda insanları rahatsız ediyorsunuz. İyi yerleştirilmiş bir otobüs reklamı, kişi sizi saatler sonra aramayı hatırlayıp işletmenizin adını unutana kadar dikkat çekmek için harikadır.

Canlı sohbet, bağlamsal bir pazarlama yöntemi olması açısından benzersizdir . Bu, potansiyel müşterilerin sitenizde bir şey satın alma niyetini gösterdiği anlamına gelir: zaten mevcutlar ve göz atıyorlar.

Onları karar alma süreçlerinin ortasında yakalayın: hemen sohbet etmeye müsait olduğunuzu bildiren proaktif bir mesaj gönderin. Şimdi, sekmeyi kapatmak veya seçeneklerini değerlendirmek için zaman bulana kadar küçültmek yerine, size bekleyen soruları sorabilirler.

Dönüşümü artırın: Alışveriş yapanların sizinle gerçek zamanlı konuşmasına izin verin 

Müşterinin sohbetine beş dakika içinde yanıt veren markaların satış elde etme olasılığı% 69 daha yüksektir.

Bu güven fikrine geri dönüyor. Alışveriş yapanlar, ulaşılması kolay markalara daha fazla güveniyor. Ve sizinle hemen hemen sohbet edebileceklerini bilirlerse, herhangi bir terslik olması durumunda iletişime geçebileceklerini bilirler.

Daha iyi müşteri etkileşimi elde edin 

Bağlı müşteriler; ister ürünleri, markayı veya şirketin misyonunu ve değerlerini sevdikleri için olsun, bir işletmeyle bağlantı hisseden kişilerdir. Şirketinizdeki biriyle verimli ve olumlu bir konuşma yapmak, alışveriş yapanların size daha bağlı hissetmesine yardımcı olacaktır.

Canlı sohbet, boyut belirsizliğini ortadan kaldırır ve bu da daha fazla satışa yol açar

Planet Nusa, tüketicilerinin sorularını yanıtlamanın, bu yanıtları doğrudan satışa aktarmasını sağladığını keşfetti. Bu, müşterilerin satın almak istedikleri kıyafetleri satın almadıkları sürece denemek için uygun bir odaya sahip olmadıkları çevrimiçi perakende için özellikle önemlidir.

Ürününüzle ilgili belirsizliği ortadan kaldırmak, ürünleri perakende alanının dışında satsanız bile yararlıdır. Bu düşünceyi her şeye uygulayabilirsiniz: müşteriler bir masanın ne kadar büyük olduğunu, kadife bir yastığın doğal ışıkta neye benzediğini veya bir bardağın ağırlığını bilmek isteyebilir. Canlı sohbet yoluyla tüm bu soruları anında cevaplayabilirsiniz.

Envanterinizi herkesten daha iyi bilin 

İster siz ister güvenilir çalışanlarınızdan biri olun, canlı sohbeti yöneten ekip üyesinin, sattığınız her ürün hakkında yeterince bilgi sahibi olması gerekir, böylece bir müşterinin kuzeninin kız arkadaşının kedisinin doğum günü partisi için mükemmel olanı önerebilirler . Bu aynı zamanda en çok satan ürünlerinizin ne olduğunu anlamak anlamına gelir, böylece bu bilgileri daha yüksek satış veya çapraz satış için kullanabilirsiniz .

Düşünceli öneriler sunun

Müşterinin ne aradığı hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzdan emin olmak için birkaç takip sorusu sormaya zaman ayırın, böylece onların seveceği birkaç şeyi seçebilirsiniz. Bu, bir müşteriyi tanıma şansınızdır. Bir konuşma başlatmak için bu fırsatı değerlendirdiğinizden emin olun. 

Sohbetleri düzenli tutun

Gelen görüşmeleri organize etmenin iyi bir yolu yoksa canlı sohbetin kurulması göz korkutucu olabilir. 

Yakışıklı kalın 

Canlı sohbet isteklerini önceliklendirmek için bir bot kullanmak stratejinizin bir parçası olmadığı sürece, müşteriler hattın diğer ucunda bir insan bulmayı bekler. Sohbetiniz, en sevdiğiniz kahve dükkanı barista ile yaptığınız sohbete benzer şekilde harika bir mağaza içi deneyim gibi hissetmelidir. Kişisel favori ürünlerinizi ve onları neden sevdiğinizi paylaşmaktan korkmayın. Müşterileriniz, tüm ürünlerinizi kendiniz denediğiniz (ve sevdiğinizi) takdir edeceklerdir.

Siz de çevrimiçi olamadığınızda dürüstlük her zaman politikanız olmalıdır. 

Canlı sohbet seçeneğinizin bulunmasının kolay olduğundan emin olun 

Canlı sohbete erişimi Bize Ulaşın sayfanızla sınırlandırmayın. İnternette gezinirken müşterilerinizi sürekli olarak rahatsız etmediği sürece, canlı sohbet haberciniz her ürün sayfasında görünür olmalıdır. 

Bir müşteri belirli bir sayfada bir süre geçirirse, yardıma ihtiyaç duyup duymadığını görmek için otomatik, proaktif bir pop-up eklemeyi düşünün. 

Müşterilerinizin neye yanıt verdiğini öğrenin 

Muhtemelen canlı sohbet görüşmelerinizden bazıları bir satışla sonuçlanırken diğerleri satışla sonuçlanmayacak. Ve bu tamamen sizin kontrolünüz dışındaki unsurlara bağlı olsa da, bakabileceğiniz şey, bir müşterinin dönüşmesini sağlayan dil, üslup, yanıt süresi ve önerilerin ne olduğudur.

Herhangi bir eğilim görüyor musunuz? Not alın ve bu uygulamaları gelecekteki görüşmelerde uygulayın. Bu tür bir gözlem, nasıl yaptığınız ve canlı sohbet teklifinizin tam potansiyelinde performans gösterip göstermediği konusunda size sağlam bir fikir verecektir. 

Ölçülecek canlı sohbet ölçümleri

Canlı sohbet teklifinizin nasıl performans gösterdiğini rapor ettiğinizde, işte bakmanız gereken birkaç ölçüm:

  • Ortalama sohbet uzunluğu
  • Sohbet eden müşterilerin satın alma işlemi için geçen süre 
  • Günde kaç sohbet alıyorsun
  • Sohbet ettiğiniz müşterilerin yüzdesi ile bu müşterilerin kaçının satın alma işlemi yaptığı 

Canlı sohbeti müşteri geri bildirim döngüsü olarak kullanın

Sohbet, resmi olmayan kullanıcı testleri yapmak için harika bir fırsattır. Müşteriler sürekli olarak nerede takılıp kalıyor?

Birinin canlı sohbet üzerinden sorduğu satış öncesi sorular, diğer potansiyel müşterilerin satın almasını engelleyen bir sorunun temel nedenini düzeltmek için kullanılabilir, örneğin net olmayan bir ürün sayfası.

Müşterilerin sıkışıp kaldığını fark ederseniz, yapabileceğiniz en iyi şey onlara sivri uçlu sorular sormaktır , böylece onlara nasıl yardım edeceğinizi ve sitenize gelen diğer ziyaretçiler için sorunu nasıl düzelteceğinizi bilirsiniz.

Canlı sohbet, işinize güçlü bir katkı sağlar

Harika bir mağaza içi alışveriş deneyimi sağlamak gibi, canlı sohbet de müşterileriniz ve işletmeniz arasındaki güven temelini oluşturur. Ücretli reklamlar ve diğer satın alma çabaları trafiği artırsa da, bu trafiği satışa dönüştürmek, müşterinin markanıza ve sattığınız ürünlere olan güvenine bağlıdır.

Canlı sohbet, potansiyel müşterilerinizle daha güçlü bağlantılar kurmanın penceresidir. Tıpkı sohbetin iki yeni arkadaş arasında güven oluşturması gibi.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap