1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Ev Ekonomisine Katkı Sağlamanın Yolları 2023 TAKTİK

Ev Ekonomisine Katkı Sağlamanın Yolları 2023 TAKTİK
4

Ülkemizde ekonomi gidişatının kötü olması sebebiyle,çoğu zaman ay sonunu getirmekte zorlanıyoruz.Özellikle asgari ücretle geçimini sağlayan aileler;elektrik,doğal gaz,su,beslenme ve giyim gibi en temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekiyor.Hele ki size ait bir eviniz yok ve okul çağında bir çocuğunuz var ise,işin içinden çıkmak bir hayli zor oluyor.Ev ekonomisine katkı sağlayacak işler yaparak bir nebze de olsa yükünüzü hafifletebilirsiniz.Bu konumuzda ev ekonomisine katkı sağlayabileceğiniz işler nelerdir?ne tür yollar izleyerek katkı sağlayabilirsiniz gibi konulara değineceğiz.

Ev ekonomisine katkı sağlayabilmek için,bir iş yerinde ya da şirkette çalışma zorunluluğunuz yoktur.Özellikle bebekli annelerin ev ortamında yapabileceği yemek tarifleri paylaşarak para kazanmak gibi basit işleri yaparak ,ev ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz.

İhtiyacınız Olan Şeyleri İyi Belirleyin

İhtiyaç konusu her aileye göre değişiklik gösterir.Çocuklu bir aile ile yeni evlenmiş olan kişilerin ihtiyaç listesi farklıdır.Bu yüzden düzenli giderlerinizi,temel ihtiyaçlarınızı,kişisel harcamalarınızı iyi hesaplayarak rahat yaşayabilmeniz için gereken miktarı belirlemelisiniz.Bütçenizde ki ufak tefek açıkları dert etmeyin.Çünkü internet ortamında Fotoğraf paylaşarak para kazanmak gibi yetenek gerektirmeyen onlarca iş mevcut.Bu kolay ve zahmetsiz işleri yaparak bütçe açığınızı kapatabilirsiniz.Fakat bütçenizde ki açık fazla ise para kazanmanız için belirli konularda bilgi birikim veya yeteneğinizin olması gerekir.Örneğin,dikiş konusunda yetenekliyseniz bu yeteneğinizi paraya çevirerek bütçe açığınızı kapatabilirsiniz.Burada evde ek iş yaparak para kazanabileceğiniz birçok iş fırsatını anlattım.Eğer hangi işleri yaparak para kazanacağınız hakkında fikriniz yoksa size rehber olacaktır.

Devletin İmkanlarından Faydalanın

Aslında devletin ev ekonominize katkı sağlayabilmeniz için bir çok desteği var.Fakat çoğumuz faydalanabileceğimiz bu imkanları bilmiyoruz.Örneğin,KOSGEB’in ev hanımlarına kendi işini kurabilmeleri için sağlamış olduğu 50 Bin TL GERİ ÖDEMESİZ desteği mevcut.Yemek yapmak gibi yeteneklerinizi dükkan açarak ticarete dökmek isterseniz Kosgeb in bu imkanından mutlaka faydalanmalısınız.Üstelik faydalanabilmek için yapmanız gereken şey oldukça basit.Kosgeb in ücretsiz düzenlediği girişimcilik kurslarına katılarak,uygulamalı girişimcilik belgenizi alabilirsiniz.

Halk eğitim merkezlerinin ücretli kursları oluyor.Bu kursları araştırıp katılarak da ev ekonomisine katkı da bulunabilirsiniz.

Kullanmadığınız Eşyaları Değerlendirin

Mutlaka hepimizin evinde sadece tozunu almak için yanına uğradığımız eşyalar vardır.Evinizin köşesinde öylece duran,ihtiyacınızın olmadığı ürünleri internet üzerinden satarak değerlendirebilirsiniz.Eğer yeteneğiniz var ise eski eşyalarınızı onarıp,hafif dokunuşlar yaparak da çok iyi paralara satabilirsiniz.

Kendinizi Geliştirin

Televizyon karşısında magazin ve evlilik programlarını izlemek için harcadığınız vakti,yeni şeyler öğrenmeye harcayın.Bu konuda youtube size iyi bir yol gösteren olacaktır.Ücretsiz bir şekilde binlerce bilgiye ulaşabilir,var olan yeteneklerinizi nasıl geliştirebileceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.Bazen bir başkasının söylediği ufak bir kelime hayatınızı baştan sona değiştirebilir..

Bu konumuzda sizlere ev ekonomisine katkı sağlamak için izlemeniz gereken yollardan bahsettik.İnternet üzerinden ya da evde ek iş olarak yapacağınız işlerden nasıl para kazanacağınızı öğrenmek için diğer konularımıza da göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. 5 sene önce

    Ev ekonomisine katkı sağlamanın türlü yolları vardır örneğin ben;Her gece kardeşimin izlerken uyuyakaldığı saçma sapan videoları kapatıyorum ne demek ev ekonomisine katkın yok?

  2. Ev ekonomisine şu krizde katkıda bulunmak şart .artık tek kişinin çalıştığı evde geçim çok zor oluyor??

  3. 5 sene önce

    ekonomi çok bozuk şuan 3 gün önce eşimi işten çıkardılar böyle giderse sonumuz kötü mutfak alışverişi yapmakta bile zorluk çekiyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir