1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

En Başarılı Türk Kadın Girişimciler

En Başarılı Türk Kadın Girişimciler
1

Ülkemizde maalesef kadınlar başaramaz, ortada bir başarı varsa bunu kesin erkek girişimci yapmıştır gibi bir algı var. Ancak son zamanlarda ülkemizde ve dünya genelinde kadınlar çok başarılı işlere imza atmayı başardılar. Türkiye’de iş hayatı ve kültürel sebeplerden dolayı, kadınlar hep geri plana atılıyor.Erkek egemen bir toplum olmamız sebebiyle pek çok kadın kendi yeteneklerinin farkına varamıyor ve dört duvar arasında sıkışıp kalıyorlar.

20. yüzyılın başlarında birçok kadın girişimci bu algıyı değiştirerek kendi hedefleri ve yetenekleri doğrultusunda büyük adımlar atmayı başardılar ve her geçen gün kadın girişimci sayısı artış göstermeye devam ediyor.Dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre kadın girişimcilerin sayısı %20 oranına ulaşmış durumda.Bu sonuç her ne kadar az gibi gözükse de, daha fazla kadının girişimcilik alanında cesaretlenmesine sebep oluyor.

Türk kadın girişimciler, projeleri doğrultusunda büyük imkanlar oluşturdu ve binlerce kişiye iş olanağı sağlıyorlar.Bu yazıyı okuduğunuza göre sizinde içinizde bir girişimcilik ruhu olduğuna inanıyorum.Siz de hayallerinizi gerçekleştirebilmek için kendi işinizi kurarak hayal ettiğiniz hedeflere ulaşabilirsiniz.Sizlere yol göstermek adına, kendi hayallerini gerçekleştirmiş olan Türk kadın girişimciler in bir kaçını, ihtiyacınız olan ilham ve cesareti kendinizde bulabilmeniz için listeliyorum.

Haber İçeriği

Demet Mutlu Üçok

Trendyol CEO'su Demet Mutlu ile eşi Evren Üçok tek celsede boşandı!

Demet Mutlu Üçok, Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Trendyol‘un kurucusu.Giyimden aksesuara, teknolojik ürünlerden kozmetiğe kadar birçok alanda hizmet sunuyor ve 10 milyona yakın müşteriye ürün satıyor.29 yaşında hayallerinin peşinden gitmek için Trendyol’u kurarak, büyük bir girişimcilik örneği sergileyen Demet Mutlu, Türk kadın girişimciler arasında yerini almayı başarıyor.

Alışveriş tutkunu olan kişiler için büyük fırsatlar ve indirimler sunan Trendyol, aynı zamanda yapmış olduğu marka anlaşmaları ile her gün Türkiye’nin dört bir yanına binlerce kargo gönderiyor.Dünya da pek çok ödüle layık gösterilen Demet Mutlu, yeni yatırımlar almayı başardı ve her geçen gün hızla büyümeye devam ediyor.

Hanzade Doğan Boyner

Hanzade Doğan Boyner: Paydaşlar kapitalizmini üst seviyeye çıkardık, iş  dünyasının tek amacı kârlılığı artırmak olmamalı

Hanzade Doğan Boyner, ülkemizde en fazla müşteriye sahip olan e-ticaret sitelerinden Hepsiburada.com’un kurucusu.Yapmış olduğu başarılı girişimle birlikte büyük bir atılım yaparak en başarılı Türk kadın girişimciler arasında yerini almayı başarıyor.Aksesuardan kozmetiğe, teknolojik ürünlerden ev tekstiline kadar, binlerce kategoride satış yapan Hepsiburada, Türkiye’nin alışveriş için en fazla tercih edilen sitelerinin başında geliyor.

2001 yılında e-ticaret sitesi olarak hayata geçen site, yakalamış olduğu başarıya her geçen gün yenisini ekleyerek yaklaşık 20 milyon ürün satış kapasitesine ulaşmış durumda.Hanzade Doğan Boyner tarafından yürütülen proje, 2013 yılında “En Sevilen E-Ticaret Sitesi” ödülünü almayı başardı.Girişimcilik faaliyetleri 2001 yılında henüz bu kadar aktif değilken, Hanzade Doğan Boyner ile birlikte yeni ve farklı girişim fikirlerinin de önü açılmış oldu.

Hatice Gülgün Akça

Girişim Hikayeleri

Hatice Gülgün Akça, renkli kumlarla hizmet vermeye başlayıp, 650 ürüne kadar ulaşabilen Doruk Kimya‘nın kurucusu.Kimya mühendisi olan Akça, girişimcilik hikayesine çalıştığı şirketin başka birine satılması sebebiyle işsiz kalmasıyla başlıyor.2002 yılında işsiz kalan Akça, tüm dünyada büyük başarılara ulaşmayı hedefliyor.Hatice Gülgün Akça, hediye almak için uğradığı akvaryumcuda kumların renksiz olduğunu fark edip, bunları renkli yaparak çocukların ilgisini çekmeyi başarabilirim düşüncesiyle yeni bir girişime adım atıyor.Hayatını değiştirecek bu fikir sayesinde diğer kadınlara girişimcilik örneği olmayı başaran Akça, Türk kadın girişimciler arasına ismini yazdırıyor.

Aslı Gökdere

Blog Yazarak E-Ticarete Girdi, Milyon Liralık Ciroya Ulaştı!

Aslı Gökdere, ev dekorasyon ürünleri satışı yapan e-ticaret sitesi evmanya.com‘un kurucusu.2005 yılında Genpa’da ki iş hayatını sonlandıran Gökdere, Kariyer.net’de bölge satış müdürü olarak görev almaya başlamıştır.İşinden arta kalan zamanlar da ev dekorasyon ürünleri ile alakalı blog yazıları yazan Gökdere, 2010 yılında evmanya’yı kurmaya karar vermiş ve hayata geçirmiştir.

Hayata geçirdiği bu proje ye 2015 yılından beri yatırım almaya devam ediyor ve günümüz itibari ile yaklaşık 150 milyon liralık ciroları yakalamayı başarmış durumda.Kadınlara girişimcilik örneği olmayı başaran Akça, Türk kadın girişimciler arasına ismini yazdırıyor.

Ülkemizde, listede yer almayan ancak çok başarılı olan birçok kadın girişimci mevcut.Kadınların iş hayatında başarılı olmaları arabateknik.com ailesi olarak bizleri çok mutlu ediyor.Eğer bir fikriniz varsa bunu hayata geçirmekten korkmayın. Çünkü “Başarırsanız mutlu olur, başaramazsanız tecrübe kazanırsınız”

Bu konumuzda sizleri cesaretlendirmek için Türk kadın girişimciler den bir kaçını listeledik. Evde ek iş, İnternetten para kazanma ve iş fikirleri gibi konular için sitemizde bulunan diğer konulara mutlaka göz atmanızı öneririz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Eğer gerçekten azimliyse kadın başarır bunun örnekleri zaten belirtmişsiniz.emeginize sağlık paylaşım için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir