1. Ana Sayfa
 2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

En Değerli Para Birimi Nedir? 2023 GÜNCEL

En Değerli Para Birimi Nedir? 2023 GÜNCEL
11

Dünya üzerinde somut olarak kullanılan en değerli para birimi Kuveyt Dinarı olarak bilinse de,tanesinin daha değerli olduğu para birimleri de vardır.Makalenin yazıldığı tarih itibari ile 1 Kuveyt Dinarı yaklaşık 17 Türk Lirasına eşittir.Kuveyt’in parasını bu kadar değerli kılan şey,yapmış olduğu petrol ticareti anlaşmalarında satışın sadece kendi para birimleriyle gerçekleşmesine izin vermeleridir.Dünya petrol rezervinin büyük bir kısmına sahip olduklarını ve tüm dünya ya petrol sattıklarını düşünürsek,para birimlerinin neden bu kadar değerli olduğunu daha iyi anlayabiliriz.Fakat dünya da Kuveyt Dinarından daha değerli olan paralar da vardır.

Kripto para camiasında bilinenin aksine en değerli sanal para Bitcoin değildir.Piyasa da Bitcoin den çok daha değerli sanal paralar da vardır.Şimdi dilersiniz bu paralar hangileridir ve adedinin ne kadar olduklarına hep birlikte göz atalım.

Haber İçeriği

42-Para

42 sayısını görünce aklınıza hemen konya gelmesin:) 2016 yılının haziran ayında piyasaya sürülen 42-coin,bu makalenin yazılmış olduğu tarih itibari ile dünyanın en değerli sanal parasıdır.Coin’in isminin 42 olması Douglas adams’ın yazmış olduğu “otostopçunun galaksi rehberi”adlı romanından gelmektedir.Roman da 42 sayısının,evrenin ve her şeyin cevabı olduğu vurgulanmaktadır.Bu kripto parayı değerli kılan şey,dünya üzerinde sadece 42 adet olmasıdır.Makalenin yayınlanmış olduğu tarih itibari ile 1 tanesi yaklaşık 19.750 $ dır.

Project-X

Bu coinin piyasa sürülmesi hakkında çeşitli söylentiler var.Kimisi reklam amaçlı üretildiğini,kimisi ise bir amaçlarının olduğunu söylüyor.2017 yılının Mayıs ayında piyasaya sürülen Project-X,borsalarda işlem görmeye başladığında tanesi 704.000$ dolardı. 27 aralık 2017 tarihinde ise zirvesini görerek adet fiyatı 2.500.000 $ kadar ulaştı.Sadece 1 adet üretilen project-X coini,makalenin yayınlandığı tarih itibari ile 17.295 $ dan borsalarda işlem görüyor.

RSK Akıllı Bitcoin

Piyasaya 2018 yılının Aralık ayında sürülen Rsk Smart Bitcoin’ in projesinin ne olduğu tam olarak bilinmiyor.Toplamda 21 milyon adet üretilmesi hedeflenen coinin,borsalarda işlem görmeye başladığında adet fiyatı 3.834$ dı.2023 un Ocak ayında zirvesini 8.500$ la gören Rsk Smart Bitcoin,makalenin yayınlanmış olduğu tarih itibari ile 3.480$ dan borsalarda işlem görerek,en değerli para birimi sıralamasında 3.sırada yer alıyor.

BitBTC

2014 yılının eylül ayında piyasaya sürülen BitBTC,para transferlerinde gizlilik odaklı bir alt yapıya sahip.Gönderici ve alıcının kimliğinin gizli tutulmasını sağlayan bu coin ‘in borsaya girdiğinde adet fiyatı 400$ dı.Sadece 43 adet üretilen BitBTC,2017 yılının aralık ayında 24.000$ ile zirvesini gördü.Makalenin yayınlanmış olduğu tarih itibari ile 3.370$ dan borsalarda işlem görüyor.

Primalbase Token

Wawes platformunda üretilen Primalbase Token,2017 yılının temmuz ayında 1250 adet üretilerek piyasaya sürüldü.Borsalarda 4.800$  işlem görmeye başlayan bu coin istikrarlı bir grafiğe sahip.Aralık 2017’de 10.000$ değere ulaşarak zirvesini gören Primalbase Token, makalenin yayınlanmış olduğu tarih itibari ile 3.000$ dan işlem görüyor.

Bitcoin

Ve son olarak kripto para camiasının BABASI Bitcoin.2013 yılının Nisan ayında borsalarda 135$ dan işlem görmeye başlayan Bitcoin,geleceğin teknolojisi olan blockchain’inde en önemli temsilcisi.Dünya üzerinde devasa yatırım rakamlarına ulaşan BTC,bu piyasanın en güvenilir para birimi.2017 yılının Aralık ayında adet fiyatının 20.000$ ulaşmasıyla duyabildiğimiz BTC,ilerleyen günlerde hayatımızın her alanına girecek gibi gözüküyor. Makalenin yayınlandığı tarih itibari ile 3.500$ dan borsalarda işlem görüyor.

Bu yazımızda ele aldığımız en değerli para birimi sıralaması ilerleyen günlerde değişecektir.Bitcoin ve Kuveyt Dinarı harici para birimlerinin akıbeti gelecekte belli olmasa da günümüzdeki ulaşmış olduğu değer itibari ile,bu makalemizde ele almamıza sebep oldu.Teknolojinin ilerlemesi toplumun bir kısmı tarafından şikayet edilse de,gelecekte cebimize kadar her alana yayılacak gibi duruyor.Gelişim her zaman iyidir yeter ki faydalı kısmına odaklanalım.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap

Yorumlar (11)

Popüler Yorumlar
 1. 5 sene önce

  en değerli şey kaşıkçı elması değilmiydi ?

 2. 5 sene önce

  sakin olun arkadaşlar 2023 de en değerlisi türk lirası olacak :D

Yapılan Yorumlar
 1. 5 sene önce

  Terranova (TER) coin almistim.suan icin deger kaybediyor ama olsun.Birgun artacak nasil dustuyse oyle cikacaktir.

  • Coin piyasası genel olarak düşüş yaşamakta Mete Bey.Piyasa canlandığında sizin de yüzünüz gülecektir:)

 2. 5 sene önce

  İngiliz bankaları, şirketleri çöktü. Paraguay borçlandırdı ve sonra sömürgeleştirdi…

  Bundan sonra, tarihin en büyük enflasyon oranlarını gören venezuallanında sonu paraguayla aynı olacak.Sanırım petro dollar diye kendi coinlerini kullanmak istiyorlardı venezuellalılar.Bitcoin harici diğerlerinin bu kadar pahalı olduğunu bilmiyordum ilk defa duydum..

 3. 5 sene önce

  en değerli para birimi altındır.Paraların değeri azalır-artar fakat altın her geçen gün değer kazanır

 4. 5 sene önce

  sakin olun arkadaşlar 2023 de en değerlisi türk lirası olacak :D

 5. 5 sene önce

  en değerli şey kaşıkçı elması değilmiydi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir