Kredi Rehberi

Emekliler Maaşının Kaç Katı Kredi Çekilebilir? (2020 GÜNCEL)

Emeklilerin yaşam koşulları giderek zorlaşıyor ve bu da onları emekliler maaşının kaç katı kredi çekebilir sorusunu araştırmaya yönlendiriyor. Bugün sizlerle hem genel olarak hem de banka bazlı olarak emeklilerin hangi şartlarda ve ne kadar kredi çekebileceklerini inceleyeceğiz. Konunun tüm detaylarına gireceğimiz için sıkılmadan sonuna kadar okumanızı ve hatta görüşlerinizle tecrübeleriniz varsa bu konuda bizlerle yazının alt kısmından paylaşmanızı rica ediyoruz.

Emeklilerin Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

İlk olarak isterseniz emeklilerin kredi çekme şartları hakkında bazı bilgileri paylaşalım. İlk olarak şunu söyleyelim, emekliler 80 yaşını geçmişse kredi başvuruları çok büyük ihtimalle ret yiyor. Kimi bankalar bu yaş durumunu 65’e kadar çekebiliyor. Yazılı olarak böyle bir durum görünmese de uygulama da maalesef bu durum yaşanıyor. Diyelim 80 yaşı baz alan bir bankadan kredi başvurusu yapacaksınız. 3 yıl vadeli bir kredi çekmeyi düşünüyorsanız yaşınızın en fazla 77 olması gerekmektedir.

Bunun dışında emeklilerin kredi çekme şartlarından bahsedecek olursak diğer kredilerde olduğu gibi kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor. Yüksekten kastımızı 1300 ve üzeri olarak düşünebilirsiniz. Ayrıca çekmek istediğiniz kredi tutarı toplam kredi limitinizi aşmamalı. Toplam kredi limitinizin kaç olduğunu bilmiyorsanız kredi risk raporu alarak durumunuzu görebilirsiniz. Yazımızın devamında özellikle emekliye en fazla ne kadar kredi çıkar konusuna da gireceğiz. Şimdi devam edelim.

Emeklilere Maaşın Kaç Katı Kredi Veriliyor?

Bize bu konu ile ilgili en çok gelen soru Ziraat Bankası maaşın kaç katı kredi veriyor oluyor. Burada normal kredilerin ne kadar ve nasıl verildiğini anlatalım çünkü emekliler ile normal vatandaşların kredi alabilme durumları bu noktada aynı gibi. Maaşınızın yarısını kredi taksidi ödeyecek şekilde hesap edin. Örneğin maaşınız 2000 TL ise en fazla 1000 TL kredi taksidi ödeyebilirsiniz demektir. Eğer 36 ay vadeli bir kredi çekmek isterseniz hiç faiz ve masraf olmadan 36000 TL çekebiliyor gibi görünürsünüz. Bu rakamdan faiz ve masrafları çıkarttığınız zaman en fazla 30000 TL için kredi başvurusu yaparsanız onay alırsınız. Bu rakamın üstü riski olacaktır ve ret yeme ihtimali bulunmaktadır.

Bazı sitelerde sizlerde görüyorsunuzdur Vakıfbank maaşın 22 katı kredi şeklinde yazıları. Böyle bir durum çok yüksek kredi notuna sahip ve maaşı yerinde olan emeklileri kapsıyor. Bunun yanında eğer bu şekilde yüksek bir kredi çekmek isterseniz sizden kefil de isteyebilirler. Eğer kefil gösteremiyorsanız ipotek seçeneğini de kullanabilirsiniz. Vakıfbank maaşın kaç katı kredi veriyor sorusuna da bu şekilde bir yanıt vermiş olalım.

Emekli Maaşının 15 Katı Kredi İmkanı

Yukarıda anlattıklarımızdan sizinde çıkaracağınız sonuca göre emekli maaşının 15 katı kredi makul bir rakam gibi görünüyor. Buna ek olarak Halkbank maaşın 10 katı kredi imkanı sunuyor. Kredi skorunuz iyiyse bu rakamın üstüne de çıkabilirsiniz. Konumuz neredeyse bitti, şimdi isterseniz kredi başvuru yapacaklara bir kaç önemli tavsiye verelim. Size ilk önerimiz kredi başvurunuzu maaşınızın yattığı bankaya yapın. Bu sayede gelir belgesi yada farklı evrak istekleri ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca maaş hesabınız o bankada olduğu için kredi onayınız daha kolay olur.

Asla maaşınızın yarısını geçecek taksitler için bir kredi başvurusu yapmayın. Nasıl olsa ödenir dediğiniz taksitler ani bir masraf sonucu ödenemez hale gelebilir. Kredi sözleşmesinde taksitler ödenemezse maaştan otomatik kesilsin gibi bir ibare olup olmadığını kesinlikle krediyi çekmeden ve sözleşmeyi imzalamadan önce öğrenin. Hatta tüm sözleşmeyi okuyun. Maaş hesabınızı PTT’ye alma imkanınız varsa buraya alın ve emekli kredisini PTT’den çekin. Şimdilik emekli maaşının kaç katı kredi çekebilir konusunda sizlerle paylaşacağımız bilgiler bunlardan ibaret. Umarım kredi ihtiyacınız hiç bir zaman olmaz ve maaşınızla tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı