1. Ana Sayfa
 2. Ek İş Fikirleri

Etkileyici İnovasyon Örnekleri

Etkileyici İnovasyon Örnekleri
0

Her anlamda yer alan bazı şeylerin yeni yöntemler kullanılarak başlanması anlamına gelen inovasyonlar günümüzde oldukça sık araştırılmaktadır. İnovasyonlar sadece belirli alanlarda değil yeni girişim yapacak insanlar tarafından da kullanılmaktadır. Bu süreçte ise insanlar etkileyici ve yaratıcı inovasyon örnekleri ile kusursuz bir girişim yapmak istemektedirler.

İnovasyonlar için var olan bir problemi çözmek adına akılcı ve yaratıcılık dahilinde hayat daha kolay bir hale gelmektedir. İnovasyonlar bu süreçte oldukça revaçta olan konular olurken insanlar ise “Etkileyici inovasyon örnekleri” araştırmaktadırlar. OGirisim.com ise bu süreçte insanlara daha etkileyici bilgiler verebilmek adına sürekli olarak kendini geliştirmekte ve en iyi inovasyon örnekleri ile ziyaretçilerini tatmin etmek istemektedirler.

Ogirisim editörleri olarak en iyi inovasyon örnekleri kapsamında ise dünyanın dört bir tarafında yer alan konuları sunmaktayız. İşte en iyi inovasyon örnekleri..

1) Köpekler için tercüman

Dünyaca ünlü no more Woof firması inovasyon örnekleri kapsamında en iyi örneği dünyaya sunmuştur. Köpekler için inovasyon örneği yaratan bu firma farklılık noktasında üst çıtaya ulaşmış ve dünya tarafından takdir edilecek bir girişime imza atmıştır.

Köpeklerin duygu ve düşünceleri insan tercümesine çevirecek tercüme makinasını geliştirdiler. No more Woof firması kısa süre içerisinde ciddi yatırımlar almış fakat firma kendi bu makineyi daha da fazla geliştirip işbirlikleri yapmak istemektedir.

Firma zaman içerisinde bu tercüme makinesini geliştirmeye odaklanmış ve günümüzde halen bunun çalışmaları sürmektedir. Firma gelen yatırımları belirli işbirlikleri içerisinde fon olarak üstlenmiş ve tercüme makinesini daha iyi bir hale getirmek adına çok ciddi destekler almaktadır.

Firma köpeklerin düşüncelerini insan tercümesine çeviren makineleri içerisinde belirli cihazlar bulunmaktadır. Bunlar:

 • EEG kaydedici
 • Raspberry pi bilgisayar
 • Hoparlör

Bu cihazlar ile oluşturulan makine köpeklerin beyninde yer alan “iyonik akım debisi” olarak adlandırılan elementi İngilizce diline tercümesini gerçekleştirmektedir. Bu inovasyonun sahipleri ise bu işlemlerin daha az maliyetle olanı geliştirilmesinde yer alan modelde köpeklerin üç duygularını algılayabilmektedir. Bunlar:

 • Açlık
 • Yorgunluk
 • Merak

2) Kendi kendini temizleyen Tişört

Yeni dünyada inovasyonlar her geçen gün artmakta ve insanlara faydalı olmaya çalışmaktadır. Bu süreçte ise the Silic firması ise kendi kendini temizleyebilen tişört inovasyonunu piyasaya tanıtmıştır. Su geçirmez olarak bilinen hidrofobik t-shirtler, ürüne bulaşan belirsiz bir sıvıyı içerisinde bulundurduğu kimyasal maddeler ile geri tepmektedir. Bu sayede ise t-shirtlerinizin temiz kalmasına ve günlük hayat içerisinde daima temiz olarak rahat hissetmenizi sağlıyor.

The Silic firması geliştirdiği inovasyon sonrasında halen geliştirmelerini kendi imkanlarıyla sürdürerek tüm dünyaya bu inovasyonu tanıtmaya çalışmaktadır. Aamir Patel tarafından geliştirilen bu inovasyon, dünyada oldukça bilinen bir tasarım icadı olarak yer alıyor.

3) Akıllı mikro hava aracı

Geliştirmeler sadece t-shirt ve köpekler ile sınırlı değil. Zaman içerisinde geliştirmeler hızlı bir şekilde sürerken helikopter böceği olarak adlandırdığımız bir parçadan esinlenen araştırmacılar yeni bir inovasyon örneğine imza attılar. Dünya genelinde ilk kanat çırpan akıllı mikro hava aracını geliştirdiler. Bu araca ise DelFly Explorer adı verildi. DelFly aracında yer alan anahtar teknoloji ile birlikte geliştirilen aracın yörüngesini düzenlemekte ve daha önce girmediği çevrede ise otomatik olarak seyir etme özelliği bulunmakta. Bu özellikleri sağlayan işlemciler ise steryovizyon kamera ve işlemci.

4) iPhone için kablosuz şart etme cihazı geliştirdi.

Son yıllarda adından oldukça söz edilen iPhone model telefonlarda kablosuz şart etme cihazı geliştirildi. Zaman içerisinde birçok dünya ülkesinde farklı farklı ürünler çıkarken, firma ise üzerinde durduğu ve geliştirdiği özellikleri halen yenileyerek en iyisini yapmak adına çalışmalarını sürdürmektedir.

The iQi Mobile firması bu süreçte kablosuz şart etme cihazını iPhone model telefonlar için gerçekleştirdi. Bu geliştirilen cihaz ile herhangi bir kabloya ihtiyaç duyulmamakta ve fazla para tüketimini azaltmaktadır. iQi Mobile firması geliştirdiği bu cihaz ile birlikte dünya tarafında yer alan birçok yerden çok ciddi yatırımlar alarak daha iyisini yaratmak adına çalışmalarını sürdürüyor.

The iQi Mobile firması kabloya oranla geliştirdiği bir pad ile maksimum gücü almakta ve telefonları kablosuz olarak şarj etme cihazını daha da geliştirmeye devam ediyor.

5) Havayı temizleyebilen bisiklet konsepti

En iyi inovasyon örneklerinde kusursuz bir icat daha karşımıza çıkıyor: Havayı temizleyebilen bisiklet. Bisiklet kullanıcıları geliştirilen bu inovasyon ile birlikte kendi hayatını kolaylaştırmak yerine toplumların daha iyi oksijen alabilmesi adına çalışılıyor. Dünya tarafında en iyi örnekler arasında yer alan bu konseptte sürücüler her bir pedal döndürmesinde havayı temizliyor. Peki bu nasıl çalışıyor?

 • Sürücü pedal çevirdikçe polütanlar filtreleniyor ve oksijen yaratılıyor.
 • Fotosentez sistemi yer alıyor.

6) Uyku maskesi ile kaliteli bir uyku

Dünyada en büyük sorunlar arasında gösterilen uyku ile ilgili çözümler bulunmaya devam ediyor. Son yüzyılda uyku hapları yaratılırken sonra ki zaman diliminde insanların ruhuna hitap edecek sessiz müzikler ile uyku yaşamayı gerçekleştirmeye çalışıyordu.

Valkyrie firması ise bu sorunun farkında olarak yepyeni bir inovasyon örneğine imza attı: Uyku maskesi. Uyku maskesi ile birlikte artık insanlar daha rahat ve kaliteli bir uyku çekecekler. İçerisinde bulunan maddeler insanları rahatlatma ve kaliteli bir uyku geçirmelerini sağlıyor.

 • Yumuşak yapı
 • Her zaman katlanılabilir
 • Kumaştan yapılmış köpük zırh

Teknoloji geliştikçe dünya da büyümeye devam ediyor. Dünyanın dört bir yanından gelen yeni yaratıcı icatlar ile birlikte artık insan hayatı daha kolay bir hal alıyor. Birçok şirket sadece bireyler için değil toplumlar için geliştirdiği inovasyonlar ile birlikte ise toplum yararına iş yaptıklarını belirtiyor.

Yepyeni inovasyon örnekleri İGirisim.com adresinde sürekli olarak paylaşılacak ve sizlerde bu tarz inovasyon örnekleri var ise yorum altından bizlerle paylaşabilir ve tanıtılması noktasında çaba gösterebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap