1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Yardımlar
 3. Elektrik Yardımı Başvurusu 2021 & Ne Kadar? Neden Kesilir?

Elektrik Yardımı Başvurusu 2021 & Ne Kadar? Neden Kesilir?

elektrikyardim2

Günümüz şartlarından ve maddi imkânsızlıklardan dolayı birçok aile zorluklar çekmektedir. Ülke sınırlarımız içerisinde devletimiz bu gibi durumlarda sosyal yardımlarla vatandaşlarına yardımcı olmaktadır. Vatandaşlarına yardımcı olmak için birçok sosyal yardımda bulunmakla kalmayıp, maddi sıkıntılar çeken ailelerin diğer yardımlarla neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Sizde bu yardımlardan yararlanmak isterseniz, internet üzerinde araştırmalar yaparak başvurularda bulunabilirsiniz. Ayrıca devletimizin vatandaşlarına sağlamış olduğu en büyük yardımlardan birisi de, Elektrik yardımıdır. Bu makalede Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? , Elektrik Yardımı Ne Kadar Yapılıyor? gibi sorulara cevap bulabilirsiniz. Bulunduğumuz dönem içerisinde böyle bir yardıma ihtiyaç duyuyorsanız, gereken kurumlara başvuru yapınız.

Elektrik Yardımı: Elektrik yardımı, genel olarak Elektrik faturası yardımı olarak da bilinmektedir. Elektrik faturası yardımı devlet tarafından maddi imkânsızlıklar çeken vatandaşlara destek amaçlı yapılmaktadır. Özellikle şu dönemlerde işsiz kalan ve gerçek manada zorluk çeken vatandaşların ilgili kurumlara mutlaka başvurması gerekir. Güncel olarak Elektrik Yardımı halen devam etmektedir. Üstelik Elektrik yardımı almak için yapmanız gerekenler gerçekten çok kolay.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi imkânsızlıklar geçen ve elektrik faturasını özellikle ödemekte zorlanan herkes bu yardımdan yararlanabilir. Bulunduğumuz dönem itibari ile sizde şartlardan etkileniyor elektrik faturanızın yüksek geldiğini düşünüyor ve ödeyemiyorsanız, bu durumu bildirerek bu yardımdan yararlanabilirsiniz. Ülke genelinde birçok yardımı destekleyen, vatandaşın gerçek anlamda huzuru ve refahı için çabalayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız, elektrik yardımı almak isteyen birçok kişinin derdine derman olmuştur. Fakat bir takım durumlardan ya da olayların gelişmesi sebebi ile Elektrik Yardımı yapılacak olan aileye nakit olarak değil, indirim yolu ile kolaylık sağlanmaktadır. Bakanlık tarafından yapılan incelemeler ve elektrik harcamalarının hesaplanmaları sonucunda yaklaşık olarak 112 TL indirim yapılmaktadır. Aylık olarak 112 TL gelen bir faturanın yardım çerçevesinde bakanlık tarafından karşılanması bir ailenin nefes almasını sağlayacaktır. Sizde bu yardımdan yararlanmak için her il ve ilçede bulunan sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfına müracaat edebilirsiniz.

Sosyal yardımlar kategorimizi incelemek için buraya tıklayın.

Elektrik Yardımı Başvurusu için Aranan Şartlar Nelerdir?

Her yardımın bir takım şartları olabiliyor. Bu şartların zorunlu olmasındaki asıl amaç ise, gerçek anlamda ihtiyaç sahiplerinin yararlanabilmesini sağlıyor. Fakat Elektrik yardımı başvurusu yapmak isteyen her vatandaş herhangi bir şart olmadan ya da herhangi bir form doldurmadan sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfına giderek durumunu izah edebilir. Durumu dile getiren vatandaş müracaatı yapmış kabul edilir ve maddi durumu ile ilgili incelemeler başlatılır. Elektrik yardımından faydalanmak için tek şart sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfına gitmek diyebiliriz. Fakat genel olarak bu yardım diğer bir takım yardımlardan yararlanan ihtiyaç sahiplerine otomatik olarak tanımlanıyor. Otomatik olarak tanımlanması için, bir kişinin ya da ailenin şu yardımlardan birkaçını alması gerekiyor;

 • Çocuk Parası
 • Aşı Parası
 • Eğitim Yardımı
 • Dul Maaşı
 • Engelli Maaşı
 • Silikozis Aylığı
 • 18 Yaş Altı Engelli Aylığı
 • Gebelik Yardımı
 • Yaşlılık Maaşı
 • Asker Ailesi Maaşı
 • Öksüz-Yetim Maaşı
 • Tüberküloz Ve SSP Maaşı

Belirtmiş olduğumuz yardımlardan herhangi birini ya da birkaçını zaten şuan alıyorsanız, elektrik yardımından otomatik olarak yararlanıyorsunuz. Ekstradan herhangi bir kurum ya da kuruluşa elektrik yardımı almak için başvurmanız gerekmez. Belirtmiş olduğumuz maaşları/aylıkları alan kişi ve kişiler devletimiz tarafından ihtiyaç sahibi sayılıp, zor durumda olduğu kabul edilmektedir. Bundan dolayı devlet tarafından her türlü kolaylık sağlanabilmek adına yardım otomatik tanımlanmaktadır.

Elektrik Yardımı 2021 Ne Kadar?

İhtiyaç sahibi ailelerin elektrik faturalarını devletimiz karşılıyor. Fakat birçok vatandaş elektrik fatura yardımından yararlandığı halde devletin ne kadar karşıladığını bilmiyor. İşte kullanımlar ve oranlar;

 • 1-2 kişilik haneler 75 KW 56,33 TL
 • 3 kişilik haneler 100 KW 75,11 TL
 • 5 veya daha fazla kişilik aileler 150 KW 112,66 TL
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap