1. Ana Sayfa
  2. Kredi Rehberi

Emekliler Maaşının Kaç Katı Kredi Çekilebilir? (2023 GÜNCEL)

Emekliler Maaşının Kaç Katı Kredi Çekilebilir? (2023 GÜNCEL)
0

Emeklilerin yaşam koşulları giderek zorlaşıyor ve bu da onları emekliler maaşının kaç katı kredi çekebilir sorusunu araştırmaya yönlendiriyor. Bugün sizlerle hem genel olarak hem de banka bazlı olarak emeklilerin hangi şartlarda ve ne kadar kredi çekebileceklerini inceleyeceğiz. Konunun tüm detaylarına gireceğimiz için sıkılmadan sonuna kadar okumanızı ve hatta görüşlerinizle tecrübeleriniz varsa bu konuda bizlerle yazının alt kısmından paylaşmanızı rica ediyoruz.

Emekliler, düzenli gelirleri olması ve maaşlarının tamamını bir anda bankadan çekmemeleri gibi faktörlerin de etkisiyle bankalar için oldukça değerli bir müşteri portföyü anlamına gelir. Dolayısıyla bu müşteri grubuna özel ayrıcalıklar sağlanmalı, kampanyalar düzenlenmeli ve hatta sağlanacak kredilerin faiz oranları dahi düşürülmelidir ki şuanda ülkemizde hizmet veren çoğu banka için geçerli olan durum da tam olarak budur.

İhtiyaçlarını karşılamak, konut satın almak ya da taşıt edinmek için kredi çekmek isteyen emekliler geçtiğimiz yıl içerisinde Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamalar sonrasında maaşlarının katbekat üstünde kredi çekebilecekleriyle ilgili bilgilendirilmişti, ancak bankalara yapılan başvurulardan elde edilen sonuçlar beklendiği gibi olmadı.

Emeklilerin Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

İlk olarak isterseniz emeklilerin kredi çekme şartları hakkında bazı bilgileri paylaşalım. İlk olarak şunu söyleyelim, emekliler 80 yaşını geçmişse kredi başvuruları çok büyük ihtimalle ret yiyor. Kimi bankalar bu yaş durumunu 65’e kadar çekebiliyor. Yazılı olarak böyle bir durum görünmese de uygulama da maalesef bu durum yaşanıyor. Diyelim 80 yaşı baz alan bir bankadan kredi başvurusu yapacaksınız. 3 yıl vadeli bir kredi çekmeyi düşünüyorsanız yaşınızın en fazla 77 olması gerekmektedir.

Bunun dışında emeklilerin kredi çekme şartlarından bahsedecek olursak diğer kredilerde olduğu gibi kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor. Yüksekten kastımızı 1300 ve üzeri olarak düşünebilirsiniz. Ayrıca çekmek istediğiniz kredi tutarı toplam kredi limitinizi aşmamalı. Toplam kredi limitinizin kaç olduğunu bilmiyorsanız kredi risk raporu alarak durumunuzu görebilirsiniz. Yazımızın devamında özellikle emekliye en fazla ne kadar kredi çıkar konusuna da gireceğiz. Şimdi devam edelim.

Emeklilere Maaşın Kaç Katı Kredi Veriliyor?

Normal şartlar altında mevzuat gereğinde tüketicilerin aylık gelirlerinin % 70’ini aşacak bir taksit ödemesinin altına imza atması mümkün değildir ve gelir belgesi ibrazı da genellikle bu mevzuatın denetimi için yapılmaktadır. Dolayısıyla basit bir hesaplamayla her emeklinin herhangi bir teminat göstermeden maaşlarının % 70’ine denk gelecek taksit ödemesiyle kredi çekebileceğini bilmesi gerekir.

Örneğin 1000 TL’lik geliri olan bir emeklinin 48 ay vade ve % 1,19 faizle 24 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi çekmesi mümkündür, zira bu koşullarda tüketicinin ödemesi gereken aylık taksit tutarı 48 ay boyunca 694,21 TL olacaktır. Bu hesaplama, mevcut dönemde kullanılabilecek en düşük faiz oranlı ihtiyaç kredisi olan ING Bank İhtiyaç Kredisi baz alınarak ortaya çıkmıştır.

Kullanabileceği maksimum kredi miktarını merak eden tüketicinin yararlanması gereken formül (Aylık Gelir x 0,7) x vade şeklindedir. Bu formül, tüketicinin ilgili vadede kullanabileceği maksimum kredi tutarını ortaya çıkaracaktır.

Aylık taksit tutarı yaklaşımıyla kullanılabilecek maksimum kredi miktarını hesaplama yöntemini öğrendikten sonra teminat ve ipoteklerle ilgili de kısaca bilgilenmek gerekir. Şöyle ki tüketiciler, normal şartlar altında gelir belgesi ibraz ederek asla edinemeyecekleri kredileri ipotek vererek ya da teminat göstererek erişebilir. Bunun için taşınır, taşınmaz mal sahibi ya da arsa, bağ veya bahçe sahibi olmak yeterli olacaktır. Gösterilecek teminatlar ve verilecek ipotek banka için kredi riskini ortadan kaldıracağından dolayı verilen ipotek ya da teminatla aynı değerde dahi kredi kullanılabilecektir. Örneğin 100 bin TL değerinde bir konutu olan emeklinin bu konutu ipotek ettirerek 100 bin TL kredi çekmesi mümkündür.

Görüldüğü üzere kullanılabilecek maksimum kredi miktarı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Aylık taksit tutarı yaklaşımıyla kullanılabilecek maksimum kredi miktarı rahatlıkla ortaya çıksa da ipotek ve teminatlar için mutlaka banka şubesine başvurmak gerekir.

Bize bu konu ile ilgili en çok gelen soru Ziraat Bankası maaşın kaç katı kredi veriyor oluyor. Burada normal kredilerin ne kadar ve nasıl verildiğini anlatalım çünkü emekliler ile normal vatandaşların kredi alabilme durumları bu noktada aynı gibi. Maaşınızın yarısını kredi taksidi ödeyecek şekilde hesap edin. Örneğin maaşınız 2000 TL ise en fazla 1000 TL kredi taksidi ödeyebilirsiniz demektir.

Eğer 36 ay vadeli bir kredi çekmek isterseniz hiç faiz ve masraf olmadan 36000 TL çekebiliyor gibi görünürsünüz. Bu rakamdan faiz ve masrafları çıkarttığınız zaman en fazla 30000 TL için kredi başvurusu yaparsanız onay alırsınız. Bu rakamın üstü riski olacaktır ve ret yeme ihtimali bulunmaktadır.

Bazı sitelerde sizlerde görüyorsunuzdur Vakıfbank maaşın 22 katı kredi şeklinde yazıları. Böyle bir durum çok yüksek kredi notuna sahip ve maaşı yerinde olan emeklileri kapsıyor. Bunun yanında eğer bu şekilde yüksek bir kredi çekmek isterseniz sizden kefil de isteyebilirler. Eğer kefil gösteremiyorsanız ipotek seçeneğini de kullanabilirsiniz. Vakıfbank maaşın kaç katı kredi veriyor sorusuna da bu şekilde bir yanıt vermiş olalım.

Emekliler Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Emekliler herhangi bir teminat göstermez ya da ipotek vermezse yukarıdaki aylık gelir yaklaşımı formülüyle kullanabilecekleri maksimum miktarlı konut kredisini hesaplayabilir. Hesaplamadan sonra hatırlanması gereken en önemli detay konut kredilerine ilişkin devam ettirilen proje ve girişimler kapsamında bazı esnekliklerin sağlanabildiğidir.

Konut kredisi çekecek emeklilerin hali hazırda bir konuta sahip olmaları halinde konut ipotekli konut kredisi için banka şubesiyle görüşmesi maliyetleri düşürmek için yararlı olacaktır. Bilindiği gibi kullanılacak kredi için evini ipotek ettiren tüketiciler her zaman için mevcut faiz oranlarından daha düşük bir faiz oranı hesaplamasına tabii tutulur.

Yine gösterilecek teminat ya da verilecek ipotek değerinde konut kredisi çekmekte mümkündür.

Emekliler Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilir?

Taşıt kredisi kullanmak isteyen emekliler de yine aylık gelirlerine göre kullanabilecekleri maksimum taşıt kredisi miktarını hesaplayabilir. Bunun için basit bir hesaplama yapmak “(aylık gelir x 0,7) x kredi vadesi” yeterli olacaktır. Hesaplama sonrası ortaya çıkan sonuç beklentinin altındaysa teminat gösterilmesi, ipotek verilmesi ya da kefille başvuru yapılması gerekebilir.

Emekliye En Fazla Kredi Veren Bankalar

Özellikle maaşlarını taşımaları şartıyla kredi kullanacak emekliler normal şartlarda kullanamayacakları kredileri tahsis edebilmektedir. Bunun pazarlığa açık bir konu olması nedeniyle emeklilerin mutlaka şubelere giderek kredi teklifi talep etmesi ve maaşlarını ilgili bankaya taşımaları halinde ne kadar kredi verebilecekleri hakkında bilgilenmesi gerekir. Yine de emeklilerin maaşlarına oranla en fazla kredi çekebildiği bankalar:

  • Ziraat Bankası,
  • Vakıfbank,
  • Halkbank,
  • Yapı ve Kredi Bankası,
  • İş Bankası,
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
  • Ziraat Katılım Bankası olarak sıralanabilir.

Emekli Maaşının 15 Katı Kredi İmkanı

Yukarıda anlattıklarımızdan sizinde çıkaracağınız sonuca göre emekli maaşının 15 katı kredi makul bir rakam gibi görünüyor. Buna ek olarak Halkbank maaşın 10 katı kredi imkanı sunuyor. Kredi skorunuz iyiyse bu rakamın üstüne de çıkabilirsiniz. Konumuz neredeyse bitti, şimdi isterseniz kredi başvuru yapacaklara bir kaç önemli tavsiye verelim. Size ilk önerimiz kredi başvurunuzu maaşınızın yattığı bankaya yapın. Bu sayede gelir belgesi yada farklı evrak istekleri ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca maaş hesabınız o bankada olduğu için kredi onayınız daha kolay olur.

Asla maaşınızın yarısını geçecek taksitler için bir kredi başvurusu yapmayın. Nasıl olsa ödenir dediğiniz taksitler ani bir masraf sonucu ödenemez hale gelebilir. Kredi sözleşmesinde taksitler ödenemezse maaştan otomatik kesilsin gibi bir ibare olup olmadığını kesinlikle krediyi çekmeden ve sözleşmeyi imzalamadan önce öğrenin. Hatta tüm sözleşmeyi okuyun. Maaş hesabınızı PTT’ye alma imkanınız varsa buraya alın ve emekli kredisini PTT’den çekin. Şimdilik emekli maaşının kaç katı kredi çekebilir konusunda sizlerle paylaşacağımız bilgiler bunlardan ibaret. Umarım kredi ihtiyacınız hiç bir zaman olmaz ve maaşınızla tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap