1. Ana Sayfa
  2. Kredi Rehberi

Eşimin Kredi Notu ve Borcu Beni Etkiler mi? (2023 GÜNCEL)

Eşimin Kredi Notu ve Borcu Beni Etkiler mi? (2023 GÜNCEL)
0

Bankadan kredi çekme aşamasına geldi iseniz eşimin kredi notu beni etkiler mi sorusunun yanıtını tam olarak bilmeniz gerekmektedir. Konunun bir kaç farklı yönü var ve biz yazımızda bunların tümüne değineceğiz. Size tavsiyemiz sonuna kadar okuyup tüm yönlerini öğrenmeniz olacaktır. Eşinizin kredi puanı dışında borçlarının da durumunun yanıtını yazımızda bulabileceksiniz.

Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler mi?

Bankadan alacağınız kredinin türü bu sorunun yanıtı ile doğrudan ilgilidir. Bunun yanında çekmek istediğiniz kredi tutarı da bu sorunun cevabını etkilemektedir. Yanıt aradığımız eşimin kredi borcu beni etkiler mi 2023 yılı itibariyle ne olur sorusu çekeceğiniz kredinin rakamı ile aslında birebir ilgilidir. Mesela konut kredisi çekecekseniz eşinizin kredi notuna hatta gelirine bile direk olarak bakılmaktadır. Çünkü konut yeni kanuna göre eşlerin ortak malı oluyor ve kredi borcu eşler tarafından ödeniyor. Bankalar konut kredilerinde doğrudan eşlerin ikisinin de hem kredi notuna hem de gelirine bakmaktadır.

Ana sorumuza ilk yanıtımız kişinin çekeceği kredi türüne göre eşin kredi puanı da incelenmektedir. Bildiğiniz gibi krediler konut, ihtiyaç ve taşıt olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Bunlardan ev kredisinde eşlerin ikisinin birden kredi skoru incelenmektedir. Yani eşimin borcundan dolayı kredi çekemiyorum diyorsanız bunun sebebi konut kredisine başvurmuş olmanızdır. Bunun yanında yüksek rakamlı ihtiyaç yada taşıt kredilerinde de eşinizin kredi notu ve geliri incelenebilmektedir.

Eşten Dolayı Kredi Çıkmıyor

Ufak rakamlı yapacağınız kredide eş durumu dikkate alınmaz. Bunu da 10000 Tl altı olarak düşünebilirsiniz. Eğer geliriniz yüksek ise bu rakam 20000 – 30000 TL’lere kadar çıkar. Bunun üzerindeki rakamlarda ise hangi türde olursa olsun krediniz eşinizin de kredi notuna bakılır. Bunu belki bankada size söylemezler ama aynı hane halkı olduğunuz için bunu incelerler. Burada bir diğer konu olan hanehalkı gelirine de değinelim. Çekeceğiniz kredi türü ve rakamına göre bazı durumlarda banka sizden hane halkı gelir bilgisi de isteyebilir. Konut kredilerinde kesin olan bu durum diğer kredilerde duruma göre özellikle yüksek rakamlı kredilere göre değişiklik gösterir.

Bir diğer mesele ise eşim icralık ben kredi çekebilir miyim diyenleri ilgilendiriyor. Eşiniz eğer icralık olmuş ise Merkez Bankası kara listesine girmiş demektir. Bu sicilinde her finansal işlemde görülür. 10000 TL altında yapacağınız kredi başvurularında bu sorun olmayacaktır. Fakat bu rakamın üstündeki kredi başvurularınız aynı hanede yaşayan bir kişi bankaların kara listesinde olduğu için başvurunuz ret yiyebilir. Yüksek rakamlı özellikle konut kredisi olan kredi türlerinde ret yemeniz neredeyse kesindir.

Bunun yanında internette eş durumuna bakmadan kredi veren bankalar şeklinde yazılar olsa da işin gerçeği böyle bir şey yok. Bankalar işlerini garantiye almadan yada verecekleri kredi borçlarının riskli olduğunu düşündükleri durumda asla kredi vermezler. Özetle eşimin kredi notu beni etkiler mi diye soranlara yanıtımız evet sizi etkiler sadece düşük rakamlı kredilerde etkilemez.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap