1. Ana Sayfa
  2. Bankalar

EFT Nasıl İptal Edilir? 2023 GÜNCEL

EFT Nasıl İptal Edilir? 2023 GÜNCEL
0

EFT iptal etme işlemi, özellikle yanlış para göndermiş bireylerin son derece merak ettiği işlemlerden biridir. Bildiğiniz gibi günümüzde pek çok kişi bankacılık sisteminin getirdiği nimetlerden faydalanarak, online para transferi yapıp ödeme alabiliyor ve para yatırabiliyor. Tüm bunlar eft kanalıyla gerçekleştiği için, arada mutlaka hatalı giden eft olabiliyor. EFT işlemi belli şartlar dahilinde bankalar tarafından iptal edilebiliyor. EFT iptali yapabilmek için, bazı koşulları sağlamak gerekiyor. Bu şartlara bu yazıda detaylıca değineceğiz.

EFT iptali normal şartlarda pek mümkün değildir fakat bazı durumlardan dolayı gerçekleştirilebilir. Öncelikle fikir değiştirdiğinizde veya eft yapmaktan vazgeçtiğinizde transferi iptal etmeniz mümkün değildir. Eft iptali yapabilmek için, fazla para göndermek ya da yanlış hesaba para gönderme gibi haklı nedenlerinizin olması gerekiyor. Bu nedenlere sahip olsanız bile yine de EFT iptali kesin bir şey değil. Eft işlemini hafta sonu yaptıysanız, hesaba geçmesi için bir sonraki iş gününü beklemeniz gerekeceğinden iptal işlemi de herhangi bir mazeret göstermeden hafta sonu yapılabiliyor.

EFT İptali Nasıl Sağlanır?

Eft iptal etme işlemi için haklı nedenlere sahip olmanız gerektiğini belirtmiştik. Bir hesaba eft gönderdiğinizde, para hemen alıcı hesaba geçmiyor ilk olarak Merkez Bankası’na ulaşıyor. Para Merkez Bankası’nda tutulduğu için, hemen hesaba geçmesi pek mümkün olmuyor. Merkez Bankası’nda tutulan para, geri dönülemezlik ilkesi barındırdığı için alıcı hesaba gönderilen para ne yazık ki geri çekilemiyor.

Hesap Sahibinin Rızası ile Geri Transfer

Örneğin bir hesaba para gönderdiniz ve miktarı yanlış buldunuz. Bu durumda, fazla olarak gönderilen parayı, hesap sahibinden geri isteyebilirsiniz. Banka alıcı hesap sahibini arayarak gönderilen paranın doğruluğunu onaylar. Eğer hesap sahibi kabul ederse, EFT işleminde gönderdiğiniz fazla para yeniden hesabınıza geçebilir. Tüm bunların dışında, para tamamen yanlış bir hesaba gönderildiyse iptal etmenin hiçbir yol yoktur, sadece hesap sahibi bu para yanlış gönderildi diyerek hesabınıza geri gönderirse paranızı geri alabilirsiniz.  Bu para bana ait transfer doğru demesi halinde gönderdiğiniz para iptal edilemez. Eft iptal etme işlemi oldukça zordur bu nedenle lütfen transfer bilgilerinizi iki kere kontrol etmeden para göndermeyin.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap